ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Önceden sabit telefonumuza bağlı olarak kullandığımız internet teknolojisi de her gün daha kaliteli ve daha hızlı bir hal alıyor. Önceden sadece bilgisayarlarda kullandığımız internetlerimiz günümüzde cebimizdeki mobil cihazlardan, televizyonlarımıza kadar her yerde ihtiyacımıza koşuyor. Bu sebeple internet sağlayıcılarının ve modemlerin de şekilleri ve isimleri değişiyor. Bağlantı türlerinden olan ADSL ve VDSL de internetin geldiği noktalardan birini ifade ediyor.

ADSL

ADSL (AsymmetricDigitalSubscriberLine), hepimizin bildiği ve geçtiğimiz yıllara kadar kullandığı bakır telefon kabloları ile aktarım yapılmasını sağlayan DSL bağlantısına verilen isimdir. Sabit telefonlara ek olarak aldığımız internet hizmetlerinde ADSL bağlantısını kullanırız. ADSL Bağlantısı temel olarak 16Mbps download ve 1Mpbs Upload hızı verebilmektedir. Günümüz şartlarında bu hızlar oldukça düşük görülmektedir. Çoğunlukla altyapı olsun olmasın, telefonun ulaşabildiği tüm konumlarda bu hizmeti alabilmek mümkündür.

VDSL

VDSL (Very-High-BitrateDigitalSubscriberLine), yeni teknolojinin ürünü olan ve yüksek hızlarda internet erişimi sunan DSL bağlantısına verilen isimdir. Günümüzde hanelerde ve iş yerlerinde çoğunlukla VDSL kullanılmaktadır. Ancak VDSL sadece internet amacına hizmet verdiği için gerekli altyapıya sahip olmalıdır. Bunun yanında VDSL doğasından ötürü, merkezden uzaktaki yerlerde verimli hizmet veremez. Bu sebeple VDSL merkeze yakın yerlerde daha iyi performans göstermektedir. VDSL maksimum 100Mbps Download ve 50Mpbs Upload hızlarını görebilir.

internet hız testi
internet hız testi

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere ADSL ile VDSL arasındaki en büyük ve önemli fark hızdır. Yine de liste halinde aralarındaki farkları inceleyecek olursak;

  • VDSL, ADSL teknolojisinden hız bakımından yaklaşık 10 kat daha güçlüdür. ADSL bağlantı yönteminden alacağımız hızlar günümüzde yavaş sayılmaktadır.
  • ADSL, VDSL bağlantı türüne göre daha geniş bir alanda etkinlik sağlayabilmektedir. VDSL bağlantının mesafesi arttıkça performansı düşmeye meyillidir.
  • VDSL uyumlu modemler, sadece ADSL modemlere göre çok daha kaliteli, güvenilir ve hızlı internet erişimi sunmaktadırlar.
  • Ekonomik açıdan incelendiğinde ADSL bağlantılar VDSL bağlantılara göre çok daha ucuz ve hesaplıdır. Bu hem sağlayıcı hem de müşteri açısından geçerlidir.

Günümüzde VDSL bağlantı yapabilme şansı bulunan haneler, ADSL bağlantıyı nadiren tercih ediyorlar. Bunun sebebi günümüz şartlarında daha yüksek internet hızlarına ihtiyaç duymamız ve yeni teknolojilerini benimsememizle alakalı. Fakat yine de ADSL ve VDSL arasında seçim yapacağınızda aralarındaki farkları, avantajları ve dezavantajları incelemenizde fayda var.


] }

Yorum yapın