Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

DNS internet mekanını bölümlendirme, bölümlendirilen kısımları isimlendirmeye ve bölümler arası iletişimi sağlayan, bilgisayar, servis, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için bir adlandırma sistemidir.

 

DNS adresleri internet servis sağlayıcısından otomatik olarak her hangi bir ağ üzerinde, sunucu bilgisayarlardan hizmet alan kullanıcı bilgisayarlarına verilir. İnternet üzerindeki tüm web sitesi adreslerinin DNS sunucuları farklıdır.

 

Bir ağ üzerinde, sunucu bilgisayarlardan hizmet alan kullanıcı bilgisayarı internete bağlanırken, servis sağlayıcısından almış olduğu DNS adresini hafızasında saklar. Hafızasında saklamış olduğu bu DNS adresi için tekrar tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi isteğinde bulunmaz. Bazen bazı durumlar ile bu hafızadaki tutmuş olduğu DNS adresleri geçerliliğini kaybeder. Bazende internet sitesi geçerli olan DNS adresini değiştirebilir.

 

Her ne kadar DNS adresi problemleri çeşit çeşit farklı yollarla da boy vermiş olsa da genel anlamda bir internet sitesine erişim problemi yada bilgisayarınızın daha önceden almış olduğu DNS adresinin geçerliliğini yitirmesinden veya bağlanılmak istenen internet sitesinin DNS adresini değiştirmesinden dolayı bu sorunlar kaynaklanmaktadır.

 

Bu sebeplerden dolayı zaman zaman internet sitelerine erişim problemi yaşayabilirsiniz. Bu sorunların üstesinden gelmek için ise ara ara bilgisayarımıza Dns Önbellek Temizleme işlemi uygulamamız gerekmektedir.

 

 

Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

Dns önbelliğini temizlememiş için yapmamız gereken bazı temel işlemler vardır. Bunlar ;

 

  • Win+R kısayolunu kullanarak “Çalıştır” ‘ı açınız.
  • Karşımıza gelen Çalıştır penceresine “cmd” yazarak komut sistemini açınız.
  • İlk komut olan “ipconfig /flushdns” yazınız. Bu komut оlumsuz önbellek gіrdіlerіnі ve dinаmik olarak eklenen tüm diğer gіrdіlerі önbellekten atmak için DNS iѕtemci çözümlеyіcі önbelleğindekileri temіzleyіp ѕıfırlamanıza уol sаğlаr.
  • Ardından komut satırına “ipconfig /release” yazarak internet bağlantınız durur. Bilgisayarın önbelleğine almış olduğu bazı bağlantı ayarları tazelenir.
  • Son komut olan “ipconfig /renew” ide yazarak bilgisayarınızda ki Dns ayarlarınız yenilenir.

 

Bu işlemleri uyguladığınız zaman aşağıda yer alan resim ile karşılaşacaksınızdır :

 

Dns Onbellek Temizleme 1024x984

 

İkinci komutu yazdığınızda internetiniz kesilecek fakat üçüncü komutu yazdığınızda da internetiniz geri gelecektir. Bu şekilde bu adımları uygulayarak Dns Önbelleği Temizleme işlemini başarı ile yapmış olursunuz.

 

Aslına bakılırsa kolay olan bu işlemi ara sıra yapmak bazı internet sitelerinize giriş çıkışınızı kolaylaştırabilir. Örnek olarak önceleri yasaklı olan bir internet sitesi ‘nin yasağı kaldırılmış ise Dns önbelleğinizi güncelleyerek giriş yapabilirsiniz. Bu ve bunun gibi bir çok avantajları olan Dns Önbellek Temizleme işlemini yapmak bilgisayarımız açısından iyi olacaktır.


] }

Yorum yapın