C Programlama Dili İf, Else İf, Else Kullanımı

Diğer bir çok programlama dilinde olduğu gibi C dilinde ‘de koşul yapıları bulunmaktadır. Koşul yapıları sayesinde koşul sağlandığı sürece içerisinde yer alan komutlar gerçekleşir. C programla dilinde de if ve diğer türevlerini kullanarak bir koşul belirtebilir ve koşul sağlandığı sürece bu koşulun içerisinde yer alan komutların çalışması sağlanır.

 

Temel olarak şuanda C if kullanımını görecek olsak bile ilerleyen zamanlarda üst düzey program yazmaya başladığınızda dışarıdan gelen verilere göre bir program yapabilirsiniz. Örneğin arduino ‘da C programlama dili ile kodlama yapıyorsanız sensörler sayesinde elde edeceğiniz veride de koşul yapısını kullanarak gelen veriye göre işlem yaptırabilirsiniz.

 

[accordion] [accordion_content title=”C İf Kullanımı” icon=”” active=”active”]C ile if kullanımı aslında çok kolaydır. Eğer bir değer aralığında çalışmasını istiyor isek yapmamız gereken işlem aslında çok basittir. Örneğin dışarıdan girilecek sayının bir sayıdan küçük olmasını ve küçük olduğu sürece çalışmasını istiyor isek isterseniz kodlara bir göz atalım.

#include<stdio.h>

int main()

{

int sayi;

printf("Sayi girin ");

scanf("%d", &sayi);

if(sayi<10)

{

printf("Girdiginiz sayi %d ve 10 dan kucuk",sayi);

}

}

Yukarıda yer alan kodda kullanıcıdan ekrana bir sayı girmesini ve girilen sayının 10 dan küçük olduğu durumunda ekrana girdiğiniz sayı 10 ‘dan küçüktür yazdırmasını istedik. Eğer 10 ‘dan büyük bir sayı yazacak olursak bu programda karşımıza hiç bir şey gelmeyecektir. Girdiğimiz sayının ne olduğunu bulmak daha da bir şeyler yazdırmak istiyor isek else if, else gibi yapıları kullanmamız gerekecektir.[/accordion_content][accordion_content title=”C Else Kullanımı” icon=”” active=”active”]Yukarıda yazdırmış olduğumuz örnekte görmüş olduğunuz şekilde 10 ‘dan büyük sayılarda çalışmayacaktır. Fakat biz çalıştırmak istiyor isek yapmamız gereken işlem else yapısını kullanmak olacaktır.

#include<studio.h>

int main()

{

int sayi;

printf("Sayi girin ");

scanf("%d", &sayi);

if(sayi<10)

{

printf("Girdiginiz sayi %d ve 10 dan kucuk",sayi);

}

else

{

printf("Girdiginiz sayi %d ve 10 dan buyuk",sayi);

}

}

Yukarıda ki program kodlarında ise artık eğer 10 ‘dan büyük bir sayı girsek dahi ekrana Girdiğiniz sayı bu ve 10 ‘dan büyüktür ifadesini yazdıracaktır. Ama biz örneğin 20 den küçük bir sayı yazdırmak, 30 dan küçük bir sayı yazdırmak gibi belirli koşullar belirteceğimiz bir koşul yapısı kullanmak istiyor isek bunun için ise else if kullanmalıyız.[/accordion_content][accordion_content title=”C Else İf Kullanımı” icon=”” active=”active”]Eğer belirli aralıklar bir girdiğimiz değerin ne sonuç vereceğini ve o aralıkta olduğunu belli etmek istiyor isek kullanmamız gereken if ve else arasına ekleyeceğimiz else if ‘tir.

#include<studio.h>

int main()

{

int sayi;

printf("Sayi girin ");

scanf("%d", &sayi);

if(sayi<10)

{

printf("Girdiginiz sayi %d ve 10 dan kucuk",sayi);

}

else if (sayi<=20)

{

printf("Girdiginiz sayi %d ve 20 yada 20 den kucuk",sayi);

}

else

{

printf("Girdiginiz sayi %d ve 20 den buyuk",sayi);

}

}

Yukarıda da görmüş olduğunuz şekilde eğer sayımız 10 dan büyükse koşulunda 20 olan devreye girerek içinde ki komutları çalıştırmaktadır. Eğer girdiğimiz sayı 20 ‘den de büyükse bu sefer en altta yer alan else komutu çalışarak girdiğiniz sayıyı ve 20 den büyük olduğunu yazdıracaktır.[/accordion_content] [/accordion]

 

Yukarıda görmüş olduğunuz örnekler sayesinde kolay C else if kullanımı ve else kullanımını öğrenmiş olacaksınız. Fakat her ne olursa olsun bu komutlar bizim sadece C programlama dilinde değil bir çok programlama dilinde işimize yarayacak ve temeli sağlam olarak atmanızda fayda var. Başka bir dil öğrenmeye başladığınızda ise zor gelmesinin bir nebze daha önüne geçerek kolay bir şekilde öğrenmeye çalışabilirsiniz.

 


] }

Yorum yapın