Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil Nedir ?

Adres çubuğunun sol üst kısmına bir bakın. Bir asma kilit görüyor iseniz yani WebDünya ‘yı ziyaret etmek güvenli bir site olduğu anlamına mı gelmektedir ? Bu asma kilit ifadesini sadece WebDünya adresinde değil bir çok farklı internet sitelerinde görerek sitenin güvenir olup olmadığına bakabilirsiniz.

 

Ancak tarayıcınız bir web sitesinin güvenli olmadığını söylüyorsa ne olur ? Hemen sizce o siteyi terketmeli miyiz ? Bu asma kilit aslında ne anlama geliyor ? Yada tarayıcımızın güvenmediği bu güvensiz olan siteleri ziyaret etmeyi reddederek, neyi kaçırıyoruz ?

 

 

URL Asma Kilit Ne Anlama Geliyor ?

Google Chrome, bir sitenin ne zaman güvenli olduğunu bizlere bildirerek kullanıcı deneyimini arttırmanın peşindedir. Daha önceleri böyle bir şey göstermeyen fakat zaman geçtikçe kullanıcı deneyimini arttırmak ve kullanıcılara bilgi vermek adına internet devi olan Google Chrome daha iyisi için büyük ölçüde değişiklilik göstermiştir.

Site Guvenli

Daha önce, tarayıcı HTTP’yi web siteleri için standart olarak görüntüler ve bunlara izin verilirdi. Chrome 2018’den itibaren HTTPS’yi varsayılan olarak bekliyor ve güvenli değil ise ziyaretçiler bir uyarı işareti göstererek bilgilenmelerini sağlıyor. HTTPS, sitenin SSL veya TLS sertifikasına sahip olduğunu ve bağlantınızın şifrelenmiş olduğunu belirtir. Ana makine sunucusu ile cihazınız arasında gönderilen kişisel bilgiler okunamaz hale getirilir. Örneğin, iki terminal arasında seyahat eden verileri ele geçiren ortadaki adam (MITM) saldırılarına karşı korunursunuz.

 

Sitenin yalnızca orijinal sürümlerine de yönlendirilmeniz gerekir: siber suçlular, ziyaretinize müdahale edemez ve özel bilgilerinize erişmek için sahte sayfalar sizin karşınıza getiremezler ve bu sayede bilgilerinizin çalınması önlenmiş olur. Yaklaşık yüzde 60 pazar payı ile Chrome en popüler tarayıcıdır. Bu tekeli korumak için verilerinizi güvence altına alındığında Google’ın kendini kanıtlaması gerekir.

 

 

Chrome Site Güvenli Değil Uyarısını Neden Verir ?

Google’ın bu güvenlik önlemini kullanmak için olabildiğince çok siteyi zorlamaya istekli olduğunu görebilirsiniz. Arama motoru için ve kullanıcılar için yararlıdır. Şifreleme interneti daha güvenli hale getirir.

 

Fakat bu senin için ne ifade ediyor konusuna gelirsek herkes çevrimiçi bankacılık kullanırken iyi bir güvenlik seviyesine ihtiyacınız olduğunu bilir.  Ancak, özel verileri gönderirken de bunu kontrol etmeniz gerekir. İnsanlar bankacılık işlemlerini ciddiye alırlar, ancak kullanıcı adlarını ve şifrelerini aynı endişeyle yeterince ele almazlar. Dolayısıyla, bir web sitesine giriş yaptığınızda veya giriş yaptığınızda, URL’nin HTTPS ile başlaması gerekir.

Bu Siteye Baglantiniz Guvenli Degil

Yani eğer veri girişi sağlayacağınız bir internet sitesi varsa bu site bir güvenli ibaresi barındırmıyorsa şifrelerinizin yada verilerinizin çalınacağı anlamına gelir. Google Chrome ‘da veri hırsızlığının önüne geçmek için güvensiz siteleri kullanıcılara belirterek veri hırsızlığının önüne geçmek ister.

 

 

Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil Sorun Çözümü

Bunun için ise aslında yapmanız gereken işlem çok basittir. Eğer veri girişi yapmayacağınız bir internet sitesi ise, örneğin haber okuyacağınız bir internet sitesinde bu hatayı alabilirsiniz. Bu siteye eğer hiç bir kullanıcı adı, şifre yada her hangi bir veri girişi yapmayacaksanız yapmanız gereken işlem aslında çok basittir. Bir internet sitesine girdiğinizde eğer ki bir SSL sertifikası yoksa bağlantınız gizli değil hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Baglantiniz Gizli Degil

Yukarıda ki şekilde yer alan resimde ki ekran karşınıza geldiğinde yapmanız gereken işlem “Gelişmiş” butonuna tıklamak olacaktır. Bu butona tıkladıktan sonrasında aşağıya doğru bir şey açılacak ve “Bu siteye ilerle” yazısı ile karşılaşacaksınız. Bu yazıya tıkladığınızda o internet sitesine artık giriş sağlayabilirsiniz.

 

 

SSL Sertifikalarına Kesinlikle Güvenebilir miyiz ?

Google bile demektedir ki: “Herkes istediği web sitesi olduğunu iddia eden bir sertifika oluşturabilir.”

 

HTTPS iyi bir başlangıçtır, ancak kesinlikle verilerinizin tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Ve kesinlikle diğer güvenlik uygulamaları hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Şifreleme, interneti daha güvenli hale getirir, ancak mükemmel olmaz. Siber suçlulara karşı kullanmak için bir kalkan olarak iyi bir şeydir. Sadece dikkat etmeniz gereken nokta her bir internet sitesine kendinize dair bilgileri girmemeniz gerektiğidir.


] }

Yorum yapın