Chrome Donanım Hızlandırma Nasıl Açılır?

Google Chrome, işlemleri hızlandırmak ve hayati önem taşıyan CPU süresini azaltmak için bilgisayarınızın GPU`sunu kullanan bir özellik olan donanım ivmesiyle donatılmıştır. Ancak,  bazen sürücü uyumsuzlukların bu özelliğin kötü davranmasına ve devre dışı bırakılmasına neden olabilir.

 

Donanım İvmesi Nedir? 

Donanım hızlandırması, bir programın, bazı işlevleri yazılımda kullanabildiğinden daha verimli şekilde gerçekleştirmek için desteklerken bir bilgisayarın donanımını kullanması anlamına gelir. Donanım, bazı işlevleri yalnızca CPU`da çalışan yazılımlardan daha hızlı gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

 

Chrome`da donanım hızlandırma, video oynatmak, oyun oynamak veya daha hızlı matematiksel hesaplamalar gerektiren herhangi bir şey gibi grafik yoğun görevlerin üstesinden gelmek için bilgisayarınızın grafik işlem birimini (GPU) kullanır. Belirli görevleri yapmak, CPU`unuza yorulmadan çalışmak için bir şans verirken, GPU çalışması için tasarlanan işlemleri yönetir.

 

Bu çoğu durumda kulağa harika gelse de, bazen donanım hızlandırma Chrome`un yavaşlamasına, donmasına veya çökmesine neden olabilir, dizüstü bilgisayarınızın pilinin daha çabuk bitmesine neden olabilir.

 

Donanım Hızlandırma Nasıl Açılır?

Varsayılan olarak, Chrome`da donanım hızlandırma etkindir.

 

Aşağıdaki adımları takip ederek Chrome donanım hızlandırması açma, kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Adım 1: Google Chrome tarayıcısını açın ve sağ üst köşede bulunan “Üç” noktaya tıklayın.

 

Adım 2: Açılan pencereden “Ayarlar” sekmesine tıklayın.

 

Adım 3: Burada sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve “Gelişmiş” seçeneğine tıklayarak alt menüyü açın.

 

Adım 4: Açılan sayfada, aşağıya doğru indiğinizde “Sistem” menüsünü göreceksiniz. Bu menüde bulunan “Google Chrome çalıştığında arka plan uygulamaları çalıştırmaya devam et” ve “Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan” seçeneklerini aktif hale getirin.

 

Sistem 300x59

 

 

Değişiklikleri tamamladıktan sonra, yeniden başlat seçeneğini seçerseniz, Chrome otomatik kapatılacaktır. Kaydetmek istediğiniz bir şeyler varsa, işinizi tamamladıktan sonra uygulamayı kapatıp, tekrar açtığınızda otomatik olarak yenilenecektir.

 

 

 

 


] }

Yorum yapın