Dünyanın En Varlıklı Teknoloji Şirketleri

Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri, günümüzde de teknoloji kullanıcılarının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Her geçen gün internet kullanımının hızla arttığı ve teknolojinin giderek daha da hayatımıza etki ettiği bu dönemde, dünya şirketleri arasında teknoloji ve internet firmaları da kazançlarını hızla artırmaya devam ediyor. Dünyanın en varlıklı teknoloji şirketleri sıralaması, firmaların 2020 yılında güncel piyasa değerlerine dayanıyor. Bu değerler bir şirketin borsalarda sahip olduğu hisselerin sayısının, hisse değerine çarpımı ile elde edildiği için güvenilir rakamları ortaya koymaktadır.

1.Microsoft

microsoft

Microsoft şirketinin değeri, en güncel verilere göre 1.359 milyar dolar olarak kayıt edilmiştir. Yazılım ve teknoloji geliştirme sektöründe faaliyet gösteren Microsoft, teknoloji şirketleri arasında en varlıklı firma olmasının yanı sıra Suudi Petrol şirketi olan Aramco’dan sonra dünyanın en fazla varlık değerine sahip yani dünyanın en pahalı ikinci şirketi olma unvanına da sahiptir. Uluslararası üne sahip şirket 1975 yılında, şu anda dünyanın en zengin insanlarından olan Bill Gates tarafından kurulmuştur. Windows işletim sistemi – sıradan kullanıcıların PC bilgisayar becerilerini kolayca geliştirmelerine izin verdiği için gerçek bir atılım olduğu gibi günümüzde de dünyanın dört bir yanında milyarlara bilgisayar kullanıcısının kullanmaya devam ettiği bir yazılımdır.

2.Apple Inc.

Apple Inc. şirketinin değeri, 1.286 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan bir diğer teknoloji ve elektronik şirketi olan Apple, dünyanın dört bir yanında teknoloji meraklıları tarafından büyük ilgi gören, kişisel bilgisayarlar ve tabletler, cep telefonları, müzik çalarlar gibi ürünleri imal etmektedir. Apple uzun zamandır dünyanın en pahalı şirketi olmuştur. Ancak başarısız telefon modelleri nedeniyle önceliğini kaybetti. Kurulduğu günden bu yana teknoloji sektöründe, gerçekten en başarılı marka haline gelmiştir. Apple, derecelendirme kuruluşlarından uzmanlar tarafından değeri 1,397 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Şirket 1 Nisan 1976’da Steve Wozniak, Ronald Wayne ve Steve Jobs tarafından kurulmuştur.

Dünya’da teknoloji merkezi şehirler listesini de inceleyebilirsiniz.

3.Google

google

Google şirketinin değeri, uzmanlar tarafından 919 milyar dolar olarak belirlenmiştir. 1998 yılında mega şirketi ortaklaşa yaratan Sergey Brin ve Larry Page, İnternet holdingin başkanları ve kurucularıdır. Otuzdan fazla popüler hizmet ve alt şirket, teknoloji ve internet sektöründe dikkat çeken ve yoğun ilgi gören pek çok holdingin bir parçasıdır: AdWords, Android, YouTube. Google’ın merkezi California’dadır. Goolge sadece yazılım değil, bilgisayar, akıllı cep telefonu, müzik çalar, hard disk ve daha pek çok teknolojik aygıtı da üretmeye devam etmektedir.

4.Facebook

Facebook şirketinin değeri, 584 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Şubat 2004’te Mark Zuckerberg tarafından geliştirilen sosyal ağ, günümüzde her gün 2 milyardan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 633,49 milyar dolarlık piyasa değeri, bir İnternet projesi için popülerliğin astronomik bir göstergesidir. Dünyanın en varlıklı teknoloji şirketleri sıralamasında Facebook da yer almaktadır.


] }

Yorum yapın