Dünya’da Teknoloji Merkezi Şehirler Listesi

Dünyanın en teknolojik şehir merkezleri listesi, özellikle teknolojinin hızla geliştiği ve ilerleme kaydettiği günümüzde, şehircilik planlamaları ile bu yenilikleri en iyi şekilde entegre eden metropol ve büyükşehirlerden oluşmaktadır. İnternet üzerinde en çok araştırılan konular arasında yer alan dünyanın teknoloji merkezi şehirler arasında ABD’den Japonya’ya kadar dünyanın dört bir yanından ülke başkentlerini ve büyükşehirleri görmek mümkün olmaktadır. Yapılan araştırma ve değerlendirmelere göre, teknolojiyi en büyük özelliği haline getiren dünyanın popüler şehirleri belirlenmiş ve listelenmiştir.

1.New York (ABD)

new york

ABD’de New York şehri, teknolojik alt yapısı ve elemanları ile hayatı şehirlilere kolaylaştırmak için pek çok akıllı sistem kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Kentteki telefon kulübeleri, vatandaşların farkındalığını artırmak için özel bir teknoloji ile donatılmıştır. Vatandaşlar kentin pek çok yerinde bulunan bu telefon kulübeleri üzerinden kendilerine en yakın alışveriş noktalarındaki indirimler; son dakika haberleri ve kablosuz internet olanakları hakkında anlık ve sürekli güncellenen bilgiler almanın keyfini çıkarabilmektedir.

2.Tokyo (Japonya)

Japonya’nın başkenti Tokyo, kalabalık nüfusuna rağmen dünyanın en teknolojik kentleri arasında zirvelerde yer almaya devam etmektedir. Ülkenin dört bir yanını çok hızlı bir şekilde gezmenizi sağlayan hızlı treni, son derecede çevre dostu teknolojik özelliklere sahiptir. Eko – akıllı kent olarak bilinen Tokyo’nun bazı banliyölerinde karbondioksit salınımının sıfır seviyesinde olması dikkat çekicidir. Tokyo sokaklarının her birinde tüm sokak aydınlatmalraı, yüksek enerji verimliliği özelliği bulunan LED ampuller kullanılarak aydınlatılmaktadır. Evler de hava sıcaklığına göre otomatik olarak soğutulup ısıtıldığı için, bu banliyölerde bulunan evlerde gereksiz enerji kullanımı yapılmamakta ve her yıl milyarlarca dolarlık enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Gelmiş geçmiş en büyük bilim insanları bilgilerine de bakabilirsiniz.

3.Londra (İngiltere)

londra

İngiltere’de Londra şehri de dünya üzerindeki tekno – akıllı kent uygulamalarının en başarılı ve göze çarpan örnekleri arasında gösterilmektedir. Açık veri enstitüsüne sahip olan Londra’da insanların hayatı teknolojik gelişmelerle bağlantılı olarak kolaylaştırılmıştır. İç güvenlikte şeffaflık sağlanması adına Londra’daki güvenlik görevlileri üzerine kamera sistemi takılmaktadır. Bu sayede güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile ilgili herhangi bir insan hakları ihlali söz konusu olmamaktadır. Ayrıca Londra’ şehrinde kullanılan ulaşım kartının temazsız kredi kartı olarak da kullanılması mümkündür.

4.Barcelona (İspanya)

İspanya’nın Barcelona kenti; park yerlerinin boşluk ve doluluk durumunu gösteren yenilikçi teknolojiye sahip sensörlü algılayıcılar sayesinde vatandaşların trafik konusunda hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Park yeri verileri ile insanlar, uzun süre park yeri arama derdinden kurtularak kendilerine en yakın lokasyonda bulunan boş park yeri ve sayısını görüp ona göre hareket etmektedir. Ayrıca organik ve inorganik çöpleri birbirinden ayıran teknolojileri kullanan Barcelona belediyesi, bu sayede insancıl ve çevre dostu bir atık yönetimi uygulaması da yapabilmektedir. Dünyanın teknoloji merkezi şehirler arasında İspanya’dan Barcelona turistik mekanlarında kullanılan teknolojilerle de dikkat çekmektedir.


] }

Yorum yapın