Güneş Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

Güneş enerjisi, insanların çeşitli amaçlar için kullanabileceği en faydalı sürdürülebilir enerji formlarından biridir. Bu tamamen yenilenebilir bir enerji şeklidir ve zamanın sonuna kadar insanlar tarafından kullanılabilir. Sizlere bu yazımızda güneş enerjisi ile bilgiler verip, güneş enerjisinin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR?

Güneş enerjisi, en faydalı sürdürülebilir enerji formlarından biridir. Yenilenebilir kategoriye sahip olduğu için insanlar ve modern endüstriler için en iyi seçenek olarak kabul edilmektedir. Fosil yakıtların gezegenden ortadan kalkması ve artan maliyetleri, ülkeleri sürdürülebilir bir enerji kaynağına geçmeyi zorluyor. Bu bakımdan güneş en büyük enerji tedarikçisi olarak ortaya çıkmaktadır. En iyisi de dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olmasıdır.

 

Güneş enerjileri ülkemizde çok yaygın değildir. Genellikle trafik gösterge lambalarında, hesap makinesi pilleri gibi çok fazla enerji gerektirmeyen cihazların elektrik üretimini sağlamakta kullanılmaktadır.

 

Toplu Gunes Enerji

 

GÜNEŞ ENERJİSİNİN AVANTAJLARI

 

Kirlilik Yok

Benzine alternatif olarak kullanılan güneş enerjisi çevreyi kirletmez ve kullanıcılara temiz ve güvenilir enerji sağlar. Atmosfere zararlı karbonik gaz yaymaz. Sonuç olarak, insanlar evlerinde kömür yakmadan elektrik beslemesi sağlayabilirler. Güneş panelleri ses çıkarmazlar ve atmosfere zehirli dumanlar çıkarmazlar.

 

Yenilenebilir Enerji

Güneş var olduğu sürece güneş enerjisi ücretsiz olarak üretilebilir. Güneş ışınlarından enerji üretimini sağlamak için ücretli bir ekipmana ihtiyaç duyulsa da, enerji ihtiyacımızı karşılamak için harcadığımız ücretleri düşündüğümüzde daha hesaplı olacaktır.

 

Uygun Maliyetli Bakım Olanağı

Geleneksel elektrik modundan farklı olarak, güneş panellerinin kurulumu oldukça basittir. Kablo azlığından dolayı, bakım maliyeti oldukça azdır. Ek olarak, paneller genellikle çatı katlarına montaj yapıldığı için ek alan gerektirmezler.

 

Uzun Vadeli Garanti Altında Olurlar

Güneş paneli kuran firmalar 20 ile 25 yıl arasında garanti vermektedirler. Cihazlar hareketli mekanik parçalar içermediğinden, çok uzun süre dayanabilirler.

 

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DEZAVANTAJLARI

Güneş enerjisinin avantajları dezavantajlarına göre daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Aklımıza gelen birkaç dezavantajı sizler için yazacağız.

 

  • Güneş enerjisi maalesef her yerde verimli bir şekilde kullanılamaz. En önemlisi de gece depolama yapılamaması.
  • Güneş enerjisi kurulumu maliyetli bir kurulumdur.
  • Bol miktarda güneş enerjisinin olmadığı yerlerde, güneş enerjisinden elektrik üretmek çok zordur.

 

SONUÇ

Yazdıklarımızın sonucunda güneş enerjisi gelecekte çok önemli bir yere sahip olacaktır. Ufak eksileri olmasına rağmen, baktığımızda avantajları gerçekten daha fazladır. Kişi olarak yapabileceklerimiz sınırlıdır. Güneş enerjisi santralleri kurmak çok maliyetli işler olduğundan, hükümetler tarafından çok ciddi desteklenmek zorunda olan projelerdir. Ülkemizde de her geçen yıl güneş enerjisi santralleri artmaktadır. Bu da bizi mutlu ediyor.

 

Siz de yorumlarda aklınıza gelen avantaj ve dezavantajlara eklemeler yapabilirsiniz. Yazdığımız maddelerde yanlışımız olduğunuz düşünüyorsanız, maddeler hakkındaki yorumlarınızı da bekliyoruz.

 

 

 


] }

Yorum yapın