Facebook Güvenlik Önlemi Nasıl Alınır ?

Facebook ülkemiz genelinde en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biridir. İnsanların kişisel bilgileri, yazışmaları ve fotoğrafları gibi birçok veriyi barındırmaktadır. Bu sebeple Facebook hesabınızın güvenliği son derece önemlidir. Bu yazımızda Facebook hesabınızı nasıl daha fazla güvenli hale getireceğinizi en basit yollarla sizlere anlattık.

 

 

Profil Gizliliği

Profilinizde bulunan e-mail adresiniz ve telefon numaranız herkese açık bir şekilde gösteriliyorsa bu büyük bir güvenlik açığıdır. Hesabınızı ele geçirmek isteyenler sahte mail ve telefon numarası kullanarak ya da sizinle birebir iletişime geçerek hesabınızı çalabilirler. Bu yüzden profilinizdeki mail ve telefon numarasını ‘sadece ben’ şeklinde gizlemeniz gerekmektedir.

 

 

Güçlü Şifre Kullanımı

Hesabınızı ele geçirmek isteyenler belirli yazılımlarla, birden fazla şifre denemesi yaparak basit bir şekilde ele geçirebilir. Bunu önlemek için büyük, küçük ve özel karakterlerden oluşan, minimum on iki karakterli şifreler kullanmanız önerilmektedir.

 

 

İki Faktörlü Doğrulama

Facebook hesabınıza giriş yaparken şifrenizi girdikten sonra kayıtlı cep telefonunuza doğrulama smsi göndererek girişinizi onaylamanızı sağlayan güvenlik önlemidir. Bu sayede herhangi bir üçüncü şahıs şifrenizi bilse dahi izniniz olmandan hesabınıza giriş yapamayacaktır. Bu güvenlik önlemi en çok tercih edilen önlemlerdendir.

 

 

Bilgi Güvenliği

Facebook hesabınızın mail şifresini bilen birisi hesabınızı çok kolay bir şekilde ele geçirebilir. Bunun nedeni şifre sıfırlama talimatı isteyerek sizin mailinizden herhangi bir engel olmaksızın şifrenizi değiştirebilir. Bunun için mail şifrenizi üçüncü şahıslarla paylaşmamanız tavsiye edilmektedir.

 

 

Kodmatik

Telefonunuzda bulunan Facebook uygulaması sayesinde farklı bir platform üzerinden giriş yaptığınızda Facebook uygulamanıza gelen kodmatik şifrenizle girişinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu da iki faktörlü doğrulama gibi en çok tercih edilen güvenlik önlemlerinden biridir. Bu sayede hesabınıza sizin tanımlamadığınız bir cihazdan giriş yapıldığında konumuna kadar bilgi edinebilirsiniz.


] }

Yorum yapın