Bir Nesli Peşinden Sürükleyen PS2 Yirmi Yaşına Giriyor!

Sony tarafından ön plana çıkarılan ve tüm zamanların belki de en iyi oyun konsollarından biri olarak lanse edilen PS2, nihayet 20. yaşına geliyor.

Bu kadar konsolun satılmasında ve fenomen olmasında yer alan artı nedir? Nasıl bir duyuru çıkıyor karşımıza? Gelin biraz da bu konuya dair düşüncelere dalalım ve sizlere olaya dair bütün detayları sunalım. Peki ama PS2 neden bu kadar çok seviliyor?

3074

Gerçek anlamda oyun oynamak için kullanılan ve insanları kendine bağlayan PS2, ilk çıktığında devrimsel bir konsol olarak sunuldu. Sony tarafından 4 Mart 2000 yılında tam bir milenyum ürünü olarak sunulan bu ürün, Japonya’da satışa çıkmıştı öncelikle. Tabi sonra o kadar çok sevildi ki dünya genelinde yayıldı ve Avrupa üzerinde de 24 Kasım tarihi ile satışa başlandı.

Pek çok kişi için PS2 oyun desteği verecek şekilde karşımıza çıkan bucihaz, aynı zamanda DVD oynatma özelliğine de sahipti. Haliyle pek çok evde kendine yer edinmişti. Peki ama ps2 neden bu kadar çok seviliyor?

PS2’nin başarı sırrı!

sony playstation test ps2 debugging 1 c2f8a2abb7516f72bd100f0403986292

1999 senesinde Sony tarafından duyurulan PS2, çıktığı günden beridir toplamda 155 milyon kişiye satıldı. Böylece dünyanın en çok satılan oyun konsolu olma ünvanını elinde barındırdı ve hala da öyle devam ediyor. Yeni nesil konsol teknolojileri ile dahi bu başarıya ulaşamayan Sony, oyun dünyasına dair geniş bir çözüm üzerinde ilerliyor. PS2 satın alanlar oyun konusunda asla kıtlık çekmedi.

Çünkü 3.800’dan fazla oyun sunulan bu konsol için, geniş bir satış rekoru oluşturuluyor. Tabloya bakarsak PS2 oyunlarının da 1,5 milyardan fazla satıldığını görebiliyoruz. PS3 tarafından bir gelişme getiren Sony, ps2 liderliğinden asla ödün vermediği için 2013 yılına kadar ps2 üretimini sürdürmüştü.

PS2 kendini hep geliştirdi!

DlO7fmN

Teknolojik olarak ön plana çıkarılan pek çok şeyi kendi bünyesine uyarlayan PS2, 32 mb ram yapısı ile ön plana çıkarılıyor. Pek çok konuda efsanevi bir erişim sağlayan Sony, kendine has bir yapı sağlamaya devam ediyor. PlayStation 2’nin üretimi durdu durmasına ancak 2013’ün sonuna kadar platform için hâlâ yeni oyunlar çıkmaya devam ediyordu. Tabi bu da oyunlara dair geniş bir artı yarattı insanlarda.

Bu oyunlar arasında Final Fantasy XI: Seekers of Adoulin, FIFA 13 ve PES 2014 de yer alıyordu. Oldukça sevilen bu oyunlar, insanlara da faklı bir dokunuş sundu. Pek çok oyunun yer aldığı p2 üzerinde önemli bir ilerleme yaratan Sony, nihayet PS2’nin teknik servis hizmetini Japonya’da kapattı.  7 Eylül 2018 yılında son bulan bu teknik servis hizmeti, pek çok yeni oyun ile ilerlemeye devam etmişti.


] }

Yorum yapın