Kullanıcı Dostu Tasarım Nasıl Olmalıdır ?

İnternet sitelerinin başarı ölçümündeki etkili olanlar; devamlılık, sayfada online olarak geçirilen zaman ve sadık ziyaretçi dir. Bu sebeplerle web sitelere düzenli olarak içerik girilmesi ya da güncelleme yapılmasına rağmen ziyaretçilerin geçirdiği zaman fazla düşük ise mutlaka internet sitesinin tasarımı ile ilgili birkaç değişime gidilmesi duruma göre gerekmektedir.

 

İnternet sitesinde içerikler kadar resimlerde önemlidir. Bu nedenle sitenizi ziyaret eden insanların uzun site vakit geçirmesi için kullanıcıların hem aradığı bilgilere hem de görselliğe önem vermeniz fazlasıyla sizin için önemli bir durumdur.

 

 

Kullanıcı Dostu Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir internet sitesi oluştururken hedef kitlelerin geçmiş deneyimleri göz önüne alınarak yapılmalıdır. Grafiker ve yazılımcı tecrübeleri ile birlikte sorunsuz bir site tasarımı ile ziyaretçilere doyurucu bilgi aktarımını sağlamalıdır.

 

Kullanıcı dostu bir tasarımda sitenin hız problemi olmamalıdır ve özgün içerikli yazılar, görseller olmalıdır. Ayriyeten kullanıcı dostu bir web sitesinin bilgisayar dışındaki farklı boyutlarda olan cihazlara uyumlu ve tarayıcılara da uygun olması gerekmektedir.

 

Responsive tasarımda yapılan bir web sitesi kullanıcı dostudur. Bunların dışında ise sitenizin içeriğine uygun olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ziyaretçilerin merak ettikleri ve ihtiyaç duydukları içeriği oluşturmanızdır.

 

Oluşturulan web sitesinin tasarımı özgün olmalıdır. Önemli olan müşterinin ve ziyaretçilerin klasmanında en üst sırada olmaktır. Bu sebeplerle yüzlerce kere yapılan tasarımlardan uzak durulması gerekmektedir.

 

İnternet sitelerinin ulaşılabilirliği de önemlidir. Firefox, Opera, Google Chrome, Yandex ve benzeri arama motorlarından sitenizin ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra arama motoru optimizasyonu da bilinmelidir.

 

Tarayıcıların mantığını bilmek ve bu mantık ile web sitesi tasarlamak günümüzde en önemli koşullardan birisidir. Eğer profesyonel ve kullanıcı dostu bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız site arama motorları tarafından indekslenebilir olmalıdır.


] }

Yorum yapın