Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir ?

IoT (Internet of Things), aklınıza gelebilecek bütün nesnelerin internete erişerek, diğer cihazlar ile iletişim kurabilmesidir. Bu kavram ilk kez 1999 tarihinde Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile günümüzde daha geniş bir vizyona sahip olmuştur.

 

Günümüzde birçok kelimenin başına getirilen ‘Akıllı’ kelimesi, kısacası nesnelerin internetinin tanımıdır. Örnek verecek olursak; akıllı ev, akıllı bileklik, akıllı saat, akıllı telefon, akıllı şehir kullanımlarını söyleyebiliriz. Bu sistemler uzaktan erişim, kontrol ve benzeri kolaylıklar sağlamaktadır. Bu gibi sistemler sayesinde uzaktan evdeki, ofisteki ya da başka alanlardaki işlerinizin kontrolünü, uygulamasını iletişim kurarak sağlayabilmektesiniz. Bir nevi hayatımıza kolaylık sağlayan bir teknolojik gelişmedir diyebiliriz.

 

IoT uygulaması ile nesnelerin wifi ve bluetooth teknolojisiyle internete bağlanması sağlanmaktadır. Nesnelerin interneti uygulaması kapsamında geliştirilen ürünler genellikle tabletler ve mobil cihazlar üzerinden çalıştırılmaktadır. Bu özelliğin uygulandığı nesnelerin mobil üzerinden erişim sağlanabilen uygulamaları oluşturuluyor. Örnek verecek olursak google üzerinden satın alınan bir akıllı ürün olan Nest, evden uzakta olduğunuz zamanlarda evin sıcaklığını kontrol edebilmenize olanak sağlamaktadır.

 

Nest, Hapifork (akıllı çatal ile düzenli beslenebilirsiniz), Micoach Akıllı Top (kaç gol attığınızı, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu vb. konuları hesaplar), Smart Things (ev içi düzenlemelerinizde kullanabilmektesiniz), Babolat (akıllı bir tenis raketidir), Edyn (bahçe işlerinizi kolaylaştıran akıllı bir ürün), dropcam (evinizi ya da belirlediğiniz yeri akıllı telefonlarla izleyebilirsiniz) nesnelerin interneti ürünlerindendir.

 

Türkiye’de yavaş yavaş gelişmektedir. Türkiye’de bu alanda en bilinen marka Ingenious’dur. Türkiye’de nesnelerin interneti ürünlerine Made In Turkey adı altında bu alanda gelişmeler kaydetmeye çalışıyor. Cosa, IVEN, Pubinno ve Arçelik bu alanda girişimlerde bulunmaktadırlar. Turkcell’de giyilebilir teknoloji alanında çalışmalarda bulunmaktadır.


] }

Yorum yapın