E-Kitapların Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

Bilgisayar ve internet, savunmadan eğitime kadar birçok alanda devrim etkisi yarattı. Geçmişte insanlar geleneksel kitapları okumayı severlerdi, ancak teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte E-Kitap okumayla daha çok ilgilenmeye başladılar.

 

Sizlere bu yazımızda E-Kitap Nedir? E-Kitapların Olumlu Ve Olumsuz Etkileri nelerdir? Bunların cevabını vermeye çalışacağız.

 

E-KİTAP NEDİR?

E-Kitaplar geleneksel kitapların dijital kopyalarıdır. Bilgisayara veya web sitelerine yüklenirler. Dilediğiniz kitabı, internet sitesi veya uygulamadan indirerek dijital ortamda okuyabilirsiniz. Bu ilk bakışta kulağa hoş gelen bir durum olarak gözükse de, her şey gibi olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır.

 

E-KİTAPLARIN OLUMLU ETKİLERİ

 

Kolay Erişebilirlik

Geleneksel kitaplara nazaran e-kitaplara ulaşım çok daha kolaydır. Web sitelerden veya uygulamalardan kolayca, dakikalar içerisinde istediğiniz bir kitaba ulaşabilirsiniz. Bazıları ücretsiz olduğu için, fikri mülkiyet hakkı ihlali korkusu olmadan dilediğiniz gibi indirebilirsiniz. İndirdikten sonra internet bağlantısı ihtiyacınız olmadan kitabınızı okuyabilirsiniz.

 

Çevre Dostu

E-kitaplar, kağıt kullanılmadığı için ağaç kesmeyi gerektirmez. İçeriği dijital ortamda okumak çevreci bir işlemdir.

 

Cevre Dostudur

 

Uygun Maliyetli

Kitaplara basılı kopyalar maliyetli olduğu için, fiyatı da yüksektir. E-kitaplar sanal dünyada var oldukları için maliyetleri çok daha düşüktür.

 

Depolama Alanı

İnsanlar kitaplarını depolamak için geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Elektronik kitaplarda böyle bir sorun yaşamazsınız.

 

E Kitap Depolama Alani

 

Taşınabilirlik

Yüzlerce kitabınız olduğunu düşünün, bir yerden başka bir yere taşımak zor olmaz mı? Bir seyahate çıkarken işinizi kolaylaştırabilecek bir yoldur.

 

Yaşlılar ve Engelliler İçin Nimettir

Yaşlılık nedeniyle zayıf görme sorunu olan insanlar için geleneksel kitaplardan çok daha faydalıdır. E-kitapların yazı boyutunu görebileceğiniz şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz. Engelli okuyucular ise, e-kitapların seslendirme özelliğini indirerek, kitapları sese dönüştürebilirler.

 

 

 

E-KİTAPLARIN OLUMSUZ ETKİLERİ

 

Hafızada Kalmıyor

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, ekrandan okuma daha yüksek zihinsel enerji harcıyor. Bu nedenle, okuyucular bilgiyi elde tutma veya ezberleme sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Son zamanlarda yapılan bir ankette ise, e-kitap okuyan öğrencilerin, klasik kitap okuyan öğrencilere göre daha başarısız olduklarının sonucu çıkmıştır.

 

Gerçek Hissin Kaybı

Klasik kitap okumak, sizi psikolojik olarak daha iyi hissettirebilir. Kimi insanlar teknolojiden uzaklaşmak için bile kendini kitaplara verebiliyor.

 

Sizce teknoloji ilerledikçe klasik kitapların okunma oranı azalır mı? Görüşlerinizi yorumlarda bekliyoruz.


] }

Yorum yapın