Cep Telefonum Neden Yavaş Şarj Oluyor

Gerçek şu ki, bu problem marka ne olursa olsun bir süre sonra genellikle aynı nedenlerle her akıllı telefonu etkiler. Bu yazımızda, yavaş şarj olma nedenlerini ve bu nedenlere karşı alınacak önlemleri sizlere aktaracağız.

Bir Numaralı Etken Şarj Kablonuz

Telefonunuz yavaş şarj olmaya başladıysa bunun bir numaralı sebebi şarj kablonuz olmalıdır. Şarj kablolarına genellikle iyi davranılmadığından, bozulma olasılığı bir hayli yüksektir. Kabloyu sarmak, bükmek gibi kötüye kullanımlar kabloya zarar veren etkenlerin başında gelmektedir ki, bu hatayı yapmayan yoktur.

Sarj Kablosu

Kablolar fiziksel aşınma ve yıpranmaya karşı bağışıklı değillerdir. Kablonun usb ucu da çabuk bozulabilir. Mevcut kablo bozulmuş olabilme ihtimaline karşı yenisiyle değiştirilmelidir. Bozulmadan kastımız, tamamen şarj etmemesi değildir. Yazımızda bahsettiğimiz gibi yavaş şarj etmesi de bozulma anlamına gelmektedir.

Güç Kaynağı

Telefonunuzu nerede şarj ettiğinizin de oldukça önemlidir. Powerbank, Laptop, masa üstü bilgisayar gibi cihazlarla şarj etmeye kalkıyorsanız telefonunuz oldukça yavaş şarj olacaktır. Burada arızalı bir şey aramanın lüzumu yok. Telefonunuzu direkt elektrik prizlerinden şarj etmeniz halinde en iyi verimi alacaksınız.

Şarj Cihazı ve Güç Adaptörü Doğru Olmayabilir

Her üretici telefonlarla birlikte şarj aletlerini göndermektedir. Doğru olan, aynı değerlere sahip olan cihazları kullanmaktır. Aynı değerlere sahip olmayan cihazları kullandığınızda, bu sizin telefonunuzu yavaş şarj etmenize neden olabilmektedir. Bu konu oldukça önemlidir.

Telefonunuzda Bir Problem mi Var?

Eski bir telefon kullanıyor olabilir misiniz? Yeni işlemcili telefonlar hızlı şarj desteklemektedir. Ayrıca, turbo şarj cihazlarıyla birlikte geldiğinden oldukça hızlı şarj olabilirler. Telefonunuzun bataryası çıkartılabilir batarya ise, bu telefonunuzun hızlı şarj özelliğinin olmadığı anlamına gelmektedir. Bu durumda yapılabilecek tek şey, yeni bir telefon alarak hızlı şarj özelliğinin tadını çıkarmaktır.

Telefonun Şarj Hızını Arttırmak İçin Biz Ne Yapmalıyız?

Söylememiz gereken ilk şey, telefonunuzu şarj olurken rahat bırakın. Bu uyarımızı telefonu elinden bir an olsun bile bırakamayan kişiler için yapıyoruz.

İkinci olarak, telefonunuzu uçak moduna alarak, wifi, bluetooth gibi verileri tamamen kapatın. Bu işlem şarj etme hızını kesinlikle arttıracaktır.

Siz de yorumlarda telefonunuzun modelini ve ne kadar süre içerisinde şarj olduğunu bizlere yazın.

 

 

 


] }

Yorum yapın