Ekran Kartı SLI Nedir ?

Açılımı ‘Scalable Link Interface’ olan SLI, 2004 yılında Nvidia tarafından geliştirilmiştir. Türkçe karşılığı ekran kartı olan SLI, PCI Express kullanan iki veya ikiden fazla SLI’den tek görüntü almamızı sağlamaktadır. Ekran kartlarından aynı görüntüyü elde edebilmek için, ekran kartları aynı kodlara sahip olmalıdır.

 

Bu teknoloji ile grafik performansı ikiye katlanmaktadır. SLI kullanabilmek için minimum iki adet ekran kartına ihtiyaç duyulmaktadır; en fazla ise 4 ekran kartı kullanılabilmektedir. Ekran kartlarını birbirine bağlamak için ise SLI Köprüsü gerekmektedir. SLI sertifikası olan anakartların yanında SLI Köprüsü gelmektedir.

 

Ekran kartı ile beraber diğer donanımları beslemek için kaliteli ve güçlü PSU yani güç kaynağı gereklidir. Bu teknoloji için anakartın SLI destekli olması gerekmektedir. İlaveten U şeklinde olan bağlantı kablosu yani SLI Köprüsünü kullanırken ekran kartlarına yetişebilecek bir mesafede olmalıdır.

 

SLI teknolojisi için dikkat etmeniz bir konuda soğutucu desteğidir. Ekran kartlarının üst üste gelmesi durumunda soğutucu fanların önü kapanmamalıdır. Bu tür işlemlerden iyi bir soğutucuya gerek duyulmaktadır.

 

 

SLI Nasıl Kullanılır ?

SLI, sadece Nvidia’nın sahip olduğu bir teknolojidir. Bu sebeple Nvidia marka ekran kartı ile kullanılması önerilmektedir. Ekran kartlarının aynı kodlu, özdeş olması gerekmektedir. En az iki, en fazla dört ekran kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca ekran kartları SLI sertifikalı olmadır. Ekran kartlarının birbirine bağlanması için SLI Köprüsü, ekran kartlarının beraberinde gelmektedir.

 

 

SLI ile Performans İkiye Katlanır

Bu teknolojide çoğunlukla render işlemi kullanılmaktadır. Profesyonel tasarımcıları için 3D tasarım uygulamalarındaki artışla ve oyunculara sağladığı grafik kalitesiyle katkı sağlayan bir uygulamadır. İki, üç ya da dört ekran kartı ile performansını istediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

 

Ekran kartı iki veya fazla olduğu için ve güç tüketimi artışı ile güç kaynağı ihtiyacı olacağı için maliyet artışı olmaktadır.


] }

Yorum yapın