Bitcoin Kullanmak İçin 5 Neden

Bir sanal para birimi olan Bitcoin, dünyada çok geniş kullanım alanına sahiptir ve Türkiye’de de giderek yaygınlaşmaktadır. Bitcoin ile paranızı elinizde tutmadan internet aracılığı ile cep telefonundan, bilgisayardan web üzerinden birçok yerde kullanabilmektesiniz. Peki, neden Bitcoin kullanmalıyız ?

 

 

  • Bitcoin Hızlıdır.

Bitcoin kullanarak para transferlerinizi banka gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektesiniz. Uluslar arası para transferlerinde bile bir gecikme yaşatmadan, hızlı bir şekilde ödemelerinizi yapabilmektesiniz. Ayrıca banka gibi paranın nereden geldiği, güvenilir olup olmadığı gibi faktörlerin önemi Bitcoin ile kalmaz.

 

 

  • Bitcoin İşlemleri Ücretsizdir

Bitcoin ile gerçekleştirdiğiniz işlemler tamamen ücretsizdir. Bankalardaki transferlerinizden kesilen belirli miktarlardaki ücretleri Bitcon kullandığınızda ödemeniz gerekmemektedir.

 

 

  • Kimse Paranıza El Koyamaz.

Bitcoin merkezi bir para birimi olmadığı için, bir otorite tarafından el konulamamaktadır. Sattığınız ürünlerde illegal olsun ya da olmasın ve yaptığınız işlerde kimsenin para kaynağını araştırıp, paranıza el koyması mümkün değildir. Bazı kişiler bunu kötüye kullanılmak olarak düşünse de, Bitcoin ile ticaret yapan kişiler açısından oldukça avantajlı bir durumdur.

 

 

  • Bilgileriniz Kimse Tarafından Çalınamamaktadır.

İnternetten kredi kartı ile alışveriş yaparken bilgilerimizin çalınma olasılığı bulunmaktadır. Ancak Bitcoin için kişisel bilgiler gerekmemektedir. Ya da gizli bilgilerinizi kimseye açmanıza gerek yoktur. Public key (halka açık anahtar) ve private key (gizli anahtar) seçenekli iki anahtar kullanan Bitcoin, seçimi size bırakmaktadır. Ayrıca bu bilgiler sayesinde de işlemin sizden gönderildiğine dair bir sertifika yaratılmaktadır. Yani, halka açık bir ortamda private key bilgilerinizi paylaşmadıkça güvendesiniz.

 

 

  • Gizliliğinizi Siz Yönetebiliyorsunuz.

Bitcoin sayesinde kimse sizin ne sattığınızı bilmeyebilir. Yapılan işlemlerde kişisel bilgileriniz gözükmemektedir. Sadece Bitcoin işlem ağı yani BlockChain tarafından bilinmektedir, bu blok zinciri sayesinde de bilgileriniz gizlenmektedir. Bitcoin’de kişisel adresinizin kim tarafından tutulduğunu kimse bilemez.


] }

Yorum yapın