Format Sonrası Yapılması Gerekenler

Format atıldıktan sonra internete bağlanma sorunu, bilgisayarınızdan ses alamama, Wi-Fi ağlarını görememe, ekranın düzenli olmaması gibi durumlar ile karşılaşabilmektesiniz. Bunlara ek olarak sorunları çözmeye çalışırken yeniden virüs bulaştırabilir, hatalı driver kurulumu ve mavi ekran hatası alabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızı format attıktan sonrasında stabil kullanım ve güvenlik için yapmanız gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. İşletim sisteminizi güncellemediyseniz format attıktan sonra güncelleme yapmanız gerekmektedir. Format atıldıktan sonra yapılan ilk işlemin güncelleme olması gerekir. Yazılımınızın güncel olması hem daha güvenli hem de daha stabil bir kullanım sağlayacaktır.

 

 

Bilgisayara Format Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Güncellemeler

İşletim sisteminizi format aşamasında güncellemediyseniz, format attıktan sonra güncelleme yapmanız en iyi seçim olacaktır. Formatın ardından ilk işiniz bu olmalıdır. Yazılımınızın güncel olması önemli önceliklerdendir. Böylece daha güvenlikli ve istikrarlı bir işletim elde edebilirsiniz.

 

Driver Kurumlumu

Bilgisayarda bir yazılım bir de donanım tarafı bulunmaktadır. Bunlar driver olarak adlandırılmaktadır. Formatın ardından donanımlarınızın driver dosyaları kaybolacağı için yeni ve uyumlu driverlar bulmanız daha iyi olacaktır. Bunun için ise donanımlarınızın markasının resmi sitesinden ürününüzü destekleyen sürücü güncellemelerini çalıştırmanız en doğrusudur.

 

Antivirüs

Bilgisayarın en gereklilerinden birisi de antivirüslerdir. Performansın biraz düşmesine sebep olsalarda bilgisayarınızda mutlaka antivirüs bulunmalıdır. En çokta internete erişim sağlayan bilgisayarlara kolay bir şekilde virüs bulaşabilmektedir. Format attıktan sonra mutlaka bir antivirüs programı edinmelisiniz.

 

 

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

 

İnternet Tarayıcısı

İnternet tarayıcıları içinde akla en çok gelen Google Chrome’dur. Ancak bu sizin kullanım tercihinize bağlıdır. Fakat arama motoru bilgisayarınız ve sizin için gerekli programlardan birisidir.

 

Ofis Programları

Microsoft Office ya da alternatifi olan Libreoffice gibi ofis programlarından birisi de bilgisayarınızın ve sizin ihtiyaç duyabileceğiniz programlardandır.

 

Dosya Sıkıştırma ve Çıkarma

En çok tercih edilen WinRar ise dosya sıkıştırma ve çıkarma için ihtiyaç duyabileceğiniz programlardandır. Hızlı ve basit bir kullanım şekli vardır.

 

Video Oynatıcısı

Vlc media player ve alternatif seçenekleri yükleyebilirsiniz. Video oynatma ve müzik çalabilme özelliği için bu tür bir program yüklemeniz gerekmektedir.

 

Yedekleme

Yedekleme programları da bilgisayarların vazgeçilmezlerinden birisidir.


] }

Yorum yapın