Android Sıkıştırılmış Dosyalar Nasıl Açılır ?

Her hangi bir şekilde telefonunuzda sıkıştırılmış bir dosyanız olduğunu varsayıyorum ki bu yazıyı okuyorsunuzdur. Büyük ihtimalle bu sıkıştırılmış dosyayı nasıl telefonda açabiliriz diye düşünceleriniz ve tahminlerinizde vardır.

 

Kiminizin 3.taraf bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyordur ki bu tabi ki de doğru bir  seçim olacaktır. Fakat Play Store’da ne yazıp ne aratacağız ! Acaba bilgisayarımızda ki gibi Winrar mı ? Çıkan sonuçlardan hangisi işimize yarar. İşte sizler için bunları bu yazımda paylaşmak istiyorum.

 

Android akıllı cihazda arşivlenmiş bir klasör var ve biz bu klasörü arşivden nasıl çıkartabiliriz ? Android zip açma, Android rar açma işlemi nasıl olur ?

 

 

Androzip File Manager

 

Birden fazla görevi olan Androzip File Manager sadace sıkıştırılmış dosyaları açmanıza ve görüntülemenize yaramakla beraber dosya yöneticisi görevi de görmektedir. Çalışan gereksiz uygulamaları sonlandırabilir, ya da kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz. Uygulamanın standart olarak yaptığı dosya taşıma, kopyalama ve silme gibi özelliklerinin yanında bu uygulama sayesinde telefonunuzda bulunan uygulamalarınızı da yedekleyebilirsiniz.

 

Uygulama sayesinde .Rar, .Zip, .Tar, .Gzip, .Bzip2 gibi bir çok sıkıştırılmış dosyayı açıp istediğiniz bir konuma dosya içindekileri çıkartabilirsiniz. Androzip File Manager ile ayrıca kendi dosyalarınızı da Zip’e çevirebilirsiniz.

 

 

RAR

 

Bilgisayarınızın olmazsa olmaz programlarından birisi olan ve genel olarak bizimde kullanmış olduğumuz  WinRAR‘ın geliştiricisi olan RARLAB tarafından yayınlanan Android işletim sistemi ile çalışan tablet veya telefonlar için ücretsiz RAR ve Zip gibi arşiv dosyalarını açma uygulaması kategorisinde yer alır.

 

 

ZArchiver

 

Diğer uygulamalarla orantılı olan özelliklerini sayacak olursam ;

  • Klasör sıkıştırma,
  • Arşiv oluşturma,
  • Zip klasörü yaratma,
  • Şifreli arşiv klasörlerini açma,
  • Şifreli arşiv klasörü yaratma,
  • Arşiv düzenleme.

gibi özellikleri mevcuttur. Fakat diğer uygulamalardan ayıran özellikleri ise

  • Şifre korumalı arşiv klasörleri yaratma ve açma,
  • Arşivlerin belli bölümlerine erişim,
  • Dosya adlarında UTF-8/UTF-16 desteği sayesinde yerel karakterler kullanabilmektir.

 

 

Yukarıda isimlerini belirtmiş olduğum arşiv programları ismini saymadığım bir çok arşiv programlarına göre en çok kullanılan ve popüler olanlarıdır. Google Play Store ‘a isimleri ile arama yaparak cihazınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.


] }

Yorum yapın