.BMP Nedir ?

Fotoğrafçılık ile uğraşanlar ve internet dünyasından her hangi bir resim indirmeye kalktıklarında karşılaştıkları sorunlardan bir taneside BMP uzantılı bir dosya ile karşılaşmaktadırlar. Gözümüzün aşina olduğu .jpeg ve .png dosya uzantıları yanı sıra ise .bmp uzantılı bir dosya gördüğümüzde ne olduğunu biraz garibimize gidebilir.

 

Fakat tıkladığımızda ve açtığımızda BMP Nedir‘in bir resim dosya uzantısı olduğunun farkına varıyoruz. Fakat png ve jpeg’in özelliğini az çok bilmemize rağmen maalesef ki ilk defa karşılaştığımız bu resim dosya uzantısı karşısında biraz acemice davranabiliyoruz.

 

 

.BMP Nedir ?

Öncelikle .bmp uzantısı Windows tarafından çıkarılan bir resim dosya formatını almaktadır. Bu resim dosya formatı en çok bilinen .jpeg ve .png formatının yanı sıra hiç bir sıkıştırma işlemi uygulamaz ve bu iki resim dosya uzantısına göre daha fazla yer kaplar. Bitmap isminin kısaltması şeklinde olan .bmp resim dosya uzantısı Windows işletim sistemine özel olarak çıkarılmasına karşın farklı tür yazılımlar kullanılarak diğer işletim sistemlerinde de görüntülenmektedir.

 

 

Diğer Resim Formatlarına Kıyasla .BMP

 • PNG formatı gibi resmin kalitesini korur.
 • PNG formatı sıkıştırma işlemi uygulayıp resmin boyutunu küçültürken BMP sıkıştırma işlemi uygulamaz.
 • PNG formatında saydamlık özelliği yer alırken BMP formatında böyle bir özellik yoktur.

 

 

.BMP Dosyası Nasıl Açılır ?

Bitmap uzantısı olan bir dosyayı açmak için aslına bakılırsa hiç bir işlem yapmanız gerek yoktur. Windows’un kendi fotoğraf oynatıcısı bmp uzantılı dosyaları açacaktır. Bunun yerine farklı fotoğraf oynatıcı programlarını bilgisayarınıza kurarak bmp uzantılı dosyaları açabilirsiniz. Windows haricinde ki işletim sistemlerinde bmp programları açmak için ise ek bir programlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

.BMP Dosyası Nasıl Oluşturlur ?

Eğer bir bitmap dosyası oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem ek bir yazılım kullanmak olacaktır. Ek bir yazılım kastından ise Adobe Photoshop programı bir çok dosya formatında dosyalar oluşturmak için işinizi görecektir. Bu sayede ek bir programı bilgisayarınıza kurarak bmp uzantılı dosya oluşturabilirsiniz.

 

 

Diğer Resim Formatlarına .BMP Nasıl Dönüştürülür ?

Bunun için ise çeşitli yazılımlar yada internetten online resim dosya uzantısı çevirme araçları kullanmak mümkündür. Bu sayede .bmp uzantısı olan dosyayı istediğiniz her hangi bir dosya formatına çevirmeniz mümkün olacaktır. Eğer bilgisayarınızda Adobe Photshop programı yüklü ise internetten online dosya uzantısı çeviri internet sitesi aramak yerine bu program sayesinde istediğiniz resim dosya uzantısına dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


] }

“.BMP Nedir ?” üzerine 9 yorum

 1. İnstagram hesabımı sildim ama hala gözüküyor kaç saat oldu silinmedi hep böyle mi görünecek.
  Lütfen yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 2. Merhaba, bende hesabimi kasitli olarak sildim ama suan geri acmak istiyorum dediginiz yollari uyguladim yanliz bana instagram uzerinden msj gelmedi facebook diye bi ileti geldi orda sifre verilmisti selfoe cekdim ve gonderdim kac gundur bekliyorm bi haber yok yardimci olurmusunuz lutfen

  Cevapla

Yorum yapın