Dünya’da Çığır Açan 5 Teknolojik İcat

Teknoloji; insan hayatını bütünüyle ele alan, avantajlarının ve dezavantajlarının tartışma yarattığı ve temel amacı hayatı kolaylaştırarak daha fazla ilerletmek olan, sürekli gelişen ve büyüyen bir alandır. Bu alan içerisinde bazen yapılan teknolojik icatlar ise Dünya tarihinde başlı başına tüm insanlığı değiştiren buluşlar olmuştur. Her alanda büyük etkileri bulunan teknoloji, her zaman insan gelişimine önayak olmuştur.

1 – İnternet

internet

İnsan hayatına en büyük etkisi bulunan icat hiç şüphesiz internettir. İnternet, kullanıcıların hayatında hem para, hem zaman, hem de efor tasarrufu sağlamaktadır. Geçmiş yıllarda, insanların düşündüğü her şeyin internet ortamında sıkıştırılabileceği hayal bir edilemezken, bugün istenilen her bilgi, sorulmak istenen her soru parmaklarımızın ucunda. Her zaman farklı ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya atılan icatlar arasında internetin doğuşu ise askeri haberleşme dolayısı ile olmuştur. 1960’lı yılların başında savaş sırasında kolayca haberleşmek için yapılan projelerle internetin icadının ilk adımları atılmıştır.

2 – Telefon

Telefon, insanların birbiri ile haberleşme isteğinden doğan bir icattır. İnsanların yan yana olmasalar bile birbirlerinin seslerini duyabilecekleri bu icadın, tüm Dünya’yı değiştiren bir etkisi olmuştur. Bu sayede günlerce haber bekleme devri kapanmış, insanlar her şey için anında birbirinden haberdar olmaya başlamıştı. Telefon 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. İlk başlarda sadece belirli mesafeden iletişim kurulabilen ve kablolu olarak oluşturulan tasarımı, yıllar geçtikçe kendini geliştirmiştir. Teknoloji ilerledikçe kablosuz telefonların yanı sıra, kamera özelliği ve hatta görüntülü görüşme özelliği ile hala hızla gelişmekte olan bir teknolojidir.

Ayrıca IMDB puanı en yüksek komedi filmleri listesini inceleyebilirsiniz.

3 – Matbaa Makinesi

Matbaa makinesi, M.S. 593 yılında ilk defa Çin’de doğan bir teknolojik icattır. Bu icat, teknolojik gelişme olarak kabul edilen en büyük icatlardan biridir çünkü insanların birbirinden haberdar olması, daha fazla kaynağa ulaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda geçmişten günümüze kalan ve tüm Dünya geçmişini bugünün insanına ulaştıran tüm kaynakların matbaa makinesi ile üretilmiş olması icadın hem geçmişte hem de günümüzde ne kadar büyük bir etkisi olduğunun kanıtıdır.

4 – Otomobil

araba

Otomobil, 1769 yılında Nicholas Cugnot tarafından ilk kara taşıtı olarak icat edilmiştir. Bu icat insanların hayatını başlı başına değiştirmekle birlikte ciddi anlamda zaman tasarrufu ve enerji tasarrufu yapılması sağlanmıştır. Öncelerde at arabaları ile birlikte çok uzun saatler boyunca yolculuk yapmak isteyen kişiler, otomobil sayesinde çok daha rahat, konforlu, az maliyetli ve hızlı ulaşım sağlamaya başladı.

5 – Televizyon

İlk televizyon ise, 1923 yılında John Logie Baird tarafından icat edilmiştir. Yine Dünya’da çığır açan bir icat olan radyonun, hem ses hem de görüntü veren ileri teknolojisi olarak piyasaya sürülen televizyonlar, şimdilerde insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Artık bu teknolojik icat sayesinde tüm Dünya üzerinde televizyonsuz ev neredeyse bulunmuyor ve insanlar boş zamanlarını kendilerine keyif veren şeyler izleyerek değerlendiriyor.


] }

“Dünya’da Çığır Açan 5 Teknolojik İcat” üzerine 7 yorum

  1. Teknolojik icatlar ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor bu yazıyı okuyarak rahatlıkla anlayabiliriz. Bu büyük icatlardan sonra gelecek ve dünyaya damgasını vuracak sonraki teknolojik icat ne acaba.

    Cevapla
  2. Bnece bu listeye tam 109 yıl önce Orville Wright ve Wilbur Wright kardeşler tarafından icat edilen uçağında yer alması gerekirdi. Düşünsenize insan oğlu tonlarca ağırlıkta ki araçları havada bağımsız olarak yer çekimine inat uçuruyorlar. Bu gerçekten harika bir olay. 🙂

    Cevapla
  3. Aralarında en çok kullandığımız olan internet elbette. teknolojinin bu denli gelişmesi beni heyecanlandırıyor

    Cevapla

Yorum yapın