Bitcoin Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Bitcoin elektronik bir para birimi olarak merkez bankası, resmi bir kuruluş gibi yerlerle ilişkili değildir. Özellikle derin ağlarda en çok kullanılan para birimidir. 2009 yılında hayata geçen ve 2013 yılında dolaşımdaki Bitcoin toplamı 1.2 milyar dolar iken daha bir yıl sonrasında yani 2014’de 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

 

Madencilik yani mining ismi para oluşturma işlemine verilmektedir. Hesaplama yetisi ve gücünü kullanarak matematik işlemleri ile gerçekleştirmenin genel adı madenciliktir. Bu işlemler için sunulan Bitcoin yazılımını kullanarak, donanımlar üzerinde yoğun işlemci gücünü kullanan Bitcoin ağındaki düğümlere madenci denilmektedir. Sistemdeki bloklar yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılmaktadır. Bu ağlara madencilerin katılması ile para istenildiği gibi dağıtık şekilde girebilmektedir. Merkezi bir otoriteye sahip olmaması istenildiği şekilde dağıtık olmasını sağlamaktadır.

 

Bitcoin madenciliği sisteme yeni Bitcoinler üretmekte ve bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri ile sistemden Bitcoin kazancı sağlamaktadır. Madencilik ismi, yeni paranın sisteme düzenli girişi ve altın madencilerinin altın bularak dolaşmasına benzetilmesinden gelmiştir. Üretim sistemi 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkana kadar devam edecektir. Sonrasında üretim duracak ve madenciler işlem masrafları üzerinden desteklenecektir.

 

 

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Bitcoin alarak yatırım yapabileceğiniz gibi Bitcoin üretimini sağlayan makinelere de yatırım yaparak Bitcoininizi üretebilirsiniz. Madencilik yapmak bir hesaplama yetisi gerektirmektedir, ayrıca sistem ağının güvenli bir şekilde korunması gerekmekte ve sistemdeki her kullanıcı senkronize hale getirilmelidir.

 

Fakat, Bitcoin kullanınımında süreci çalıştırmak, sistemi kontrol etmek gibi süreçler birilerinin bir bedel karşılığı yapması gereken iştir ve onlara madenci denmektedir. Tek başınıza madencilik yapmak isterseniz bilgi birikimine ek olarak çok iyi bir bilgisayar sistemine sahip olmanız gerekmektedir.

 

Bitcoin madenciliği bilgisayara ait donanımlar ile yapılmaktadır. Kendisinde 50 – 100 kat daha hızlı çalışan ekran kartları sayesinde yapılmaktadır. Bilgisayarınızın ekran kartının kuvvetli olmasına göre Bitcoin performansı o kadar fazla olabilmektedir. Madencilik yapmak için özel tasarlanan sistemleri kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.


] }

Yorum yapın