Router Nasıl Sıfırlanır ?

Zaman zaman yönlendiricinizi yeniden başlatmanız gerekebilir. İnternet bağlantınız kesilirse veya hızlar yavaşsa, sorunu düzeltip düzeltmediğini görmek için sıfırlamaya veya yeniden başlatmaya gerek duyulur.

Yönlendiricinizin bir ‘sıfırlama’ düğmesi olabilir, ancak geniş bant kullanıcı adınız ve giriş bilgileriniz de dahil olmak üzere ayarlarını silebileceğinden emin olun. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak isterseniz, bir güç düğmesine bakın. Ana elektrik prizindeki anahtarı 10 saniye kapatın ve tekrar açın.

Router Sıfırlama

Tüm ayarları silmeniz gerekirse – belki de ayarladığınız yönetici şifresini unuttuysanız – hangi tuşa basacağınızı ve ne kadar süreyle basılı tutacağını açıklayan kullanım kılavuzunu bulmanız gerekir.

Çoğu yönlendirici, flaş yanıp sönene ve yeniden başlatılıncaya kadar, 10 saniye boyunca küçük, gömülü bir düğmeye basmak için bir kalem veya bir iğne kullanarak ilgili benzer bir sıfırlama prosedürüne sahiptir. Yine, bu üreticiye bağlı olarak değişebilir ancak tam marka ve model için arama yaparsanız çoğu kılavuzları online olarak bulabilirsiniz.

Yönlendiricinin ayar sayfalarına erişmek için kullanılan varsayılan yönetici parolasını değiştirdiyseniz (ve sonra unuttuysanız), yalnızca sıfırlama işleminiz sıfırdır. Bu şifre olmadan, Wi-Fi şifresi veya ağ adı gibi herhangi bir ayarı değiştiremezsiniz.

Yönlendirici yeniden başlatıldığında, kutuya geldiği gibi olması ve muhtemelen ISS kullanıcı adınız ve şifreniz gibi bir yapılandırma gerektirmesi gerekir.

Tipik olarak, ISS’niz tarafından sağlanan yönlendiriciler (BT, Virgin, Sky & TalkTalk gibi) genel bir giriş kullanır, bu yüzden müdahaleniz olmadan internete tekrar bağlanmanız gerekir.

 

Router DNS Ayarları Kontrol Etme

Her yönlendirici farklıdır ancak, menülerini DNS sunucuları için kontrol etmelisiniz. Genellikle WAN, Geniş Bant veya İnternet bağlantısı menüsünde bulunurlar.

Çoğu durumda, “ISS’den DNS sunucu ayarlarını otomatik olarak al” olarak ayarlanmalıdır. Bu, sunucu adreslerini internet sağlayıcınızdan kullanacağınız anlamına gelir.

“Aşağıdakileri kullan” olarak ayarlanmışsa ve rakamlar varsa, İSS’niz tarafından ayrılan aralıklar içinde olup olmadıklarını öğrenmek için bunları Google’dan kontrol edin. Eşleşmezlerse, şüpheli bir durum vardır. Numaraları Google’a bir web sitesi olarak açmaya çalışacağı için Google’a giremeyeceğinizi unutmayın. Bunun yerine, ISS’nizin adını ekleyin, örneğin: “BT DNS 217.32.171.21”.

Doğru DNS sunucularını girin (genellikle iki farklı adres, birincil ve ikincil, 62.6.40.178 ve 62.6.40.162 gibi) ya da adresleri otomatik olarak almak, değişiklikleri kaydetmek ve yönlendiricinizi yeniden başlatmak için ayarı değiştirin.

 

Kötü amaçlı yazılımlara dikkat

Yönlendiricinizin doğru DNS ayarlarını nasıl kullandığını daha önce açıkladık, ancak bir dakika boyunca yeniden başlattıktan veya fişten çekildikten sonra yönlendiriciniz hala sahte DNS sunucularını bildiriyorsa, kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Bunu kaldırmanın tek yolu, yönlendiricinizin son üreticisini yüklemektir. Önceden olduğu gibi, her yönlendirici farklıdır, bu yüzden ürün yazılımını yükseltme seçeneğini bulmak için ayar menülerine bakmanız gerekir.

Yönlendiriciniz yanlış DNS sunucularını kullanıyorsa, en son ürün yazılımını farklı bir yönlendirici kullanarak indirmek en iyisidir, bu da muhtemelen iş yerinde veya arkadaşınızın evinde yapmak anlamına gelir.

Yönlendirici üreticinizin web sitesine gidin, bir Destek bölümü arayın ve daha sonra yönlendiricinizin modelini arayın.

Ürün yazılımını sabit diskinize veya bir USB belleğe yüklemeniz gerekir. Ardından, yönlendiricinin menülerine geri dönün, bir yükseltme ürün yazılımı seçeneğine bakın ve yönlendiriciyi, ürün yazılımı dosyanızın kaydedildiği yere yönlendirin. Ürün yazılımını içeren bir USB çubuğunu doğrudan yönlendiricinizdeki USB bağlantı noktasına takmak mümkün olabilir, ancak güncelleme işlemini başlatmak için bir dizüstü bilgisayara veya PC’ye ihtiyacınız olacaktır.

 

Router Nedir ?


] }

Yorum yapın