Kapat
İnternet 41 0

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır ?

Türkçe anlamı ‘Stoksuz Satış’tır. Dropshipping ile stok tutmadan, gelen siparişleri tedarikçi firmalara yönlendirerek müşteriye ulaşmasını sağlayabilmektesiniz. Bu iş modelini daha düşük sermaye ve daha az işletme gideri ile yapabilmektesiniz. Özellikle e-ticaret işine yeni giren girişimciler için tercih edilmektedir.

 

Ürünleri e-ticaret siteleri ile sergileyerek, talep edilen ürünü tedarikçilerden tüketiciye yönlendirerek satış yapılmaktadır. eBay dünyada Dropshipping yapan en ünlü firmalardandır. Türkiye’de de gittigidiyor benzer bir örnektir.

 

Dropshipping ile hiç harcama yapmıyor ya da çok az bir sermaye ile hemen işe başlayabiliyorsunuz. Eğer ürünün satışı olmazsa, ürün alış bedeli ödememektesiniz. Herhangi bir stok ve depo maliyeti ödememektesiniz. Ek olarak sipariş paketleme ve bu işlerin sarf malzemelerinin maliyeti olmadan yapabilmektesiniz.

 

Ürünün siparişini alır almaz ürünü gönderebilirsiniz ve de kargolama ile de siz değil, tedarikçi uğraşmaktadır. Dropshipping ile e-ticaret yaparken, tek bir tedarikçiyle çalışmanız zorunlu değildir. Ürün çeşidinizi istediğiniz kadar arttırabilirken, birden fazla tedarikçi ile de çalışabilme imkanınız bulunmaktadır.

 

 

Ddropshipping Nasıl Yapılır ?

İlk olarak satış yapacağınız ürünlerin listesini oluşturmalısınız. Ürünlerin en iyi görsellerini bulmalısınız, alıcı ürünü net bir şekilde görebilmelidir. Ayrıca ürünün ayrıntılarını belirtmelisiniz. Belirlediğiniz ürünleri satmak için anlaştığınız üretici ile satış listesini kayıt yaptırmalınız ve satış portalınızı oluşturduğunuz Dropshipping sistemine yüklemelisiniz.

Alıcı, ürünü satın aldıktan sonra ücret kayıtlı olduğunuz Dropshipping sistemine gitmektedir. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra sistemdeki ücret size geçmektedir. Tedarikçinin ürünü alıcıya göndermesi için alıcının adres bilgilerini sisteme kaydediyorsunuz.

 

Ürün ücretinden tedarikçiye ait olan kısmı ürün gönderilirken ödemiş oluyorsunuz. Dropshipping ile ürünün depolanması, paket işleri ve kargolama işi ile uğraşmadan satış yapabilmektesiniz. Dropshipping ile satış yaparken önemli olan değişik satış teknikleri denemek, ürünün reklam ve pazarlamasını iyi bir şekilde yapmaktır.

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir