Dünyanın En Çok Satan Otomobil Markaları

Otomobil sektörü, her zaman müşterilerinin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre şekillenen, ilerleyen bir sektör olmuştur. Her modelde yeni teknolojiler kullanan, farklı tasarımlar deneyen ve tasarruflu otomobiller üreten otomobil markaları, şimdilerde Dünya devi haline gelmiştir. Dünya devi markalar, çok ince ayrıntılara bile dikkat ederken tasarımın, tasarrufun ve yenilikçi modellerin yanı sıra güvenli seyahat içinde ciddi teknolojik yenilikler yapmaktadır.

1 – TOYOTA

toyota

Hem ülkemizde hem de Dünya çapında en çok satan araba markaları arasında lider konumda bulunan Toyota, şu an Dünya’nın birçok ülkesinde bulunan büyük fabrikaları ile üretime devam etmektedir. 1933 yılında Japonya’da başlayan hikayesi ile dikkatleri üzerine çekmiş ve tüm Dünya’nın ilgisini çekmiştir. Marka sadece bir yıl içerisinde 8,091,277 satış rakamı ile en çok satan otomobil markalarında zirvede bulunuyor.

2 – VOLKSWAGEN

Volkswagen markası, 1937 yılında Almanya’da Alman Otomotiv Birliği tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren yaptığı yeni tasarımlarla adından söz ettiren marka, ilk hava soğutmalı motorun icadını yapmıştır. Aynı zamanda 1985 yılında yaptığı yeni bir tasarım ile “GTI” motoruna 16 supaplı bir yeni bir motor eklemiştir. Bu tasarım ise uluslararası otomobil sporlarında bir çığır aşmıştır. 6,746,204 satış rakamına sahip olan marka, Dünyanın en çok satan otomobilleri arasında yerini almıştır.

Dünya’da çığır açan 5 teknolojik icat hakkında bilgiler yazımızdadır.

3 – FORD

FORD, 1902 yılında 12 yatırımcının bulunduğu bir ekip ile Henry Ford tarafından Amerika’da kurulmuştur. Daha sonrasında 2008 yılında Jaguar ve Land Rover markasını, ardından 2009 yılında Volvo markasını bünyesine katan Ford, hızlı bir büyüme göstererek dikkatleri üzerine çekmiştir. Savaş yıllarında aynı zamanda tank üretimi de yapan marka, başta Türkiye olmak üzere birçok markaya otomobil üretmeye devam ediyor. Aynı zamanda yeni tasarımları, son teknoloji motorları ile en geniş ürün seçeneğine sahip otomobil markası olma yolunda hızla ilerliyor.

4 – HONDA

honda

1938 yılında ilk tasarımını sunan Soichiro Honda, çok güvendiği tasarımı beğenilmeyince farklı yollara, farklı teknolojilere, farklı tasarımlara başvurarak kendini geliştirmeyi başardı ve tüm zorluklara rağmen şirketini kurdu. Tüm otomobil sektörü hayatı boyunca türlü engellere takılan Honda bugün, yılda 4,966,037 satış rakamı ile zirvedeki isimlerden biri haline geldi. Fabrikasının çalışma felsefesini üretim zevki, satış zevki ve Honda kullanmaya zevki üzerine kuran marka tüm engellere rağmen bugün hala üretim yapmaya devam ediyor.

5 – NISSAN

1910 yılında Kenjiro Den ve iki tane iş ortağı ile birlikte kurulan marka, farklı işler yaparak geldiği teknolojik noktaya 1934 yılında Nissan ismini alarak otomobil sektörü üzerinden devam etmiştir. Japonya’nın Yokohoma şehrinde kurulan marka ilk kez 1962 yılında araba ihracına başladı. O zamandan beri dikkat çekici bir hızla büyüyen marka 1 yıl içinde 4,750,863 satış rakamı ile Dünya liderleri sıralamasında yerini ve aldı ve en çok satan otomobil markalarından biri olmayı başardı.


] }

“Dünyanın En Çok Satan Otomobil Markaları” üzerine 14 yorum

 1. En çok satan otomobil markalarının birincisini ben başkası düşünmüştüm ama değilmiş. Bu sıralamayı türkiye baz alarak yapılsa emınım brodwey 1 sıraya oturur. Bu arada En tuhaf otomobillerinde yazabilirseniz güzel olur şahsen ben avatar 2 deki arabaya bayıldım çok dehşet duruyor

  Cevapla
 2. Otomobil sektörü içerisinde olmasam da pek çok markaya aşinayım. Yazınızda bulunan otomobil markalarının arasında Ford’u tek geçerim.

  Cevapla
 3. Otomobiller benim hayatım, bu nedenle en çok satan 5 otomobil markasını bilmek benim için harika bir genel kültür oldu. Kaliteli bir otomobil markası paylaşımı…

  Cevapla
 4. Toyotanın dünyanın en çok satan otomobil markası olmasının sebebi konforu ve görünüşüdür arabadan anlayan insan zaten toyotaya biner 😀

  Cevapla
 5. Bu listede sadece Volkswagen ve ford kullandım. İki araçta hem özellikli hem de konforlu araçlar. Neden çok satılıyor sorusunun yegane temeli de bu sanırım. Konforlu araçlar her zaman bir adım öndedir.

  Cevapla

Yorum yapın