Blogger Yazı Kopyalama Engeli Nasıl Koyulur ?

Blogger ile oluşturmuş olduğumuz blogumuzda yazılarımızın çalınması ile başımız dertte olabilir. Her önüne gelen gidenin blogger yazı kopyalama engeli ile karşılaşmasını istiyor isek yapmamız gereken işlemler çok basittir.

 

Blogger yazı kopyalama engeli koyma işlemini yapabilmek oldukça basit olduğu kadar blogumuzu ziyaret edenlerin her hangi bir yazımızı kopyalamasına engel olur. Bu sayede artık sizin makalelerinizi çalan ve sizden hızlı index alan bloglardan kurtulmuş olabilirsiniz. Verdiğiniz emeklerin çalınmamasını istemek sizin en büyük hakkınız.

 

 

Blogger Yazı Kopyalama Engeli Nasıl Yapılır ?

 

Aslına bakarsanız Blogger yazı kopyalama yasağı koymak bir çok açıdan fayda sağlayabileceği gibi bir kısımda blogunuz için sizi sıkıntıya sokabilir. Bazı ziyaretçiler araştırma sebebi ile blogunuzu ziyaret ediyor ve kopyalaması gereken içeriği kopyalamadan ayrılıyor ise isyan edebiliyor. Fakat yinede her ne olursa olsun biz bu engeli yazımızı çalan ve kendi bloglarında paylaşan insanlar için koyuyoruz.

 

 • Bloggerınızda bu kodu koyacağınız blogu seçin.
 • Sol tarafta yer alan “Yerleşim” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonrasında ekranda çıkan “Gadget Ekle” butonuna tıklayınız.
 • Açılan pencereden “HTML/JavaScript” seçeneğini seçip sizlere aşağıda vermiş olduğum kodu içine ekleyin.

 

<script type="text/javascript">
//form tags to omit in NS6+:
var omitformtags=["input", "textarea", "select"]
omitformtags=omitformtags.join("|")
function disableselect(e){
if (omitformtags.indexOf(e.target.tagName.toLowerCase())==-1)
return false
}
function reEnable(){
return true
}
if (typeof document.onselectstart!="undefined")
document.onselectstart=new Function ("return false")
else{
document.onmousedown=disableselect
document.onmouseup=reEnable
}
</script>

 

 • Bu kodu ekledikten sonrasında “Kaydet” butonuna basın.

 

Artık blogunuzun ana sayfasına giriş yaparak hiç bir yazının kopyalanamadığını göreceksiniz. Blogger yazı kopyalama engeli koymak işlemi aslında bu kadar basittir. Sadece ana sayfamızda yer alan yazıların değil artık her hangi bir içeriğe girildiğinde yazının üzerinde hiç bir işlem yapamayacağınız ve fareniz ile artık seçim yapmanıza izin verilmeyecektir.


] }

“Blogger Yazı Kopyalama Engeli Nasıl Koyulur ?” üzerine 15 yorum

 1. Mesajın, Facebook’taki diğer insanların kötü amaçlı olduğu yönünde şikayet ettiği içerikler içerdiği için gönderilemedi. UYARISI ALIYORUM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ…

  Cevapla
 2. Kopyalama engeli yazıların çalınmasını önlemek için bir çözüm olabilir ama kesin çözüm diyemeyiz. Bir de şöyle bir eksisi var ki ben yazı okurken fare ile seçmeyi alışkanlık edindiğim için kopyalama engeli olan siteler sinirimi bozuyor. Bunu da dikkate almak gerek.

  Cevapla
 3. Birilerinin izinsizce link bırakmadan bizim emeğimizi kopyalamaları kadar saçma bir şey yok. Teşekkürler güzel bir anlatım olmuş.

  Cevapla

Yorum yapın