Android Güncelleme Almayan Telefonlara Ne Olur?

Yeni bir telefon aldığımızda uzun ömürlü olmasını ve ilk alındığındaki hızından hiçbir şey kaybetmemesini isteriz. Fakat Dünya’da hızla gelişen bir telefon teknolojisi olduğu için bu durum pek mümkün değildir. Neredeyse tüm telefonların ömürleri kısıtlıdır ancak bazı telefonlar diğerlerine göre daha uzun süre hizmet verebilirler. Uzun ömürlü telefonların öne çıkan en önemli özelliği sürekli ve uzun yıllar boyunca yeni güncellemeleri almalarıdır. Peki, bir süreden sonra sürüm ve benzeri güncellemeler almayan Android işletim sistemi telefonlara ne olur? Bu yazımızda tam olarak bu soruya yanıt arayacağız.

Android Güncellemeleri

Android telefon üreticileri ve Google zaman zaman belirlenen telefonlara güncelleme getirirler. Bu güncellemeler sayesinde sistem açıkları ve problemler düzeltilir, bazen de sistem bir sonraki Android sürümüne güncellenir. Bu sayede telefonların çalışma süresi uzatılmış, performansı arttırılmış olur. Fakat bir süreden sonra telefonlar güncelleme almamaya başlar. Bu durum telefonun artık güncel telefonlar listesinden çıkarıldığını ve eski telefon olarak nitelendirildiği anlamına gelmektedir. Yani, artık güncelleme almayan bir telefona sahipseniz, telefon üreticileri tarafından telefonunuz eski telefonlar sınıfına alınmış demektir.

Bu tür durumlarda telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Güncelleme almayan telefon direk çöpe atılacak diye bir durum yoktur. Ancak güncellemenin bir telefon için oldukça önemli olduğunu varsayarsak bazı problem ve sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Android
Android

Android Güncellemeleri Almayan Telefon

Android güncellemesi almayan bir telefona ROM yükleyerek yeni sürüme güncellemeniz mümkündür. Ancak bu yöntem telefon üreticileri tarafından tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi telefonda bulunan donanımın yeni yazılımı kaldıramayacağı düşüncesidir. Zaten bu sebeple o telefonlara güncelleme göndermezler. Telefonunuz güncelleme almazsa ve hala kullanmak istiyorsanız karşılaşacağınız problemleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Güncelleme almayan telefonlar virüs, istenmeyen dosyalar gibi problemlere karşı zamanla savunmasız hale gelirler. Bu durum bir süreç olarak incelenebilir, zaman geçtikçe güvenlik açığı daha fazla olacaktır.
  • Güncelleme almayan telefonların donanımları bir süre sonra aşırı yüklenecek ve kasma gibi problemlerle karşı karşıya kalacaksınız. Bunun sebebi sistem güncelleme almazken, aplikasyonların en güncel sürüme göre kendini yenilemesidir.
  • Telefonun ömrü geçtikçe birçok donanım parçası arıza vermeye başlayacaktır. Bunlardan en önemlisi bataryanın yetersiz kalması ve ömrünün bitmesidir.

Fakat telefonunuz güncellemeleri almayı bırakır bırakmaz çöpe gitmesine gerek yoktur. Güncelleme almamaya başladıktan sonraki 1-2 yıllık süreçte telefonunuzu sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha sonrasında neredeyse kullanılamaz hale gelecektir.

Telefon satın alırken kaç yılında üretilmeye başlandığına ve Android sürümünün ne olduğuna mutlaka bakın. Bu sayede telefon kaç yıl rahat bir şekilde kullanabileceğinizi ve ne zaman güncelleme almayı bırakabileceğini tahmin edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın