CloudFare Nedir, Ne İşe Yarar ?

Kurmuş olduğumuz internet sitesi zaman geçtikçe ve daha da fazla trafik almaya başladığında ve daha çok göz önüne çıktığınızda artık siteniz saldırılarda almaya başlayacaktır. Siz bu saldırılardan kurtulmak ve artan ziyaretçi sayınıza oranla sunucu giderlerini sabit bir oranda tutabilmek, ziyaretçilerinize hızlı bir açılış süresi vermek önemlidir.

 

Bu bağlamda duyacağınız CDN hizmetleri ve bir çok hizmet sunan daha doğrusu aslında bir çok şeyin ilk kaynağı olarak bilinen CloudFare nedir ? gibi bir soru ile karşılaşabilir ve CloudFare ile tanışma süreci içerisine girebilirsiniz.

 

 

CloudFare Nedir ?

2009 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde internet sitesi sahiplerinin yüksek oranda kullandığı bir hizmet olan CloudFare nedir sorusunun cevabı ise internet sitenizde hız, güvenlik ve performans almanızı sağlayan bir hizmettir.

 

Ücretli ve ücretsiz paketleri bulunduğundan dolayı denemek isteyenler kullanıcılar hemen para yatırmadan önce ücretsiz hizmetini istedikleri süre içerisinde istedikleri kadar kullanabilme imkanları tanınmaktadır. İlla ki bu hizmete geçmek için bir ücret yatırmadan da kullanabilirsiniz. Eğer paralı olan planlara geçiş yapacak iseniz de ücretsiz olarak kullandığınız paket ihtiyacınızı karşılamıyor ise ona göre tercih yapmalısınız.

 

 

CloudFare Ne İşe Yarar ?

İnternet sitelerinizi CloudFare hizmeti sayesinde DDos,Sql İnjection ve Spam olarak adlandırılan bir çok saldırılardan koruyabilirsiniz. Hem internet sitenizin güvenliği sağlanır iken hemde CloudFare sisteminin dünyanın dört bir yanında bulunan sunucularında internet sitenizin bir cache görüntüsü oluşur. Bu sayede internet sitenize giriş yapan ziyaretçi en yakın sunucudan verileri alarak giriş süresini kısaltacaktır. Buda sitenize açılış süresinde performans gösterdiği için Google sıralamalarında otomatik olarak yükseleceksiniz demektir.

 

CloudFare ne işe yarar diye bir soru sorulduğunda ise en basit ve en çok işinize yarayan özelliği ise sunucunuz da bir sorun oluştuğunda kendi sunucuları üzerinde önbellekleme işlemini yaptığı internet sitenizi giriş yapan ziyaretçilere göstererek ziyaretçi kaybı yaşamanıza engel olur.

 

 

CloudFare Hizmetleri Nelerdir ?

Aşağıda sıralamış olduğum hizmetlere sahip olarak bir çok bakımdan internet sitenizi kontrol altına alabilir, siteye giriş hızını düşürebilir ve detaylı bir şekilde trafik analinizi yapabilirsiniz. Temel olarak CloudFare hizmetinin bizlere sunmuş olduğu hizmetler aşağıda ki gibidir :

 

  • CDN
  • Statik İçerik Önbellekleme
  • Always Online (Sunucunuzda sorun olsa bile siteniz her zaman açık kalır.)
  • DDoS Koruması
  • Spam Yorum Koruması
  • İçerik Koruması
  • Trafik Analizi

 

Temel olarak CloudFare siteye yararları olarak ele aldığımıza bir çok bakımdan faydalı bir şekilde etkisini göreceğizdir. Eğer ki Türkiye’den başka ülkelerden daha fazla trafik geliyor ise bu sistemi hemen hemen kullanmasanız da olabilir. Nedeni ise ne yazık ki CloudFare sisteminin ülkemiz üzerinde sunucuları yoktur. Bu yüzden internet sitenize Türkiye’den erişmek isteyen kullanıcılar bazı zamanlarda sorunlar yaşayabilir. Genel olarak baktığımızda yüksek ziyaretçi trafiğine sahip internet sitelerin çok azı CloudFare sistemini kullanmaktadırlar. Eğer ki sunucu masraflarını ve sunucunuzun korunmasını tek başınıza yapamıyor iseniz bu sistemi kullanabilirsiniz.


] }

Yorum yapın