Boot Nedir ?

Bilgisayar ile arası iyi olan kişilerin kullandığı, bazı diğer kişilerin ise bilgisayarlarında başlarına bir sorun geldiğinde yaptığı araştırmalar sonucunda duydukları kelimelerden biri olan boot menüsü nedir hakkında soru işaretlerini, gerektiğince teknik konularda cevaplamaya çalışacağız.

 

Boot etmek ve diğer bir çok ayarları tamamlamak gibi bir çok farklı konuda terimler ile karşılaşabilirsiniz. Yabancı olduğunuz bu terim hakkında ise yapacağınız ayarları düzgün yapmak karşılaştığınız sorunu çözmenizde yardımcı olacaktır. Bunun için ise öncelikle “Boot Nedir ?” hakkında konuşmaya başlayalım. Daha sonrasında boot etmek, boot önceliği gibi diğer teknik konulara değinebiliriz.

 

 

Boot Nedir ?

Bilgisayarımızda bulunan işletim sistemi donanımların bir arada düzgünce çalışabilmesi için bir yazılımdır. Bilgisayarımıza Boot önceliği vererek hard diskin yada flash disk, DVD okuyucusu gibi depolamaların içinde ki yazılımın önce çalıştırılması için yetki vermekteyiz.

 

Örnek olarak biz Boot önceliğini DVD okuyucusuna verir isek ilk başta bilgisayar açılmaya başladığında DVD okuyucusuna bakacak, DVD okuyucusunun içinde bir şey yok ise daha sonrasında ki Boot önceliğini Hard Diskine verdiysek onun içinde kurulu olan yazılımı çalıştıracaktır. Yani bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayarınızın belleğinde hiç bir şey bulunmamaktadır. Boot önceliğine göre belleğe alarak içinde ki yazılımı çalıştırır.

 

Yukarıda anlatılar ise belleklerin içinde ki yazılımı çalıştırmak için yapılan sıralamaya ve bu yazılımın çalıştırılması boot etmek nedir sorusunun cevabını vermektedir.

 

Bilgisayarımızın boot ayarlarını değiştirebilmek, güncellemek ve sistem varsayılan ayarlarına geri döndürmek için ise BIOS menüsüne girmeye ihtiyaç duyarız. Bios menüsü hakkında detaylı bilgi edinmek ve ne olduğunu merak edip, detaylı bir şekilde araştırmak istiyor iseniz “Bios Nedir ?” adlı kelimenin üzerine tıklayarak bu konu hakkında yazmış olduğumuz yazıya ulaşabilirsiniz.


] }

Yorum yapın