SQL Order By Kullanımı

SQL sayesinde biz karşımıza girilen sonuçları belirli bir sıralamaya göre getirilmesini isteyebiliriz. Bunun için ise ister Mangement Studio üzerinden istersek bir başka program üzerinden yada bir internet sitesinden bir sorgulama işlemi yaptıracağımızda gelecek sonuçları büyükten küçüğe yada küçükten büyüğe doğru sıralama işlemini yapmak isteyebiliriz.

 

Böyle bir durumda ise SQL order by kullanımı sayesinde sıralama işlemini yapabiliriz. Sıralama işlemi yaparken sadece sayıları büyükten küçüğe, küçükten büyüğe sıralamak yerine isimleri de sıralama yapabilmemiz mümkündür.

 

 

SQL Order By Nasıl Kullanılır ?

Şimdi sıra geldi ise veritabanına girilen verileri sıralama işlemine. Küçük bir şey ve kullanımı kolay olan bir şey ile biz ilerleyen zamanlarda bir program yaparken yada internet sitesi oluştururken kullanıcılara bir şeyler sunacağımız zaman işimize çok yarayacak olan bir şeye ufaktan bir giriş yapalım isterseniz.

 

 

[accordion] [accordion_content title=”SQL Küçükten Büyüğe Sıralama” icon=”” active=”active”]İster numara olsun ister karakter girilmiş olan kolonu küçükten büyüğe sıralayarak karşımıza getirmesini istiyor isek kullanmamız gereken komut satırı order by ‘dan sonrasında asc ‘yi kullanmak olacaktır.

select * from ilktablo order by isim asc

Yukarıda yer alan kısımda ise bu sefer ilktablo ‘yu seçip ardından sıralama işlemi yapacağımızı order by ile belirtmiş bulunuyoruz. Daha sonrasında ise isim kolonunu sıralama işlemini gerçekleştireceğimizi belirtip asc ile küçükten büyüğe sıralama işlemini yaptırıyoruz. İsim sıralarken ise A harfinden başlayıp Z ‘ye doğru ilerlemektedir. Eğer desc ‘i kullansaydık bu sefer Z harfinden başlayıp A ‘ya doğru sıralama işlemini yapacaktı.[/accordion_content][accordion_content title=”SQL Büyükten Küçüğe Sıralama” icon=”” active=”active”]Öncelikle veritabanınıza girdiğiniz verileri büyükten küçüğe doğru sıralamak için kullanacağımız komut order by olacaktır. Bunun için ise :

select * from ilktablo order by numara desc

Yukarıda yer alan kısımda ise öncelikle ilktablo isminde yer alan tabloyu seçmiş bulunuyoruz. Bundan sonrasında ise order by ‘ı kullanıp hangi kolonu sıralamak istediğimizi belirtiyoruz. Kolonun isminden sonrasında ise asc yazarak bu kısımda yer alan numaraları büyükten küçüğe doğru sıralamasını istiyoruz.[/accordion_content] [/accordion]

 

Bundan sonrasında ise veritabanında var olan verileri ister numara olsun isterseniz de isim olsun artık sıralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aslında oldukça kolay olan ve farklı türevleri bulunmayan order by komutunun kullanımı oldukça basittir ve sizleri istediğiniz şekilde sonuca ulaştırır.


] }

Yorum yapın