Google Pay Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Teknik olarak, ilk Android Pay denir. Google, Eylül 2015’te ABD’de ve 2016 Mayıs’ında mobil cüzdanı İngiltere’de başlattı. Ancak zamanlar değişiyor ve Google ödeme hizmetlerini kolaylaştırmak istiyor. Dolayısıyla, Şubat 2018’de Android Pay için bir güncelleme yayınladı. Bu, yalnızca Google Pay adını değiştirdiğini değil, aynı zamanda hizmeti daha kullanışlı hale getirebilecek bazı yeni işlevler de getirildi.

 

Google, çevrimiçi ödemeleri çok daha kolay hale getirdi. Şubat 2018’de şirket, tüm farklı ödeme yöntemlerini Google Pay adlı tek bir marka haline getirdiğini duyurdu. Android Pay uygulaması artık Google Pay’e yeniden pazarlanıyor ve Google Cüzdan uygulaması artık Google Pay Gönder olarak adlandırılıyor. Sonunda, Google Pay uygulamasının, kullanıcıların para göndermelerine ve almalarına olanak tanıyan eşler arası işlemler de olacaktır.

 

 

Google Pay Nedir ?

Google Pay, kredi kartlarınızı, banka kartlarınızı, bağlılık kartlarınızı vb. saklayabilen yeni bir mobil ödeme uygulamasıdır. Ayrıca Google, para göndermek ve talep etmek için kullanabileceğiniz Google Cüzdan uygulamasının yeniden tasarlanmasını başlatacaktır. Bu, Google Pay Gönderme ile uyumlu olarak Google Pay Gönder olarak adlandırıldı.

 

Kafa karıştırıcı, biliyoruz. Her neyse, Google Pay resmi olarak satın almalar, geçişler ve ödeme yöntemleri için tek seferlik mağazanızdır. Google şu anda Google Pay’i tüm Google ürünlerine getirme konusunda çalışıyor. Bu sayede ister Chrome’da ister Google Asistan ile alışveriş yapıyor olun, Google Hesabınıza kaydedilen kartları kullanarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Google Cüzdan’a Ne Olacak ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Google Cüzdan kısa süre sonra Google Pay Gönderme olacak. Diğer insanlardan para göndermek, talep etmek ve almak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Faturaları bölmek gibi işler için işe yarayacak. Google Pay Gönder, Cüzdan’ın yaptığı her şeyi yapar. Zaten Cüzdan kullanıyorsanız, Google Pay Gönderme ile başlamak için hiçbir şey yapmanız gerekmez. Google ayrıca Google Pay Gönderme özelliklerini Google Pay’e ekliyor. Bu, Google Cüzdan’ın yakında bir anlamda Google Pay’in bir parçası olacağı anlamına gelmektedir.

 

 

Google Pay Nasıl Kullanılır ?

Google Pay’i kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Telefonunuzdaki Google Pay uygulamasını arayın. Daha önce yüklemiş olduğunuz Android Pay’den güncellenir.
 2. Ayrıca birkaç cihazda önceden yüklenir, ancak Google Play’den de indirebilirsiniz. Ancak, yalnızca Google Pay’i destekleyen ülkelerde kullanılabilir.
 3. Google Pay uygulamasını açın ve Kartlar sekmesinde bir kredi veya banka kartı ekleyin. Uygulamayı ilk kez kullanıyorsanız, Başlayın’a dokunun, ardından eklenecek bir ödeme yöntemi seçin ve kartınızın bir fotoğrafını çekin veya bilgilerinizi girin. Google, sizi SMS veya e-posta kimlik doğrulaması yoluyla doğrular.
 4. Bu kadar. Telefonunuzun kilidini açmanız ve herhangi bir temassız ödeme terminalinde Google Pay’i kullanmak için tıklamanız yeterlidir. Bunu ayrıca uygulamalarda ve sitelerde de kullanabilirsiniz.

Google Pay, Mağazalarda Nasıl Çalışır ?

Google Pay ile mağaza içi alışveriş yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır :

 1. Ödeme yakınında temassız bir ödeme terminalinde Google Pay sembolünü veya temassız ödeme sembolünü arayın.
 2. Telefonunuzun kilidini açın.
 3. Telefonunuzu terminalin üzerinde tutun ve bir onay işareti görene kadar bekleyin.
 4. Bu kadar. Google Pay uygulamasını açmanıza bile gerek yok.

 

Google, Google Pay’ı ilk kez kullanıma sunduğunda, normalde yaptığınız gibi Android telefonunuzun kilidini açarak ödeme yapabileceğinizi (bu da Google Pay’ın işleminizin kimliğini doğrulamasını sağlar), ardından bir tüccarın temassız terminalinin yanına yerleştirdiğinizde ödeme yapabileceğinizi söyledi. o. Google’a göre, telefonunuzun kilidini açmadan 30 TL’nin altındaki alışverişlerde de ödeme yaptığınızı unutmayın (ekranın açık olması gerekir).

 

Bunun üstündeki alışverişlerde, kimlik doğrulamanızı girmeniz gerekir. Ödeme yapmak için bir uygulama açmanıza bile gerek yoktur. Sadece dokunup gitmenizi sağlar ve ardından telefonunuzdaki onay / işlem ayrıntılarını alırsınız. Ayrıca, belirli perakendecilere ödeme yaptığınızda, sadakat puanlarınız ve teklifleriniz ödeme sırasında otomatik olarak uygulanacaktır. Ayrıca, check-out’ların yakınındayken telefonunuza özel teklifler de alabilirsiniz.

 

 

Google Pay, Uygulamalarda Nasıl Çalışır ?

Google Pay ile uygulama içi satın alımlar yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Uber veya Airbnb gibi desteklenen bir uygulamayı açın.
 2. Satın alma sırasında veya satın alma zamanında Google Pay ile Satın Al düğmesini (veya Android Pay veya Google Cüzdan gibi eski düğmeler) arayın.
 3. Google Pay düğmesine basın.
 4. Siparişinizi onaylamadan önce bir ödeme yöntemi seçmeniz veya gönderim adresinizi girmeniz istenebilir.

Android, uygulamalarda “Google Pay ile Satın Al” düğmesi sunuyor. Bu da, satın alma işlemi yaptığınızda kredi kartınızı ve gönderim adresinizi girmek zorunda kalmadan bir düğmeye dokunup hızlı bir şekilde ödeme yapabileceksiniz.

 

 

Google Pay, Sitelerde Nasıl Çalışır?

Google Pay ile desteklenen sitelerde ödeme yapmak için şu adımları izleyin :

 1. Google Pay’i herhangi bir tarayıcıda kullanabilirsiniz.
 2. Desteklenen bir sitenin çıkışında, Google Pay satın alma düğmesini arayın.
 3. Siparişinizi onaylamadan önce bir ödeme yöntemi seçmeniz veya gönderim adresinizi girmeniz istenebilir.

 

Şimdi, ödeme sırasında “Bu siteden gelecekteki satın alma işlemlerinde seçilen bilgileri kullan” yazan bir kutu görürseniz, Google Pay’i kullanıp varsayılan ödeme yönteminiz olarak ayarlayın. Bir dahaki sefere bu siteden satın almayı planlıyorsanız, ne satın almak istediğinizi seçin, check-out yapmaya başlayın ve Google Pay ile ilişkili ödeme bilgilerini kullanmak istediğinizi onaylayın. Ardından, tüm bilgileriniz otomatik olarak doldurulur.

 

 

Google Pay Uyumlu Telefonlar

Google Pay, tüm köklenmemiş Android cihazlarda (KitKat 4.4+) kullanılabilir. Ancak Google Pay’i kullanarak mağazalarda ödeme yapmak için telefonunuzun NFC’yi (NFC Nedir ?) ve HCE’yi (ana kart öykünmesi) desteklemesi gerekir. Telefonunuzu bir mağazada temassız bir ödeme terminali üzerine yerleştirdiğinizde, NFC ve HCE, ödeme bilgilerinizi mağazaya göndermek için birlikte çalışır, böylece satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Android telefonunuzun Google Pay’i mağazalarda destekleyip desteklemediğini öğrenmek için cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın ve Kablosuz ve ağlar altında Diğer’e dokunun. Bu seçeneği görmüyorsanız, örneğin Bağlantılar veya NFC gibi benzer bir tane arayın. Diğer ayarları görmek için Diğer’e dokunmanız gerekebilir. NFC seçeneğini veya benzer bir şeyi görürseniz, Google Pay’i kullanarak mağazalarda resmi ödeme yapabilirsiniz. Yuppi!


] }

Yorum yapın