Programların İnternet Erişimi Nasıl Engellenir ?

Bilgisayarımızda var olan o kadar çok program bulunmaktadır ki bunların neredeyse bir çoğu ile internet ile bilgi alışverişi içindedir. Program, hatalarını, sizden topladığı kişisel verileri sunucu ile arasında veri alışverişi yapabilir. Programların internet bağlantısını engelleme işlemini ise sizden ve bilgisayarınızdan toplanan bütün verilerin yollanmaması adına internet erişimi kesilebilir.

 

Örneğin bilgisayarınızda kullandığınız programın internet erişimi çokta önemli değilse örneğin fotoğraf düzenleme programları, video montaj programları ve diğer tüm internet ile alakası olmayacak olan programların internet erişimini kesebilirsiniz. Kesmemeniz gereken tek programlar ise internet tarayıcıları olacaktır.

 

 

Programın İnternet Erişimini Engelleme

İstediğiniz programın internet erişimine izin vermek yada engellemek tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Bu işlemi yapabilmek için çeşitli programlar olmasına karşın biz bilgisayarın güvenlik duvarını kullanarak programsız bir şekilde programların internet erişimini engelleme işlemini gerçekleştireceğiz.  Bunu yapmak için ise :

 

  • Bilgisayarınızdan “Başlat” çubuğunu açın.
  • Ardından arama kısmına “Denetim Masası” yazarak aratın ve Denetim Masasına giriş yapın.
  • Ardından “Sistem ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
  • Bu kısma geçtikten sonrasında ise “Windows Defender Güvenlik Duvarı” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza yeni bir şey daha açılacaktır fakat biz sol tarafta yer alan “Gelişmiş ayarlar” butonuna tıklıyoruz.
  • Daha sonrasında ise karşımıza yeni bir pencere açılacak ve sol taraftan “Giden Kuralları” kısmına tıklayın.
  • Ardından “Giden Kuralları” kısmına tıkladıktan sonrasında sağ tuş ile basarak “Yeni kural” kısmına tıklayın.
  • Açılan pencereden “Program” başlığını seçerek ileri tuşuna tıklayın.
  • Daha sonrasında engellemek istediğiniz programı seçerek işlemi tamamlayın.

 

Bu sayede artık seçmiş olduğunuz programın internet erişimini kapatmış bulunuyoruz. Tekrardan geri aktif etmek ister isek yapmamız gereken işlem ise Giden Kuralları kısmına geldikten sonrasında oluşturmuş olduğumuz kuralı bularak üstüne sağ tuş ile tıkladıktan sonrasında sil işlemini gerçekleştirmek olacaktır.

 

Artık bir programın internete girmesini engelleme işleminin nasıl yapılacağını ve bu işlemi yaptıktan sonrasında o programın internet erişimini tamamı ile kapattığımızı kavramış olduk. Bir sonra ki adımımız ise o programa tekrardan internet erişimini aktif etmek istiyor isek yukarıda yer alan maddelerin altında ki paragraf sayesinde bir göz gezdirmiş olduk. Artık bundan sonrasında istediğiniz programların internet erişim bağlantısına izin verebilir, istediğiniz programların internet erişimini kesip yeniden aktif edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın