Android İçin Siri Alternatifi 7 Asistan

Telefonlarımız, yalnızca sevdiğimiz kişileri aramak için kullandığımız cihazlar değildir. Artık hayatımıza bir yaşam ortakları oldular. Onları her yerde yanımızda götürüyoruz, hatta sevdiğimiz insanları asla götüremeyeceğimiz yerlere bile sürekli yanımızdalar. Geceleri onlarla sarılıyoruz ve günlerimiz onlarla başlıyoruz.

 

Ama bu ilişki saf bir sevgiden ibaret değil. Telefonlarımız bize hizmet ediyor ve onlar kişisel asistanlarımızdır. Apple’ın Siri’si, ana akımın içine giren ilk açık dijital asistandır. Fakat Android işletim sisteminde bu asistan mevcut değildir. Peki Android cihazlarınız için en iyi Siri alternatifi asistan programı hangisi ? İşte favorilerimiz ile başlayalım.

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]1 Google Asistant

Gmail kullanıcıları, Android sahipleri ve YouTube gözlemcileri, Google’a yıllar boyunca bol miktarda veri verdiler. Google Asistan, bu verileri istediğini bilmeden önce bu bilgileri yüzey bilgisine kullanan bir özellikti. Google Asistan, arama geçmişinize, neleri izlediğinize ve gelen kutunuza neler geçtiğine dayalı öneriler gönderir.

 

Artık Google evrimi olan Google Asistan var. Google Asistan, Siri’ye benzer şekilde daha konuşkan bir şekilde sizinle iletişim kurar. Ancak Google’ın sahip olduğu tüm bilgilerle, Asistan’ın yanıtlarını Siri’den bile daha fazla sevebilirsiniz.

 

Google Asistan şimdi çoğu Android telefonun bir parçası olarak geliyor. Ana düğmeyi basılı tutarak ya da bazı cihazlarda telefonunuzu yanlarından tutarak sıkarak erişebilirsiniz. Google Pixelbook, özel bir Google Asistan düğmesiyle bile gelir.

 

Tahmin edebileceğiniz gibi, Asistan takvim randevuları oluşturabilir ve soruları cevaplayabilir. Ancak bununla birlikte, Google, dijital kişisel asistanların neler yapabileceği fikrimizi genişletmeye çalışıyor. Bu yılki Google I/O konferansında, şirket telefonunuzun arama yapma ve sizin adınıza rezervasyon yapma olanağı tanıttı.

 

Google Asistan İndir

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]2 Cortana

Apple’ın Siri’si var; Android’de Google Asistan var. Microsoft, Windows Phone’un bir şeye ihtiyacı olduğunu düşündü, bu yüzden Cortana ile piyasaya çıktı. Ama şirket orada durmadan daha sonrasında ise Android ve iOS için sürümler yayınladı.

 

Çapraz platform kullanılabilirliği, muhtemelen Google Asistan’a kıyasla Cortana’nın en büyük cazibesidir. Halo’dan ilham alan kişisel asistan Windows 10’da pişiriliyor. Bunun bir avantajı, telefonunuzdaki bir aramayı kaçırdığınızda dizüstü bilgisayarınızdan bir metin mesajı gönderebilmektir. Akıllı telefonunuz veya tabletinizle konuştuğunuz şekilde PC’nizle de konuşabilirsiniz.

 

Bu çapraz platform senkronizasyonu gerçekten de Cortana’yı telefonunuza kurmak için ana neden. Onunla PC’nizde ve Xbox’ınızda etkileşim kuruyorsanız, deneyimi neden tutarlı tutmuyorsunuz ? Cortana, Amazon Echo cihazlarıyla da güzel oynuyor. Ancak, Amazon’un ekosistemine ve Microsoft’un ekosistemine giriyorsanız, listedeki bir sonraki öğeye geçmek isteyebilirsiniz.

 

Corana İndir

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]3 Amozon Alexa

Yıllar önce, Amazon dijital asistanlarla işbirliği yapmak için olası bir isim gibi görünüyordu. Tek yaygın olarak bilinen tüketici ürünleri Kindles idi. Ancak şirketin Echo akıllı hoparlörleri, Alexa’yı dünya çapında bir hane adı haline getirdi.

 

Android uygulaması bir oynatma listesi yayınlayabilir, hava durumunu anlatabilir, haber başlıklarını okuyabilir ve akıllı hoparlörler gibi bir şaka yapabilir. Amazon ekosistemi ile entegre edilmiş akıllı ev ürünleriniz varsa, Alexa uygulaması her şeyi kontrol etmenin iyi bir yolunu sunar. Uygulama ayrıca Alexa’nın geniş yetenek kütüphanesine de erişim sağlar.

 

Android için en sevdiğiniz Siri uygulaması olarak Alexa’yı seçmek için Amazon Echo hoparlörüne veya diğer akıllı ev araçlarına ihtiyacınız yoktur, ancak bunu yapmanın en büyük nedeni budur.

 

Amazon Alexa İndir

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]4 Lyra Virtual Assistant

https://www.youtube.com/watch?v=3koTcVMKkfY

Eskiden Indigo olarak bilinen Lyra, ilk olarak 2013’te çapraz platformlu bir Siri alternatifi olarak ortaya çıktı. Lyra ile birden fazla cihaz arasında bir sohbete devam etme yeteneği, asistanın temel özelliklerinden biri. Bilgisayarınızda oturum açarsanız veya mobil uygulamayı yüklerseniz, Lyra nerede olursanız olun konuşmayı toparlar. Daha sonra 70’den fazla dilde etkileşimde bulunabilirsiniz.

 

Lyra uygulaması, Lyra’nın anlayabileceği komut türleriyle ilgili önerilerin yanı sıra, sizi düren basit bir görünüme sahiptir. Haberleri okuyabilir, konuşmayı tercüme edebilir ve uygulamanın içinden müzik dinleyebilirsiniz.

 

Lyra uygulaması temel görünse de, deneyim bir çevrimiçi hizmete bağlanır. Uygulamayı kullanmaya başlamak için bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]5 Robin

Belki de bilgilerinizi kişisel asistanların arkasındaki şirketlerle paylaşmaktan özellikle heyecan duymuyorsunuzdur. Neyse ki, küçük geliştiricilerden başka seçenekler de var.

 

Siri tarzı sopayı mı arıyorsun? Robin’in geliştiricileri, kasıtlı olarak Apple’ın dijital asistanına meydan okuyan bir uygulama yapmayı denediler. Bu, Siri’ye bir alternatif bulmaya daha az ilgi duyan ve Android için aynı deneyimi bulmak isteyen insanlara bir göz atmaya değer.

 

Bu Robin’in bir kopya olduğunu söylemez. Robin, yüzey bilgisinin bir yolundan daha çok bir sürüş asistanıdır. Robin’i, bilgi sahibi olan ve elleriniz direksiyondayken sizin için görevler yapan bir arkadaş av tüfeği olarak düşünün.

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]6 Dragon Mobile Assistant

https://www.youtube.com/watch?v=kxga8I8C8_M

Belki de bu kurumsal his ile bir şey istiyorsunuz, ancak gizlilik endişeleri olmadan, sizin hakkınızda çok fazla şey bilen bir şirket tarafından yapılan kişisel bir asistan kullanmakla ilgili endişeleriniz yoktur. Dragon Mobile Assistant, PC’ler ve mobil cihazlar için oldukça etkileyici bir ses dikte yazılımının yapımcıları olan Nuance’den geliyor. Bu, mega-corporation ile etrafta dolaşan bir hobici arasındaki doğru noktaya varacak seçenek olabilir.

 

Dragon Mobile Assistant, “Hello Dragon” ifadesine karşılık veriyor. Özellikle konuşma amaçlı değil, hava durumu ve Everest Dağı’nın yüksekliği gibi genel bilgilerle ilgili temel soruların cevaplarını veriyor. Sosyal ağlarda e-posta ve yayınlar göndermek için bunu kullanabilirsiniz. Bu, hem uygulamanın en güçlü yönlerinden birine sahiptir.

 

Dragon, Google’dan ziyade kendi sesli dikte motorunu kullanıyor, bu yüzden bu asistanın sesinizi almanın daha iyi bir iş çıkardığını görebilirsiniz. Durum buysa, ekran kapalı olsa bile Ejderha komutlarınızı her zaman dinlemenizi tercih edebilirsiniz.

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]7 Smart Voice Assistant

https://www.youtube.com/watch?v=F5rEL4_NxC8

Akıllı Ses Asistanı, başlangıçtan itibaren kullanıma hazır bir çözüm değildir. Öncelikle, ses komutları ile etkinleştirebileceğiniz özellikler listesinden geçebilir ve kendi özel anahtar kelimelerinizi atayabilirsiniz. Ayrıca isimlere ve belirli telefon numaralarına isim atayabilirsiniz. Bu ilk başta sıkıcı gelebilir, ancak işiniz bittiğinde, sisteminizin ne yapabileceğini tam olarak bilirsiniz.

 

Uygulama arka planda çalıştığından, bu komutları istediğiniz zaman yayınlayabilirsiniz. Metinleri tam olarak dikte edebilir ve örneğin, gözlerinizi yoldan ayırmanız gerekiyorsa, Smart Voice Assistant’ın yanıtları tekrar okumasını sağlayabilirsiniz.

 

Akıllı Ses Asistanı, tek kişilik bir çabadan ibarettir; bu yüzden, daha iyi finanse edilen veya daha yerleşik olan projeler kadar cilalı değildir. Ancak uygulama, gözlerde kolay ve deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol isteyen kullanıcılara hitap edeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Hangi Siri Alternatifi Sizin İçin Doğru Seçimdir ?

Her birinin kendi tercihleri ve ihtiyaçları var. Google Asistan çok iyi çalışıyor, ancak hem Android hem de Windows’da aynı kişisel asistanı kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, belki Cortana sizin seçiminiz olabilir.

 

Bu şirketlere daha fazla bilgi vermekten memnun olmayanlar, Robin, Dragon Mobile Assistant veya dikkate değer başka bir küçük uygulamayı bulabilirler. Genel olarak, en iyi seçeneğiniz muhtemelen en çok bağlandığınız ekosisteme bağlıdır.


] }

Yorum yapın