Responsive Tasarım Nedir, Ne İşe Yarar ?

Kısaca Responsive tasarım, mobil uyumlu web sitesi demektir. Web sitesinin tablet ve cep telefonu gibi cihazlardan girildiğinde, görsel ve metin anlamında uyumlu bir ekran genişliği göstermesidir. Genellikle üç kademeli şekilde; tablet, mobil ve desktop olarak tasarlanmaktadır.

 

Akıllı cihazların günümüzde yaygın bir şekilde kullanıldığını göz önüne alırsak, web sitelerinin mobil uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu da görebiliriz. Responsive (mobil uyumlu) siteler ekrana tam olarak yerleşmektedir. Menüler, linkler, resimler alt alta listelenir. Bu sayede pratik ve sade bir kullanım sağlanabilir.

 

Mobil ile uyumlu olmayan sitelerde, mobil cihazlardan giriş yapılması durumunda görüntünün sağında ve solunda patlamalar olur, bağlantıya tıklandığında ekran ile uyum göstermez, resimler ve yazılar doğru bir şekilde yüklenemez.

 

 

Responsive Tasarım Ne İşe Yarar ?

Responsive tasarım, mobil cihazlardan web siteye giriş yaptığınızda masaüstü görüntüsü ile aynı izlenimi vermektedir. Ancak bunun için web sitesini mobil uyumlu tasarım özelliği kazandırarak kurgulamanız gerekmektedir.

 

Web sitenizi ziyaret etmek isteyecek ziyaretçinin mobil ortamdan gelmesi halinde Responsive tasarım ile kolay kullanım özelliği, hızlı ve pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir akıllı cihazdan giriş yapıldığı zaman ekran çözünürlüğü ona göre ayarlanmaktadır.

 

Böylelikle ziyaretçilerin kullanım kolaylığı ve çözünürlüğü sayesinde mobil cihazlardan da zaman geçirmek isteyecekleri bir web sitesi deneyimi sunabilirsiniz. Yeni standartlarla uyum sağlamak isteyen sayfaların kullanıcı deneyimini olumlu etkilemesi ve daha verimli olması açısından önem taşımaktadır.

 

Google, responsive siteleri desteklemektedir. Mobil uyumlu sayfalar için ‘mobil uyumlu’ ifadesini katan Google, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığınızı test edebilmeniz için Google Friendly aracını sunmaktadır. Bu sayede sitenizi test ederek, hem kullanıcı dostu bir site olursunuz, hem de mobil üzerinden sitenizi takip edecek kişiler ile daha verimli bir site elde edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın