PHP Sabit Değişken Tanımlama

Diğer dillerde olduğu gibi de en başta bir değişken tanımlamak ve tanımladığımız bu değişkenin sürekli olarak bu içerikte aynı değeri taşımasını istiyor ve değiştirilmemesini istiyor isek PHP sabit değişken tanımlama işlemini gerçekleştirmeliyiz.

 

Sabit değişkenler namı değer globaldir ve sürekli olarak siz bu kodları çalıştırdığınızda bu değer üzerine hiç bir şey ekleyemezsiniz. Tanımladığınız değişkene yeni bir değer atamaya kalktığınızda ise hata alacaksınızdır. PHP ‘de sabit değişken tanımlarken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymanız sonucunda sabit değişken tanımlama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

PHP Sabit Değişken Nasıl Tanımlanır ?

PHP ‘de sabit değişken tanımlamak için bazı kuralların olduğundan bahsetmiştik. PHP sabit değişken tanımlama kuralları ise :

 

  • Define ile başlar.
  • Define ‘ın içine ise değişken ismi, değeri ve büyük küçük harf uyumlu olup olmamasını belirtmek için değer verilir.
  • Değişken ismi dolar ile başlayamaz fakat alt çizgi yada harf ile başlayabilir.

 

Aslına bakarsanız kuralları oldukça kolay ve kullanışlıdır. Tek dikkat etmemiz gereken nokta ise define ve sabit değişken isminin başında dolar işaretinin olmaması gerektiğidir.

 

<?php


define("merhaba", "Ben PHP");


echo merhaba;


?>

 

Yukarıda yer alan kısımda ise define ile sabit değişken tanımlayacağımızı belirtmiş oluyoruz. Daha sonrasında ise değişkenin ismini belirliyoruz ve ardından virgül koyup bu değişkene atayacağımız değeri belirtiyoruz. Aslında PHP ‘de sabit değişken tanımlama işlemi bu kadar basittir. Fakat eğer biz bu sabit değişkenin büyük küçük harf uyumuna uymasını istemiyor isek yapmamız gereken şey :

 

<?php


define("merhaba", "Ben PHP", true);


echo Merhaba;


?>

 

Değişkene atadığımız değerden sonrasında ise bir virgül koyup ardından true değerini eklediğimiz zaman ise biz artık bu oluşturmuş olduğumuz sabit değişkenin büyük küçük harf uyumunu ortadan kaldırıyoruz. Yazdırma kısmına geldiğinizde ise görmüş olduğunuz şekilde değişken isminin ilk harfini büyük yazsam bile bir sorun olmadan yukarıda yer alan değişkene atadığımız değeri yazdıracaktır.

 

Eğer true değerini kullanmadan değişkenin ismini büyük küçük harf uyumuna dikkat etmeden yazdırmayı deneseydik bir syntax hatası alıyor olacaktır. PHP sabitler ise görmüş olduğunuz şekilde tanımlanmakta ve sürekli olarak aynı değeri taşıyan global bir değerdir.


] }

Yorum yapın