SQL Where Komutu Kullanımı

SQL ile bir veritabanı oluşturduğumuzda çeşitli koşula dayalı sorgu cümleleri oluşturup ona göre sorguların karşımızda listelenmesini isteyebiliriz. SQL Where kullanımı da bu konuda işte bizim yardımımıza koşmaktadır.

 

Sorgulayacağımız şeye bağlı olarak Where komutunu kullanabiliriz. Örneğin bir şeyin fiyatının şu fiyat ile şu arasında olan ürünler, şu fiyattan büyük yada küçük, eşit olan ürünler gibi çeşitli kullanım yöntemleriniz bulunmaktadır. Bir önce ki ders içeriğimiz de öğrenmiş olduğumu sadece istediğimiz kolon adlarını karşımıza sorgulatması yerine istediğimiz koşulu sağlayan sonuçları SQL Where komutu sayesinde gerçekleştirebiliriz.

 

 

SQL Where Komutu Kullanımı

SQL Where komutunu kullanmak için ise öncelikle yapmamız gerekenler Management Studio ‘ya bağlanarak sunucumuza yada localhost ‘umuza giriş yapıyoruz. Daha sonrasında unutmamanız gereken şey hani veritabanı ‘nda çalışacaksanız onu seçmeniz gerekmektedir. İsterseniz öncelikle öğrendiğimiz tüm kolonları ve sonuçları getiren sorgu cümlesi ile başlayıp tablonuz da hangi kolonların ve nelerin var olduğuna bir göz atalım. Where komutunu da sizler kullanırken kendi tablo adınızı ve kolon adlarınızı yazmayı unutmayın.

 

select * from ilktablo where numara=1234567

 

Yukarıda yer alan komut sayesinde where komutundan sonrasında numara kolonunda 1234567 numarasına sahip olan şeyi karşıma sorgulatmasını istemiş bulunmaktayım. Aslında iş burada da bitmiyor Where komutunun içine bir çok farklı değer büyüktür küçüktür gibi operatörlerde girebiliriz.

 

select * from ilktablo where sehir='İzmir' or sehir='İstanbul'

 

Yukarıda yer alan sorguda ise Şehirleri İzmir ve İstanbul olan sonuçları karşımıza listelemesini istemiş bulunduk. SQL OR kullanımının amacı ise veya anlamına gelmekle olup ikisinden biri olan sonuçları karşımıza getirmektedir. Eğer bunun yerine and kullanıyor olsaydık bizim tablomuzda hiç bir şey gelmeyecektir. Nedeni ise şehri İzmir ve İstanbul olan hiç bir veri tablomuzda yer almamaktadır. Bu konuda ise and ve or kullanımının farkına varmak en doğru sonucu çalıştırmak gerekmektedir.

 

select * from ilktablo where numara between 1234567 and 6234567

 

Yukarıda ki kısımda ise biz ne istemiş bulunuyoruz between komutunu kullanarak artık 1234567 ve 6234567 sayıları arasında olan verileri karşımıza getirmesini istiyoruz. Numara kolununu yazdıktan sonrasında bir ve ikinci değerin arasında and kullanarak bu numaralar arasında ne kadar kişi var ise karşımıza getirecektir.

 

Bu sorguları ise sadece böyle düşünmemek gerekir. Önemli olan biz buraya büyüktür, küçüktür, eşittir gibi ifadeleri kullanabiliriz. Evet kullanabiliriz ama tablomuza bağlı olarak ve sorgulayacağımız şeye göre kullanmamız gerekir. Örneğin bir araba galeri sahibisiniz ve müşteri sizlere şu fiyat ve şu fiyattan düşük arabaları görmek istediğini söyledi. Sizlerde bir programcı olarak programa bu SQL cümlelerini gerektiği şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu programı kullanan galeri sahibi de gerektiği değer aralıklarını girerek çıkan sonuçları müşteriye göstermelidir.  İlerleyen zamanda her şey SQL Server Management Studio üzerinden gerçekleşmeyeceğinden dolayı bu işi programa döktüğümüzde ise gerekli sorgu cümlelerini yazabiliyor olmalıyız.


] }

Yorum yapın