BIOS Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

BIOS ekran görüntüsü nasıl alınır? Birçok kişinin merak ettiği bu işlemi yapmak aslında çok basittir. Aşağıda anlatacağımız beş adımı takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

BIOS Nedir?

BIOS bir sistem yazılımıdır. Bilgisayarınızın çalışması için ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir donanım yazılımını değiştirmenize olanak sağlayan yardımcı bir programdır. Buradan başlatma ayarlarınızı yapabilirsiniz. Fanlarınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Donanım ayarlarını değiştirebileceğiniz gibi başka türlü ayarlarda yapabilirsiniz.

 

Yeni üretilen anakartlarda üretici firmaları rafine BIOS içeren daha gelişmiş bir Yonga seti üretmeye başladılar. Bu yeni üretilen BIOS sistemlerde, klavyenizin dışında fareyle de işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

BIOS Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Öncelikle bunu yapabilmeniz için bir adet USB flash belleğe ihtiyacınız var. Flash belleğinizi temin ettikten sonra aşağıdaki işlemleri yaparak BIOS ekran görüntüsü alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Gereksinimler: USB flash bellek.

 

  • Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın.
  • Bu flash belleğinizi biçimlendirerek, dosya sistemini FAT 16/32 yapın. “Bilgisayarım → sürücünüzün üzerine sağ tık → Biçimlendir” yollarını izleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.
  • USB Fat 32 Bicimlendirme 177x300
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve “F2” veya “Del” tuşlarından bir tanesini kullanarak BIOS sistemine girin. Bilgisayarınızda BIOS erişim tuşu hangisiyse onu kullanın.
  • BIOS`a girdiğinizde, USB sürücünüzün algılandığından emin olun. Ön yükleme aygıtının önceliğini kontrol edin. USB flash belleğiniz ilk sırada değilse, ilk sıraya getirin.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra, BIOS ekran görüntüsü almak için <F12> veya <PrntScr> tuşlarından herhangi bir tanesine basın. Ekran görüntüsü .BMP dosya uzantısıyla flash belleğinize kayıt edilecektir.

 

  • Bios Ekran Goruntusu 300x225

 

Bu anlatmış olduğumuz yöntem, yeni nesil anakartlarda uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Eski anakartlarda bu işlem desteklenmiyor olabilir. Bu tür bir anakarta sahip değilseniz en basit yöntem olan, kamera ile ekran görüntüsü alma işlemini yapabilirsin.

 


] }

Yorum yapın