Mavi Ekran Hatasının Sebebi ve Çözümü Nedir ?

Bilgisayar kullanıcılarının başına gelen ve en sıkıntılı problemlerden birisi olan mavi ekran sorununun birçok nedeni olabilir. Mavi ekran vermesinin birçok nedeni olduğundan çözümünü bulurken biraz araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmalar sonucu çözümü uyguladıktan sonra problemi gideremeyebilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz programları iyi seçmenizdir.

 

Çünkü yüklediğiniz programlar bilgisayarınızın sistemine ciddi anlamda hasar verebilen yazılımlar ile hazırlanmış olabilir. Bu yazılımlar bilgisayarınızın çökmesine ve mavi ekran ile karşı karşıya kalmanıza yol açar. Çökmesinin nedeni ise bilgisayarınızda ki sistemin işleyişini bozmasının nedenidir. Bilgisayarınızın mavi ekran vermesine sebep olan bir başka unsur ise ram problemidir. Bilgisayarınız çalışıyor vaziyetteyken ram de oluşan bir problem sonucu mavi ekran hatası alabilirsiniz.

 

 

Donanımlarınızı Kontrol Edin !

Mavi ekran hatasını sadece ram de oluşan bir problem ile gerçekleşmez. Diğer donanımlarınız da oluşan problemlerde mavi ekran almanıza neden olur. Mavi ekran hatasına neden olan donanımı bulmak için de donanımlarınızın sıcaklığını tespit edip öğrenebilirsiniz. Eğer donanımlarınız fazla ısınıyorsa bu mavi ekran hatası almanıza yol açacaktır buna göre hangi donanımınızı yenileyebilirsiniz bunu öğrenip hareket edebilirsiniz.

 

 

İşletim Sisteminizi Tekrardan Yükleyin !

Bu mavi ekran sorunlarının çözümü ise genellikle işletim sisteminizi yeniden yüklemekle biter. Eğer bilgisayarınızın donanımları gerçekten iyiyse, daha yeni donanım almışsanız sorunun donanımlarınız dan kaynaklı olacağını düşünmüyorsanız işletim sisteminizi tekrardan yükleyin. Çünkü bilgisayar kullanıcıları çoğunlukla kötü yazılımların mağduru olabiliyor siz de mağdur olmuş olabilirsiniz. Bunun için kesinlikle işletim sisteminizi tekrardan yükleyip sorunun giderilip giderilmediğine bakın eğer ki sorun gitmediyse kesinlikle donanımlarınız da bir sıkıntı var demektir.

 

 

Mavi ekran hataları genellikle donanım ve bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz programların işletim sisteminizin çalışma biçini değiştirmesiyle olur. Mavi Ekran Sorunu Çözümü nü gerçekleştirmek istiyorsanız yapacağınız iki işlem basittir. Ya sorun donanımda yada sorununuz işletim sisteminin değişmesinden kaynaklıdır.

 


] }

Yorum yapın