Router Nedir ?

Evimize aldığımız modem den başka bir yere yada bir iş alanında ana modemden erişmeyen yerlere internet dağıtmakta sıkıntı çekenlerin ve bu yolu arayanların internette karşılaştıkları bir terim olan Router Nedir, wifi router nedir, modem router nedir soruları kafaları karıştırmaktadır.

Diğer bir şekilde ise araştırılan router kelimesinde ve alınacak olan router cihazınızda almadan öncesinde kafalara gelen diğer bir soru ile modemle router arasında ki farklar olacaktır. Yazmış olduğumuz bu yazımızda ise siz değerli ziyaretçilerimizin daha iyi anlayabilmesi adına router nedir ve modemle router arasında ki farklardan bahsedeceğiz.

 

Router Nedir ?

Yabancı bir kelime olan Router ‘ın Türkçe ‘ye çevrilmiş hali ise yönlendirici adını almaktadır. Yönlendirici ise ağlar arasında ki trafiği birleştirme işlemine yarar.

Gelen ağ paketlerini inceleyerek istemci bilgisayara göndermesini sağlar. Gelen ağ paketleri portlardan geçerek istenen istemci bilgisayara yada bağlı aygıta en hızlı şekilde yönlendirmesini sağlayan bir cihazdır.

Genelde büyük iş alanlarında yada büyük yerlerde ki okul vb. gibi alanlarda her yere internet erişimini sağlayabilmek adına routerlar kullanılır. Bu sayede bir modem üzerinden bir çok alana internet dağılmış olur. Gelen ağ paketleri ana modemden geçerek ulaşması gereken yolu izleyerek router’a routerdan da istemci aygıta gider.

 

Modemle Router Arasında ki Fark Nedir ?

Routerların görevi bir istemciyi internete bağlamak değil aynı router’a bağlı olan istemcileri bir birine bağlamaktır. Eğer bir router bir modeme bağlı olur ise router’a bağlı olan istemcileri internete bağlar. Eskiden router’larda kablosuz ağ sinyalleri yaymaz iken günümüzde ki teknolojinin ilerlemesi ile beraberinde kablosuz ağ sinyalleri yaymaya başlamışlardır.

Genel olarak eğer ağınızı çoğaltmak istiyor iseniz belirli bir alanda ki her hangi bir yere internet erişimi yetmiyor ise almanız gereken router olacaktır. Router alarak modeminizden router’a giden kablo sayesinde artık o alanlarda da internet erişimi sağlayabileceksiniz. Tek bir modem üzerinden bir çok yerde internet erişimini sağlayabilirsiniz.

Her bir router’ın yaydığı ağ adı, şifresi değişiklik gösterebilir. Bunu router’ınızın arayüzüne bağlanarak ayarlarayabilirsiniz. Ana modeminizin arayüzünüze girdiğinizde ise modeminize bağlı routerları ve routerlara bağlı cihazları teker teker görüntüleme şansınız bulunmaktadır.

 

Router Nasıl Sıfırlanır ?

 


] }

“Router Nedir ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın