JavaScript Değişken Tanımlama

Her programlama dilinde olduğu gibi yapacağımız şeylere bağlı olarak değişken tanımlamamız gerekir ve bu değişkenleri ise yazacağımız kodda kullanacağımızda direkt olarak isminde çağırarak kullanabiliriz. JavaScript değişken tanımlama işlemi içinde öncelikle bilmemiz gerekenler değişken tanımlama kurallarıdır.

 

Değişken tanımlarken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Tanımlamış olduğumuz değişkenler bir matematik işlemi olabileceği gibi klasik bir karakter olan değerlerde olabilmektedir. Tamamen tanımlamış olduğunuz ve değer atadığınız yada atamadığınız değişkeni kullanmak tamamen size bağlıdır.

 

 

JavaScript Değişken Nasıl Tanımlanır ?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi öncelikle bilmemiz gerekenler değişken tanımlama kuralları olacaktır. JavaScript değişken tanımlama kuralları için ise bilmemiz gerekenler :

 

  • Değişken tanımlarken değişken isimlerinde harf, sayı, alt çizgi ve dolar olabilir.
  • Yukarıda bahsettiğim gibi değişken isimleri harf, sayı, alt çizge ve dolar ile başlayabilir.
  • Değişken isimleri büyük ve küçük harf duyarlıdır. Bunun için dikkat etmelisiniz.
  • Değişken ismi tanımlarken isim boşluk içermemelidir.
  • Değişken ismi tanımlarken hiç bir JavaScript etiketi kullanılmaz.
  • Değişken isimi tanımlarken Türkçe karakter içermemelidir.

 

Artık JavaScript değişken tanımlama işlemini gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken maddeleri yukarıda öğrenmiş olduk. Bundan sonrasında ise gelelim JavaScript ‘te nasıl değişken tanımlama işlemini gerçekleştireceğimize.

 

<!DOCTYPE html>

<head>

</head>

<body>

<h1>JavaScript Değişken Tanımlama</h1>

<p id="demo"></p>

<script>

var x = 5;

var y = 10;

var z = x+y;

document.getElementById("demo").innerHTML =

"Z 'nin değeri x+y kadardır " +z;

</script>

</body>

</html>

 

Yukarıda yer alan örnekte ise biz artık değişken tanımlamadan öncesinde “var” komutunu kullanmayı öğreniyoruz. Değişken tanımlamadan öncesinde ise var ve değişkenin ismini belirtmiş oluyoruz. Değişken olarak gördüğünüz şekilde bir matematiksel işlem olarak bir şey belirtmiş bile olabiliyoruz. Fakat eğer bizler sürekli olarak var komutunu yazmak yerine diğer farklı olan bir değişken tanımlama yöntemi ise :

 

<!DOCTYPE html>

<head>

</head>

<body>

<h1>JavaScript Değişken Tanımlama</h1>

<p id="demo"></p>

<script>

var kisi = "Gökmen" + " " + "Efsun" ,araba ="Volvo", fiyat=500;

document.getElementById("demo").innerHTML =

kisi+araba+fiyat;

</script>

</body>

</html>

 

Bu örnekte ise görmüş olduğunuz şekilde sadece bir tane var komutu kullanarak değişken tanımlayacağımız belirtmiş oluyoruz. Bundan sonrasında her tanımlayacağımız değişken için ise virgül koyup ardından değişkenin ismini yazabiliriz. Diğer bir bakımdan baktığımızda ise kisi değişkenine ise görmüş olduğunuz şekilde birleştirme operatörü olan artı ile bir şeyler yazıp ekrana yazdıracağım zaman ise bir boşluk bırakarak yazdırmasını sağlayabilirim.

 

Durumu toplayacak olacak olur isek dikkat etmemiz gereken en önemli şeyler değişken tanımlama kurallarına uymak ve tanımladığımız değişkenin içine istediğimiz bir şeyi atayabiliriz. Bunlar matematik işlemlerinden tutunda bir karakter ve daha bir çok şey olabilmektedir. Bu konuda değişkenin ister değerini yukarıda satırda isterseniz de bir altta ki satırda belirtebilir ve işinize geldiği şekilde değişkenleri kullanabilirsiniz.


] }

Yorum yapın