AdSense TBM’nizi Artırmanın En İyi 11 Yolu

 AdSense TBM arttırmanın en iyi yollarını tartışmadan önce, Adsense TBM veya ‘Tıklama Başına Maliyet’ terimini tanımlayalım. Web sayfalarınızda Google AdSense kullanıyorsanız, bunların Google’ın AdWords reklamcılık programından reklamlar olduğunu bileceksiniz. AdWords programını kullanan reklam verenler, reklamlarına yapılan her tıklama için Google’a ödeme yapar.

 

Web sayfalarınıza ve bloglarınıza AdSense reklamları yerleştirdiğinizde, reklam verenlerin Google’a ne ödeme yaptıklarının bir yüzdesini alırsınız. Şu anda bu reklam için teklif fiyatının % 68’idir. Dolayısıyla, belirli bir anahtar kelimeye ait belirli bir reklamdaki her tıklama için bir kullanıcı Google 2 lira ödeme yapıyorsa, sitenize gelen her ziyaretçi Google’ı sayfanıza yerleştirdiyse bu reklamı tıkladığı her seferinde 1,36 lira alırsınız.

 

Yapmanız gereken şey, TBM fiyatını en üst düzeye çıkarmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Böylece, web sayfalarınızdaki reklamlarınız ve blog yayınlarınız, bir ziyaretçi her tıkladığında size en çok para kazandırır. Bu, Google’ın sayfalarınızdaki olası en yüksek değere sahip reklamları yerleştirmesini gerektirir. Yayınlanan reklamların PPC’sine kendiniz karar veremezsiniz – Google, web sayfanızın / blog sayfanızın / blog yayınınızın çeşitli yönlerine göre karar verir. Burada iki faktör vardır: TBM ve TO (Tıklama Oranı) – ikincisi, sayfa içeriğini okumak ve reklamları görmezden gelmek yerine, reklamı tıklayan ziyaretçilerin oranıdır. Yüksek bir TO, genellikle yüksek bir TBM’den daha iyidir.

 

Böylece, 0,75 TL’lik bir TBM’ye sahip reklamlarda % 2’lik bir TO elde ederseniz (her 100 reklamda bir tıklama için 2 ziyaretçi), bu, 1 TL’lik bir TBM’ye sahip reklamlarla % 1’lik bir TO’dan daha iyidir. Önceden, her 1000 ziyaretiniz size 10.20 TL (15 TL ‘nin % 68’ini) verirken, ikincisi sadece 8.16 TL kazanır. Dolayısıyla, TO, yalnızca tıklama başına kazanç değil. Her tıklama için her zaman değil, çoğu zaman paranızı oluşturan tıklama sayısıdır.

 

Bunlar yalnızca örneklerdir ve 1000 ziyaretçi başına geliriniz, AdSense reklamlarının ziyaretçilerinize ve reklamların sitenizde bulunduğu yere olan bağlılığına bağlıdır. TO’yu iyileştirmek için yapabileceğiniz çok şey var, ancak ilk önce en çok ödeme yapan reklamları nasıl çekebileceğinize odaklanalım.

 

 

1. Kaliteli Trafik Alın

Kaliteli Trafik

Bu, AdSense TBM’nin nasıl artırılacağına ilişkin 1 numaralı ipucudur. Birçoğu, sonuna kadar bırakır ya da hiç bahsetmez. Ziyaretçileriniz nişinize uygun bir şekilde odaklanılmadıklarında, ona göre reklamları tıklamayacaklar. Trafiğinizin reklamını yaptığınızdan emin olmalısınız.

 

Birçok kişi, Google’ın ilgili reklamları sunacağı varsayımıyla sitelerinde AdSense’i kullanır. Kısaca öğreneceğiniz gibi, bu doğrudur. Ancak, TBM’nizin sayfanızla ilgili bu alaka düzeyine erişememesinden dolayı değişmeyeceğine inanıyor olsanız da, TO’nuz kesinlikle size ait olacaktır. Birkaç tanesi sitenize ulaşmak için kullandıkları anahtar kelime veya kelime öbeğiyle alakalı olmayan bir reklamı tıklar.

 

Google, hangi web sayfalarının en çok ödeme yapan tıklamaları aldığına karar verirken birçok metrik kullanır ve bunlardan biri sağladıkları reklamlar için TO’nuzdur. Bir URL’nin TO’su ne kadar yüksek olursa, o zaman AdSense reklamlarınız bu sayfa URL’sinde yenilendiğinde alacağınız daha yüksek TBM’dir.

 

Google’ın AdSense müşterileri, reklam verenlerdir ve şirket, bu ödeme yapan reklam verenlerin para için iyi bir değer elde ettiğinden veya tıklamalar dan iyi bir dönüşüm oranı aldığından emin olmak için elinden geleni yapar. Ziyaretçiyi sayfa veya yayın konusuna güçlü bir ilgi gösteren bir web sayfasına veya blog yayına çekmezseniz, TO’nuz düşük olabilir.

 

Sadece bu değil, bu ziyaretçilerden bazıları, yalnızca neyi göreceklerini görmek için reklamları tıklayabilirler. Google’ın TOS’ları AdSense çok katıdır ve sitenizde hiçbir zaman bir satışa yol açmayan çok fazla tıklama alırsanız hesabınızın ömür boyu iptal edildiğini görebilirsiniz.

 

Web sayfanızın söz konusu anahtar kelimeyi hedefleyen reklamlar almanız için belirli bir anahtar kelimeyle alakalı olması ve ziyaretçilerinizin bu konuyu ciddi bir bakış açısıyla reklamı tıklamaları için bu konuya yeterince ilgi göstermesi önemlidir. Örneğin : bir ürün satın almak.

 

Aksi takdirde, Google’ın sitenizin performansını analiz etme yöntemi vardır ve sayfalarınızdaki daha yüksek TBM reklamlarında düşüş yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla, blogunuza veya web sitenize gelen trafiğin, belirli bir nişin tanıtımını yapan linkleri veya doğrudan reklamları izlediğinden emin olun.

 

 

2. Araştırmanızı Yapın

Adsense Kelime Analizi

AdSense TBM nasıl artar ile ilgili ikinci ipucu da aynı derecede önemlidir. En yüksek ödeme yapan anahtar kelimeler için nişinizi araştırmalısınız. AdWords’ün çalışma şekli, reklam verenlerin anahtar kelimeler için teklif vermesidir. Belirli bir anahtar kelime için tıklama başına ödeme yapma sayısı arttıkça, Google SERPS’de daha üst sıralarda reklam görünür. Neyin alakasız olduğu – alakalı olan, her bir reklamverenin, bu anahtar kelime için Google SERPS’teki reklamları için # 1 veya hatta bir sayfa 1 e 1  konum elde etmek için teklif vermeye istekli olduğu şeydir.

 

Birinci Sıra : Daha önce de belirtildiği gibi, AdSense bloklarınızda görünmek istediğiniz AdWords reklamlarını seçemezsiniz. Google, sayfanızın alaka düzeyine göre anahtar kelimeye karar verir. SERPS’in Sayfa 1’inde veya sayfa 20’de görünen reklamlar verilebilir. Sayfa # 1’deki reklam, sayfa 20’deki tıklamadan çok daha fazladır. Bu nedenle, % 68’lik payınız daha büyüktür.

 

Anahtar Kelime Seçimi: Bu, AdSense içeren sayfalar ve sayfada kullandığınız semantiklerin hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini de anlamanız gerektiği anlamına gelir. Google, sayfanızın anlamını belirlemek için LSI algoritmasına çok benzeyen bir algoritma kullanır. Söz konusu sayfaya veya blog yayına yerleştirdiği reklamlar, Google algoritmasının söz konusu sayfanın içeriğine ilişkin görünümü ile ilgili olacaktır. Yüksek fiyatlı anahtar kelimeleri hedeflemek istiyorsanız, birini seçin ve bunun etrafındaki tüm sayfayı tasarlayın.

 

AdSense SEO Temelleri: Başlık etiketiniz ve Meta açıklamanız, H1 üstbilgisi ve en az bir H2 başlığı gibi hedeflenen anahtar kelimeyi içermelidir. Sayfa içeriğinizde kullandığınız kelime haznesi, hedef anahtar kelimeyle anlamsal olarak ilişkilendirilmelidir ve resim “alt” özellikleriniz de içermelidir. AdSense söz konusu olduğunda, klasik SEO teknikleri, sayfadaki en yüksek TBM reklamlarını almanızı sağlamak için kesinlikle yardımcı olur.

 

Araştırmanızı yapın ve yüksek ödeme yapan reklamların hedeflediği anahtar kelimeleri belirleyin – en yüksek AdSense TBM‘si. Bunlar için en yüksek TBM reklamlarına sahip olmak istiyorsanız, bu anahtar kelimeler için web sayfalarınızı veya blog yayınlarınızı optimize edin. Ancak, tüm alan adınızın içeriği de önem taşımaktadır.

 

 

3. Tüm Bağlantılarınız

Link Semasi

Google aptal değildir ve tüm alanınızın temasını dikkate alır. Sayfaları çok çeşitli konularda yayınlayamaz ve her birinde alakalı reklamlar almayı beklemezsiniz. Google, tüm sitenizin otoritesine ve en çok ödeme yapan anahtar kelimelerle olan alakasına bakacaktır. Google, reklam verenlerinin ardına baktığı için bir yetkili site daha yüksek fiyatlı anahtar kelimelerle ödüllendirilebilir.

 

Siteniz belirli bir anahtar kelimeye odaklanmış olarak görülmüyorsa, daha düşük fiyatlı anahtar kelimeler verilebilir. Bu, web sitenizin veya blogunuzun ana hedef anahtar kelimeyle ilgili genel yetkisi yerine bir sayfanın içeriğine bağlı olarak verilebilir.

 

AdSense gelirlerine ilişkin beklentilerinizle gerçekçi olun, çünkü Google’nız en yüksek TBM reklamlarını size vermeyecektir. Bu nedenle, blog’unuzun müşterilerine sundukları ürün veya hizmetle gerçekten ilgilenen ziyaretçilerden yüksek kaliteli tıklamaları çekecek iyi bir hizmet sunacaklarından emin olmazsınız. reklam var. Google’ı ortalama TBM’nizi artırmaya ikna etmenin bir yolu, alan adınızın hedeflediğiniz belirli bir anahtar kelime için bir otorite olduğunu tespit etmektir.

 

 

4. İçerik Uzunluğu ile Reklamları Dengeleyin

Adsense Reklam Yerlesimi

Sayfanıza önceleri üç AdSense reklamına izin verilmekteydi fakat son zamanlarda bu durum değişti. Fakat bununla birlikte, içeriğiniz veya blog gönderileriniz bunu gerektirecek kadar uzun olmadıkça, üçten fazla reklam yine de kullanmayın. Yukarıda okuduğunuz içeriği aklınızda bulundurun: İçeriğinize göre Google ürün reklamları !

 

İçeriğiniz, Google algoritmasına üç reklam bloğunuz için yeterli bilgi vermek için yetersizse, sayfanızı alakasız Reklamlar ve hatta bazı genel reklamları da bulabilirsiniz ! Bunlar, sitenizle alakasız genel reklamlardır ve ortalama TBM’nizi önemli ölçüde azaltacaktır. Çoğu kullanıcı kısa içerik sayfalarında yalnızca bir reklam bloğuyla daha iyi sonuçlar elde eder, çünkü tüm reklamlar konularına ve daha yüksek bir ortalama TBM’ye daha fazla odaklanacaktır.

 

 

5. Reklam Yerleşimini Analiz Edin

Reklamları sayfanızın en üstünde, ortasında, altta, her sayfada veya istediğiniz herhangi bir yerde altbilgi olarak yerleştirebilirsiniz. Google genellikle size, yüklenen ilk yuvaya vermek için hazırladığı en yüksek ücretli reklamları sunar. Blogunuzun veya web sitenizin her öğesinin yükleme sırasının farkında mısınız ? Yoksa kaynak kodunuzu (Ctrl + U) veya tema geliştiricinizle ilgili endişeleri kontrol edin.

Reklam Yerlesimi

Kaynak dosyada görünen ilk AdSense bloğu, Google’ın bulduğu ilk kaynak olacaktır. Bu bloğa genellikle en yüksek TBM reklamları verilecek ve daha sonra yüklenen bu bloklarda daha düşük TBM reklamları sağlanmış olacaktır.

 

 

AdSense TBM  yükseltmeye yönelik en iyi yaklaşımı belirlemek için bölünmüş testler yapmaya değer. Sadece bir reklam bloğu ile birkaç gün ve iki günle birkaç gün çalıştırın. Teorik olarak, TBM’niz yalnızca bir tanesiyle daha iyi olmalıdır, çünkü bu daha yüksek ödeme yapan reklamlarla doldurulmalıdır. Diğer bölünmüş testler ise :

  • Tek bir başlık reklamı 4’lü bir blok.
  • Bir video reklam ve bir metin reklam
  • Bir gönderinin sonunda, başlangıçta tek bir reklama göre tek bir reklam.
  • Çeşitli yerleşim yerlerini karşılaştırın
  • Kanalları kullan (sonraki ipucuna bakın)

 

Bir başlık reklamı kullanmanıza rağmen iyi performans gösteren dahili reklamlar bulursanız, bu durum size reklamların üzerine tıklamadan önce okuyucularınızın blogunuza daha derinlemesine gittiğini söyler. Çoğu kullanıcı başlık reklamlarını tıklamaktan kaçınır, çünkü bunlar onları aradıkları bilgilerden alır. Blog yayınınızı okuduktan sonra, ilanlara tıklamaya açık olabilirler.

 

Bu durumda, bir sayfanın altındaki bir veya iki AdSense reklamı veya bir gönderinin sonu, başlangıçtakilerden daha iyi performans gösterebilir. Google’ın, sayfanızda yayınlanan ilk reklamlara muhtemelen en yüksek TBM AdSense’i sağlayacağını akılda tutarak, testlerin en fazla sayıda tıklama almanızın mümkün olduğunu belirttiği bir konumda yalnızca bir reklam bloğunu kullanarak daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

Peki hangi reklam bloklarının en iyi performansı gösterdiğini nasıl belirlersiniz ?

 

 

6. AdSense Kanallarını Kullanma

 

Adsense Url Channel

Testlerinizi AdSense kanalları kullanarak kurabilirsiniz. Tek tek reklam bloklarının TBM ve TO’sunu oluşturmak için özel kanallar oluşturabilirsiniz. Her kanalın performansını 2-4 hafta arasında ölçün ve ardından AdSense stratejinizi sonuçlara göre tasarlayın. Kanallar, bireysel reklamlar veya reklam blokları için oluşturulabilir.

 

Bu, düşük performanslı blokları silmenize veya sayfadaki konumlarını değiştirmenize olanak tanır. Google, en iyi performans gösteren reklamlara en yüksek ödeme yapan AdSense reklamlarını sağlayabilir. Bunun nedeni, bu reklam verenlerin maksimum pozlama için ödeme yapıyor olmasıdır. Belirli bir anahtar kelime için en iyi teklif, söz konusu anahtar kelime için yalnızca Google SERPS’in 1. Sayısının üstünü oluşturmanın yanı sıra, en iyi performans gösteren web sayfalarındaki en iyi performans gösteren reklam bloklarına da sahip olmanızı sağlar.

 

Özel kanallar, her bir reklam bloğunuzun veya hatta ayrı reklamların her birinin TO’sunu ve TBM’sini oluşturmanıza olanak tanır. Tek bir başlık reklamının, sayfanızda aynı konumda bulunan 4 reklam bloğu içinde her reklamdan birleştirilmiş gelirden daha fazla ödeme yapıp yapmadığını belirleyebilirsiniz. Ayrıca, reklam boyutlarını karşılaştırmak için kanalları da ayarlayabilirsiniz.

 

 

7. Metin, Resim ve Video AdSense Reklamları

Adsense Reklamlari

Test ve özel kanal analiziniz sırasında bazı kullanıcıların metin reklamları resim reklamlara tercih ettiğini ve bazılarının video reklamları tercih ettiğini unutmayın. Birçoğu, AdSense reklamlarının metin bağlantıları olmasını bekliyor ve kasıtlı olarak bunlardan kaçınıyor. Bununla birlikte, bir resme tıklayabilirler ve daha da ilginç bir videoyu izlemek için tıklayabilirler. Google, videoları resim, reklam olarak sınıflandırır; bir video “Oynat” a tıklandığında kaydedilmiş bir tıklama alırsınız. Videonun tamamı oynatılmaya ihtiyaç duymaz – sadece oynat düğmesine ilk tıklamak yeterlidir.

 

Ziyaretçilerinizin, tıklamayı yaptıktan sonra ne yaptığını rahatsız etmemeniz gerektiğini unutmayın; çünkü bu sizin için ödeme alırsınız. Önemli olan bu tıklamayı almaktır ! Tıklama için ödeme alırsınız ! AdSense’le, görevin ziyaretçileri tıklamaya ikna etmektir. AdSense TBM’sini artırmanın yollarını ararken, işiniz bu tıklamanın fiyatını artırmaktır.

 

Video reklamlar, yalnızca ilgi alanı için bile tıklama alabilir. Birçok kişi, bir metin reklamı tıklamayı hayal etmeyen bir videoyu izler. Bu yüzden, AdSense’in sunduğu çeşitli reklam biçimlerini test etmek çok önemlidir. Kanallar sizin için en uygun yöntem olabilir, ancak bazılarının bunu yapmak için kendi yöntemleri vardır; genellikle isteğe bağlı reklamları her biri kısa bir süre için yayınlar ve sonuçları karşılaştırır.

 

 

8. Neden Görüntü ve Video Reklamları Önerilir ?

Video Ad

Bir seferde yalnızca bir resim veya video reklam gösterebilirsiniz. Metin reklamları yapabileceğiniz için bir dizi resim reklam gösteremezsiniz. Bu, ziyaretçilerinizin ilgisini tek bir reklamda odaklar. Daha popüler reklam verenler, üreticiler ve hizmet sağlayıcılar markalarını tanıtmayı severler. Bu, AdSense reklamlarına ekledikleri bir logo veya başka bir resim anlamına gelir.

 

Ayrıca, işletmelerini tanıtmak için video oluşturma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına da gelir. Bu tür reklamlar, tıklama başına daha fazla ödeme yapmak için basit metin reklamlardan daha fazla ödeme yaparlar. Ancak, yalnızca video içeriği sayfanızın içeriğiyle uyumluysa.

 

 

9. AdSense TO’nuzu İyileştirme

Adsense Tiklama Orani

AdSense Tıklama Oranı’nızın (TO), sayfanıza gelen ve bir AdSense reklamını tıklayan ziyaretçilerin yüzdesi olduğunu açıkladık. Dolayısıyla, her ay 20.000 ziyaretçiniz varsa ve AdSense reklamlarına 40 tıklama alırsanız, TO’nuz, reklamlara 500 tıklama alırsanız TO’nuz % 0,2’dir. TBM’den bağımsız olarak, TO’nuzun olabildiğince yüksek olmasını istersiniz.

 

Bu blog yayınının başında bazı gelir örnekleri verdik ve işte daha fazlası var. Google tarafından size ödenen ortalama TBM’nin 40c olması durumunda, yukarıdaki örnekler size aylık 16 ve 200 TL bir gelir sağlayacaktır. TBM’nizi 80c’ye yükseltebiliyorsanız, her ay 32 ila 400 TL kazanırsınız. TO’nuz sizin için ne kadar yüksekse, TBM’den fazla olan reklam yerleşimi ile bunun üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz!

 

Bazı insanlar, her ay binlerce farklı sitede AdSense’i kullanıyor. Ancak, bir blogla bile, bazı temel sağduyuyu kullanarak gelirinizi en üst düzeye çıkarmamak için hiçbir nedeniniz yok: AdSense reklamlarınızı, web sitenizin veya blogunuzun insanların en çok zaman geçirme eğiliminde olduğu alanlarına yerleştirin.

 

 

10. Isı Haritalarını Kullanma

Metrica Tiklama Haritasi

Bu bilgi, ‘ısı haritaları’ olarak bilinen bilgilerden yararlanılabilir – çoğu kullanıcının zamanlarının çoğunu nerede geçirdiği ve en çok tıkladığı yeri gösteren bir web sayfasının gösterimleri. Tek tek AdSense reklamınızı veya reklam blokunuzu sitenizin en popüler alanlarına yerleştirerek, daha fazla tıklama almalısınız – daha yüksek bir TO, dolayısıyla daha fazla gelir!

 

Herhangi bir web sitesinde veya blogda AdSense TBM ve TO’larını artırmak için bunların nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yandex Metrica aracını kullanabilirsiniz. Doğru olması gerekirse, Google’ın tarayıcıları reklamın konumunun önemli olduğuna (örneğin başlık olarak veya sayfanın üst kısmına yakın bir yerde “Google’ın göründüğü” gibi) inanıyorsa konumlandırma yalnızca TBM’nizi etkileyecektir. Yukarıdaki Para 5’e atıfta bulunsa da, TO’yu etkileyebilir.

 

Isı haritası, kullanıcıların sayfanızda en çok nerede durduğuna dair bir gösterge sunar ve daha gelişmiş sürümler de nereye tıklandıklarını da gösterebilir. Yukarıdaki bağlantıda gösterilen örnekte, çoğu etkinliğin gezinme bağlantıları, haber bülteni ve içerik başlığı üzerinde olduğunu göreceksiniz. Aynı ziyaretçiler, reklamları tıklar mı? Bilmiyorsunuz, ancak kendinizin heatmap yazılımını kullanarak öğrenebilirsiniz.

 

 

11. AdSense TBM’nizi Artırmanın En İyi Yolları: Genel İpuçlar

Google AdSense ile ilgili bazı genel ipuçlarını sizlere bildireceğiz:

 

Bağlantı Birimi reklamlarından kaçınmayı deneyin: Bunlar, tıklandığında başka reklamların (genellikle 5) ortaya çıktığı bir bağlantı olan reklamlardır. Ziyaretçiler iki kez tıklamaya ve ardından bir reklam almaya itiraz ediyor. Ya sitenizi terk ederler ya da asla bu linklere tıklamayı öğrenmemişlerdir.

 

Belirli rakiplerin reklamlarını engellemek için “Rekabetçi Reklam Filtresi” ni veya hatta kendi siteniz ile ilgili reklamları bile kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinize, yaptığınız şeyi sunan başka bir siteyi ziyaret etme fırsatı sunun! AdSense reklamlarını belirli URL’lerden engelleyebilir veya hatta tüm kategorileri engelleyebilirsiniz.

 

Reklam İnceleme Merkezi: Sahip olduğunuz bir diğer seçenek, geleneksel olarak tıklama başına fazla ödeme yapmayan reklam kategorilerini engellemektir. Bunu, sitenizle alakalı olmayan kategoriler için reklamları engellemek için kullanabilir veya AdSense’i kullanmasına izin vermek yerine, reklam vermeyi tercih edebilirsiniz.

 

Reklam Platformu: Blogunuzun masaüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde veya cep telefonlarında gösterilip gösterilmediği genellikle küçük bir fark yaratır. Ancak, cep telefonu reklamlarının daha yüksek bir TBM sunabileceği durumlar vardır, bu nedenle bu seçeneği kullanırsanız kullanın. Sitenizin cep telefonu aramalarına açık olduğundan emin olun.

 

Sitenizin Kalitesini Artırın: Web sitenizin veya blogunuzun kalitesi, Google’ın algoritmalarının veya tarayıcılarının gözünde ne kadar yüksek olursa, Google’ın reklamlarının AdSense TBM’si size ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek olur. Kaliteli geri bağlantılar için çalışın, anahtar kelimelerin ve diğer on-sayfa SEO’ların iyi bir şekilde kullanılmasını sağlayın ve Google+ ile diğer sosyal ağ sitelerini kullanın. Daha sonra, nişiniz için daha yüksek TBM reklamları vermeniz daha olasıdır. Ekstra iş, çok paraya değer olabilir!


] }

“AdSense TBM’nizi Artırmanın En İyi 11 Yolu” üzerine 3 yorum

Yorum yapın