Overclock Nedir ?

Türkçe tabiri ile ‘hız aşındırma’ olarak bilinen overclock, bilgisayarın işlem hızının belirli kurallar ile işlemci hızıyla oynanarak arttırılmasıdır. Overclock işlemi GPU (ekran kartı) ve RAM üzerinde gerçekleştirilebilmektedir. İşlem bilgisayarınızın işlemci hızını %80’ne kadar arttırabilmektedir.

 

Bazı üretici firmalar güvenlik sebebi ile parçaları ilk kullanım için son performans frekansı ile çalıştırmamaktadır. Overclock işlemi ile bilgisayarınızın performansı ve ekran kartındaki çekirdek hızı, bunlara ek olarak oyunlardaki FPS de artmaktadır. Overclock işlemi biraz riskli olabilir. Zira sınırlarını zorlarsanız donanımınıza zarar verebilirsiniz.

 

CPU (işlemci)’yi kullanırken çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer overclock işlemi için CPU kullanmayacaksınız, BIOS ana kart kontrol paneliyle de gerçekleştirebilirsiniz. En iyi performansı elde etmek istiyorsanız, overclock işleminizi BIOS ile gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir.

 

Overclock işlemi sayesinde ekran kartı, işlemci ve bellek bileşenleri mevcut hızından daha yüksek hızla çalışacaktır. Bu işlemin sonucunda bazı firmalara ait bilgisayarları garanti kapsamından çıkacaktır. İlaveten yapılan overclock işlemi yapılan bütün bileşenlerini ömrünü bir miktar kısaltmaktadır. Çünkü bu işlemle bilgisayarınızın fabrika çıkış ayarlarını, yani uygun görülmüş ayarları değiştirmiş olacaksınız. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde overclock işlemini yaptığınızda sisteminiz kalıcı bir zarar görmeyecektir.

 

Overclock işlemlerini sırası ile belirli kurallara uyarak gerçekleştirdikten sonra bilgisayar açılmazsa ana kartın yanında verilen kitaptan bakarak Bios Reset atarak açabilirsiniz. Bu işlemde en önemli noktalardan biri soğutmadır. İşlemi gerçekleştirmeniz için güç beslemesinin kaliteli ve yüksek olması gerekmektedir ve mutlaka kaliteli bir fan kullanmanız tavsiye edilir.

 

Notebook kullanıcısı iseniz overclock işlemi CPU daha çok ve çabuk ısıtacağı için çok güçlü bir soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Notebooklardaki var olan soğutma sistemleri, overclock işlemleri için elverişli değildir. Bu sebeple ana kartlarında overclock uygulaması için menü bulunmamaktadır.


] }

Yorum yapın