AOC Agon AG322QC4 Oyuncu Monitörü İncelemesi

Monitör teknolojisi gün geçtikçe büyük gelişmeler kaydederek en fazla konuşulan teknolojik ürünler arasında yer alıyor. Son zamanlarda monitörlere HDR kalitesi geldiğinden bu yana monitör üretici markalar birbiri ile önemli bir yarış içerisine girdi. Tabii ki fiyatlarına göre değişkenlik gösteren monitör modelleri sunduğu HDR kalitesi ile de farklılık yaratıyor. AOC markasının oyunculara özel olarak ürettiği Agon AG322QC4 modeli mükemmel bir HDR deneyimi sunarken aynı zamanda fiyat olarakta diğer modellerin önüne geçmeyi başarıyor.

AOC Agon HDR Kalitesi

Bu ekran bileşenini diğer markalardan ayıran en önemli özelliği HDR’dir. Üreticiler monitörün yapım aşamasında HDR400 standartlarını önplana çıkarırken ekranın parlaklık seviyesinin 400’lere ulaşmasıda monitörün azda olsa alt segment kategorisine girmesine sebep oluyor. Diğer cihazlara bakıldığında DisplayHDR 1000 imkanı sunan birçok monitör bulunuyor ki bu cihazlar genel olarak 1000 nit ekran parlaklığına kadar çıkabiliyor. AOC Agon AG322QC4 modelini HDR konusunda eleştirmek gerekirse var ile yok arasında bir imkan sunuyor demek çok doğru olacaktır.

Aoc Agon 2

Monitörün incelemesine böyle olumsuz bir yandan başlayarak sizleri biraz üzmüş olabiliriz fakat bu monitörün HDR desteği zayıf olsa bile oyuncular için mükemmel özellikler sunduğunu söylemek gerekiyor. Oyuncuların en fazla dikkat ettiği özelliklerden biri olan yenileme hızı bu monitörde 144 Hz’dir. FreeSync 2 özelliğini destekleyen oyunlar için bu monitör adeta biçilmiş kaftan demek mümkündür. AOC markalı monitör Türkiye pazarında yaklaşık olarak 3.500 TL gibi bir fiyata satılırken eşdeğer cihazları bu fiyata bulmak pek mümkün olmuyor.

Sunmuş olduğu 144 Hz ve FreeSync 2 Desteği ile Önplana Çıkıyor

AOC Agon AG322QC4 modeli ekran boyutu olarak 31.5 inçlik bir büyüklükte karşımıza çıkarken aynı zamanda 4K çözünürlük k alitesi sunuyor. Kavisli panel sayesinde oldukça şık göründüğünü de söylemek gerek. 144 Hz’e kadar olan çözünürlük kalitesi yüksek tazeleme oranı ile senkronizasyon tercihlerini AMD ekran kartı ve işlemcilerden yana kullanıyor. Bu durumda AMD ekran kartı sahipleri bu monitörün kullanımında bir miktar önplana çıkıyor demek mümkün oluyor. NVIDIA sahiplerinin üzülmemesi için bir bilgi vermek gerekiyorsa bu bilgi bu monitörde HDR desteği yerine G- Sync desteği kullanabilecekleridir.

VA Panel Monitöre Ne Kazandırıyor?

Vertical Alignment (Dikey Hizalama) teknolojisinin panel anlamında bakıldığında S – IPS panellere çok fazla benzediğini söylemek doğru olacaktır. Anlaşılır olması için şöyle açıklayalım; 178 derecelik bir görüş açısından monitör ekranına bakıldığında net bir görüntü elde ederken renk detayları konusunda IPS panellerden daha kalitesiz olarak gözüküyor. AOC Agon modelinde 3000:1 oranında kontrast değeri var iken 80M:1 değerinde dinamik kontrast değeri sunuluyor.

Aoc Agon 3

Ekranda parmak izi bırakma konusunda yine VA Panel IPS panellerden daha kaliteli olsa da bu konuda en iyisi olmadığı kesin. Unutmadan bu modelin tepkime süresinin 4 ms olduğunu belirtmeliyiz. DCI – P3 gamutunun %85’lik bir oranını içerisine alan AOC Agon, ilk kullanımda en iyi renk kalitesini size sunmuyor. Bu renk kalitesini elde edebilmek için bazı ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Kısacası sistemin içerisine girerek baya bir kurcalamanız gerekiyor. Monitörün arayüzü tamamen Türkçe destekli olduğu için bu konuda zorluk yaşamayacağınızı belirtebiliriz.

Detaylı Hatlar ve Mükemmel RGB Tasarım

AOC Agon AG322QC4 modelinin tasarım konusunda mükemmel bir deneyim sunduğunu söylemek pek yanlış olmayacaktır. Monitörün dengede durması için 3 tane bacağı olan bir denge standı bulunuyor. Özellikle ekranın kavisli olması sebebi ile bilgisayar kasanızın yanına mükemmel bir şekilde yakışacak. Monitörün ön, arka ve yan yüzeylerinde bulunan RGB ışıklandırmalar bu cihazın tamamen oyunculara hitap ettiğini anlatmak için gayet iyi bir yol.

Aoc Agon4

Monitörün birçok bağlantı seçeneği bulunduğu gibi bağlantı seçeneklerinin bulunduğu bölümde mükemmel bir tasarım sunmuş. İçerisinde HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.2 portundan ikişer adet bulunuyor. Bunlar yetmemiş gibi birde VGA portu koymuşlar. Ekstradan oyuncuları üzmemek adına birde USB 3.0 portu ilave edilmiş. AOC her modelinde olduğu gibi bu modelindede oyuncular için kulaklık askısını ihmal etmeyerek monitörün sağ tarafına eklemiş. Bu model tamamen ses destekli olduğu için üzerinde 2 adet 5W gücünde hoparlör bulunduğunuda söylemeden geçmemek gerekiyor.

AOC Agon AG322QC4 Teknik Özellikler

ÜreticiAOC
Ekran31.5 inç
Çözünürlük2560×1440 piksel
Tarama Hızı144 Hz
Görüntüleme Oranı16:9
PanelVA WLED
Parlaklık400 kandela
Kontrast (Tipik)3000:1
Kontrast (Dinamik)80M:1
Görüş Açısı178/178
VGAVar
DisplayPort 1.22 adet
KulaklıkVar
HoparlörVar
Boyutlar712 x 634 x 275 mm
Ağırlık6.64 kg.

 

] }

Yorum yapın