Flash Bellek Nedir? Nasıl Biçimlendirilir?

Flash Bellek; Elektronik verileri depolayan, ve bir çok elektronik ortamda kullanılmasını sağlayan hafıza birimidir. Geçmişten günümüze teknolojinin gelişmesiyle birlikte, disketle başlayan hafıza birimleri daha sonra CD ve DVD olarak popülerliğini korudu. Şimdi ise taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı olduğu için Flash bellek kullanımı oldukça popülerdir, artık çoğu bilgisayarda CD sürücüsü bulunmamaktadır. Flash bellekler kapasite birimi olarak GB cinsindendir. Linux, MacOsX v10.1.2, WinXP SP1, SP2, WinVista ve Win 7 işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Bağlantı Hızı

Flash Bellek arabirim hızı iletimin bant genişliği açısından önemlidir. Flash Belleklerin 1.0, 1.1, 2.0, 3.0 gibi tipleri bulunmaktadır. Günümüzde 2.0 ve 3.0 kullanılmaktadır en hızlı sürümü 3.0 versiyonudur.

Detaylı anlatmak gerekirse USB 3.0 versiyonunda GB’ larca veriyi saniyeler içerisinde aktarabilirsiniz.

Flash Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Flash belleklerin daha uzun ömürlü olarak kullanılması açısından biçimlendirilirken FAT32 ile biçimlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü Flash bellekler NFTS ile biçimlendirildiğinde tüm işlemleri günlüğünde tutmaya başlayacak ve elbetteki bu yazma işlemi sebebi ile yıpranacaktır.

Flash bellek bilgisayarınızın USB girişine takın.
Bilgisayarıma tıklayın – USB sürücün ismini seçin – Sağ tıklayıp biçimlendir’e tıklayın. 

Flash Bellek Bicimlendir 1 239x300

Biçimlendirme seçenekleri açılacaktır.
Açılan pencerede Flash bellekler için FAT32’yi seçin. Birim etiketine istediğiniz ismi kullanabilirsiniz.. Birim etiketine ne isim yazarsanız Flash belleğinizin ismini bilgisayarda o şekilde göreceksiniz. ve başlat’a tıklayın

Flash Bellek Bicimlendir 2 165x300

Daha sonra biçimlendirme diskteki tüm verileri silecektir diye uyarı gelecektir, tamam seçeneğine tıklayın.

Flash Bellek Bicimlendir 3 300x98

Biçimlendirme başlayacaktır.

Biçimlendirme tamamlandı ekranı ile karşılacaşacaksınız. Artık tamam butonuna tıklayabilir ve Flash Bellek Biçimlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Flash Bellek Bicimlendir 4 300x109


] }

“Flash Bellek Nedir? Nasıl Biçimlendirilir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın