Windows 10 ile Programsız Ekran Videosu Çekmek

Basit bir ekran alıntısını almak için hiç bir ek programa ihtiyaç duymaz iken günümüz dünyasında bir şeyleri gösterebilmek adına ekran videoları çekilmeye başlanmıştır. Windows 10 ‘da buna yönelik kendi içinde barındırdığı ekran videosu çekme özelliği ile birlikte gelmiştir. Burada ki amaç 3. parti bir yazılım kullanmamaktır. Bu aracın ne kadar başarılı olduğu ise sizin taktirinize kalmış bir durumdur.

 

 

Windows 10 ile Ekran Videosu Nasıl Çekilir ?

 

Hepimizin de bildiği gibi ekran videosu çekmek için farklı farklı yöntemler bulunmaktadır. Önemli olan şudur ki işinize yarayabilecek bir şekilde Windows 10 ‘un kendi bünyesinde barındırdığı ekran çekme özelliğidir. Windows 10 ile programsız bir şekilde ekran videosu çekebilmek için :

 

  • Windows + G” tuşuna bastığınızda karşınıza gelen ekran, özelliği aktifleştirmek için sizden onay istemektedir. Onay verildikten sonra sizi karşılayan Game çubuğu sayesinde ekran görüntüleri videoları çekebilirsiniz.
  • Amaç olarak Oyun içi kullanımlar için yapılan bu uygulama, diğer uygulamalar için de kullanabilirsiniz. Ekran çözünürlüğünüze göre kayıt yapan özellik, görüntüleri video klasör içerisindeki yakalananlar bölümüne atıyor.
  • Kayıt” düğmesine basarak video kayıt etmeye başlayabilir, “Durdur” düğmesine tıkladığınız da ya da “Windows + ALT + R” kısa yolunu kullandığınızda video kayıt işlemini durdurabilirsiniz. Ayar düğmesinden video boyutunu kısıtlayarak videonuzun sabit diskinizdeki yerini azaltabilirsiniz.
  • Windows 10 ekran kayıt aracı ile kayıt ettiğiniz videolar, .mp4 biçiminde, “VideosCaptures” klasörünün içine kayıt edilecektir. Windows 10’daki Xbox uygulamasının bir parçası olan bu araç ile kayıt ettiğiniz videolara Game DVR bölümünden de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

 

Fakat

 

Her Windows 10 kullanıcı bu özelliği kullanabilecek diye bir kaide yoktur. Windows 10 bizlere performans düşüklüğü yaşamamak açısından bazı sınırlamalar getirmiştir. Windows 10 ‘un ilk çıktığı günlerde böyle sınırlamalar yok iken gelen güncellemeler sayesinde bu sınırlamalar konulmuştur. Bu durum ise kullanıcılarının canını bir nebzede olsa sıkmaktadır.

 

Windows ‘un paylaşmış olduğu bildiriyi sizlere aynen aktarıyorum ;

 

Oyun ekran görüntüleri için özel bir donanıma ihtiyacınız yoktur. Oyun videosu kaydetmek için, bilgisayarınızda şu ekran kartlarından birinin olması gerekir:
AMD: AMD Radeon HD 7700 serisi, HD 7700M serisi, HD 8500 serisi, HD 8500M serisi, R9 serisi ve R7 serisi veya üstü.
NVIDIA: GeForce 600 serisi veya üstü, GeForce 800M serisi veya üstü, Quadro Kxxx serisi veya üstü.
Intel: Intel HD graphics 4200 veya üstü, Intel Iris Graphics 5100 veya üstü.


] }

Yorum yapın