Kapat
YouTube Tekrar Kullanılan İçerik Çözümü
İnternet 2.534 8

YouTube Tekrar Kullanılan İçerik Çözümü

Sizlere bu yazımızda YouTube tekrar kullanılan içerik probleminin neyle alakalı olduğuna dair bilgiler vereceğiz. Bu bilgilere istinaden para kazanması kapatılan kanalınızı nasıl açabileceğinize dair bilgilerin yer aldığı bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

İnternet sektörünün en çok gelir getiren uygulamalarından birisi olan Adsense, YouTube`da birçok kanalın gelir kaynağının başında yer alıyor. Videolarda gösterilen reklamlardan para kazanan kanal sahipleri, bazen uyanıklık yaparak işlerini zora sokuyorlar. Bunun sonucunda da para kazanması kapanabiliyor. Para kazanmasıyla kalmayıp, bu süreç kanalının kapatılmasına kadar uzayabilmektedir.

 

YouTube Tekrar Kullanılan İçerik Nedir?

YouTube tarafından, 5 Kasım 2018 tarihinde yapılan politika değişikliğiyle hayata geçirilmiştir. Bu kanunun 5 Kasım 2018 tarihinde çıkmış olması, geriye dönük inceleme yapılmayacağı anlamına gelmemektedir. Bütün kanallara inceleme yapılacak ve uygun görülmeyen kanallar hakkında işlem yapılacaktır.

Kanalınızın kapanmasına kadar gidebilecek olan bu sorun, aşağıda bulunan ve yapmış olabileceğiniz problemlerden kaynaklanmaktadır.

 • Kendinize ait olmayan bir videoyu, çok az bir değişiklik yaparak kanalınıza yüklemiş olmanız.
 • Hiçbir değişiklik yapmadan içeriği kendi kanalınıza direkt yüklemiş olmanız.
 • Kanalınızda bulunan bir videoyu, ikinci bir kanal açıp o kanala yüklemeniz. İlk kanalınızdan silmiş olsanız bile bu bir ihlal olarak gözükmektedir.
 • Videolarınızda telif hakkı bulunan ses, görüntü gibi efektleri kullanmanız.

 

YouTube Tekrar Kullanılan İçerik İhlalinin Sonuçları Neler Olur?

 

 • Kanalınızın para kazanması kapatılabilir.
 • Kanalınızda bulunan, özgün olmayan videoların kaldırılmasıyla alakalı ihtar alabilirsiniz.
 • En kötüsü de kanalınızın kapatılma olasılığıdır.

 

YouTube Tekrar Kullanılan İçerik İhlalinden Kanalıma İşlem Yapılırsa Ne Yapmalıyım?

 

Özgün içerikleri korumak için YouTube tarafından atılan önemli bir adım olsa da, birçok kişinin de canını yakmış durumda. Bu politikayla ilgili şu an için çok fazla açıklama bulunmuyor. Kanalı kapatılan birkaç kişiden aldığımız bilgileri ve yapmanız gerekenleri sizlere anlatacağız.

Kanalınıza işlem yapılması durumunda aşağıdaki işlemleri yaparak, kanalınızın tekrar aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kanalınıza işlem yapılması durumunda, ilgili video veya videoları kaldırdığınızda, 30 gün sonra başvuru yapabilirsiniz.
 • Burada can sıkıcı durum, işlemin hangi videoyla ilgili yapıldığını bilmediğinizden dolayı, aklınıza gelen, özgün olmadığını düşündüğünüz ve sıkıntı bu videodan dolayıdır diyebileceğiniz bütün videoları kaldırmanız gerekiyor.
 • Özgün olmayan videolarda, içerik sahibinin adını belirtmek, hiçbir telif hakkının ihlal edilmesi amaçlanmamıştır beyanlarında bulunmak yeterli değildir.
 • 30 gün sonra yapacağınız başvuruda, kanalınızda hiçbir videoda problem yaşamayacağınızdan emin olun. O başvuruda da problem yaşamanız durumunda sizlere bakış açıları değişecektir. Bu da sürecin uzamasına neden olacaktır.

 

Yukarıda yazılı olan maddelere dikkat ederek, daha sonra yapacağınız başvurularda kanalınızın para kazanmaya tekrar açılmaması için hiçbir neden bulunmamaktadır. Bu durumdan mağduriyet yaşayıp, yukarıda yazılı olan maddelere dikkat ederek para kazanmasını açtıran kişilerin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Cengizhan Kuyrukcu {CengizhanKuyrukcu}

“YouTube Tekrar Kullanılan İçerik Çözümü” üzerine 8 yorum

 1. ömer dedi ki:

  kanalım pata kazanması açıldı 3 dün sonra aynı videolarla kanalım tekrar içerikten para kazanması kapatıldı bu youtube resmen insanın sabrıyla oynuyor aynı videolarla para kazanmaya açılan kanal 3 gün sonra aynı videolarla tekrar içerikten para kazanması kapatılıyor dalga geçiyorlar…

 2. Burak öz dedi ki:

  Merhaba bana tekrar kullanılan içerik diyor 60 videom vardı 3 aydır böyle diyor tekrar kullanılan içerik diyor bende videoları sile sile 8 tane kaldı yeni başvurum da da yine aynısı geldi artık son çare tüm videolarımı silecem bu seferde hiç video yok diye onaylanmamasından korkuyorum sizce ne olur durum bilgisi olan yazsın

 3. Cavid dedi ki:

  Selam, videoları kaldırmak derken ayarlardan gizli yapmak yeterli oluyor mu? Yoksa tamamen silmemiz mi gerekiyor?

  1. Merhaba,
   Tamamen silseniz daha iyi olacaktır.

 4. volkan dedi ki:

  merhabalar kanalım para kazanma pasif hale geldi tekrar kullanılan içerik diyor anlamadım diğer kanalımda da esas kanalda olan bazı videolar kullandım acaba ondan mı olabilir yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler

 5. murat dedi ki:

  Anlatım için teşekkürler çok güzel olmuş ancak yine kafalarda bir soru işareti kalıyor. O uyarıyı aldığında sildiğimiz videolardan alınan izlenme süreleri de siliniyorsa asıl sıkıntı bu olacak

 6. Enes dedi ki:

  Merhabalar, ben Wattpad Hikayeleri atıyorum. Daha önceden dizi röportajları filan atmıştım incelenme aşamasında onlarla ilgili telif bildirimi gelince onları sildim ama bugün yukarda belirtilen durum başıma geldi. Acaba Wattpad Hikayeleri için mi geldi diğer sildigim videolar için mi? Yada Wattpad hikayelerini attığım kişiler tanıdığım insanlar. Onların izin aldığım yeri ekran fotoğrafları alıp video içine koysam olur mu?

 7. FatihSELMAN dedi ki:

  Bence ihtar da bulunmayın telif yiyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir