Gearbest Alışveriş Sitesi Güvenilir Mi?

İnternet alışverişleri, fiziksel alışverişlerin önüne geçtiği bu günlerde, herkes alacağı ürünün daha ucuz fiyatlısını bulmaya çalışıyor. Doğal olarak da karşımıza birçok site çıkıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmaya karar vermeden önce iki kere düşünmemizi gerektirecek birçok haberle karşılaşıyoruz, duyuyoruz. Bu sitelerden bir tanesi de Gearbest alışveriş sitesi.

Aramalarınızda karşınıza ilk defa çıkıyorsa, Gearbest alışveriş sitesi güvenilir mi? sorusunu sormanız doğaldır. Bu sorunun cevabını size verebilmek için birçok yabacı forumda, sosyal medyada ve diğer paylaşım platformlarında araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmanın sonuçlarını, Gearbest`ten alışveriş yapılır mı? Gearbest kimin? Bu ve bunun gibi kafanıza takılan, öğrenmek istediğiniz soruların cevabını size vereceğiz.

Gearbest Alisveris 1024x563

Gearbest Alışveriş Sitesinde Neler Satılır?

Gearbest`te cep telefonları, ev aletler, sağlık ve güzellik ürünleri, bilgisayar ve ofis malzemeleri, saat, takı gibi ürünler, otomobil parçaları ve dizayn ürünleri, lamba, aydınlatma, çanta ve ayakkabı gibi ürünlerin satıldığı bir yerdir. Ciddi satış rakamlarına ulaştığını açıklayan şirket, bu yıl içerisinde 14 milyon dolar kâr açıklamıştır.

 

Gearbest Alışveriş Sitesi Kimin Ve Nerede?

Gearbest Çin merkezli bir B2C sitesidir. Şirketin tam unvanı Shenzhen Globalegrow E-commerce Co., Ltd. olarak belirtilmiştir. Fransa, İspanya, Amerika gibi ülkelerde depoları bulunmaktadır. Aliexpress, Amazon gibi büyük rakipleriyle baş edebilmeye çalışan, Gittigidiyor, N11 gibi farklı satıcıların bulunduğu bir sitedir.

 

Gearbest Alışveriş Sitesinden Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gearbest sitesinde ürün alan ve hala almaya devam eden milyonlarca müşteriyle doludur. Aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz, ürün aldıktan sonra muhtemelen pişmanlık yaşamazsınız.

  • En önemli şey, almaya karar verdiğiniz ürünün fiyatı olmamalıdır. Bir ürün almaya karar verdiğinizde o ürünü satan satıcının ticaret puanına ve müşteri yorumlarına çok dikkat etmelisiniz. Bu size satıcı hakkında olumlu veya olumsuz bilgi olarak döneceğinden, kararınızı bu şekilde verebilirsiniz.
  • Ürün açıklamalarına ve resimlerine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Almaya karar verdiğiniz ürünün marka ve fiziksel özellikleriyle alakalı bir bilginiz yoksa, muhtemelen size gelecek ürün çok kalitesiz bir ürün olacaktır. Bu durumdan mağduriyet yaşamamak için, almaya karar verdiğiniz ürünün yorumlarına ve yorumlarda müşteriler tarafından paylaşılan satın aldıktan sonraki resimlere bakmanızı öneriyoruz. Bu resimlere, almak istediğiniz ürünün içerisine girdikten sonra, sayfanın alt kısmında bulunan resimler kategorisinden ulaşabilirsiniz.
  • Kesinlikle uzak durmanız gereken kategorileri söylememiz gerekirse, saat, takı, gözlük olarak sıralayabiliriz. Bu kategorilerden yapacağınız alışverişlerde şundan emin olmalısınız ki, kesinlikle resimde gözüken ürünle aynı kalitede bir ürün gelmeyecektir. Bu yüzden de bu kategorilerden ürün almamanızı öneririz.
  • Bir ürünü almaya karar verdiniz ve yukarıdaki bahsettiğimiz maddelere de dikkat ettiniz. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce, fiyatı kesinlikle dolar üzerinden görmenizi öneriyoruz. Siteyi anadiline çevirmelisiniz. Türkçe fiyatlandırmada hatalı fiyatlandırma yapılabilir.
  • Fiyat konusunu da sorunsuz bir şekilde atlattıysak şimdi sırada ürünün kargo seçim aşamasına geldik. Burada size birkaç seçenek sunacaktır. Bunlar, ücretsiz kargo, hızlandırılmış kargo gibi seçeneklerdir. Ürününüzün elinize hızlı ulaşmasını istiyorsanız, 100 TL veya üstü bir kargo ücreti ödemeyi gözden çıkartmalısınız. Bu ücreti öderseniz kargonuz, DHL veya EMS kargo firmalarıyla gönderiliyor. Ücretsiz kargo veya düşük ücretli kargo seçeneğini seçerseniz gemi yoluyla Türkiye`ye getiriliyor ve PTT tarafından size teslimatı yapılıyor.

 

Gearbest Alisveris Yapilir Mi 1024x547

 

Gearbest Alışveriş Sitesinden Aldığım Ürün Kaç Günde Gelir?

Bu durum sizin sipariş şeklinize göre değişebilir. Aşağıdaki seçeneklere göz atın ve kargonun size kaç gün içerisinde ulaşacağıyla ilgili fikir sahibi olun. Aşağıda verdiğimiz bilgiler, ürünün siparişini verdiğiniz satıcının lokasyonuna göre değişiklik gösterebilir. Bu süreler en uzun sürelerdir.

  • Ücretsiz kargo seçeneğini seçtiyseniz varış süresi 45 güne kadar uzayabilir.
  • Düşük ücretli bir kargo seçeneğinden yararlandıysanız, 15-28 gün aralığında kargonuz teslim edilecektir.
  • Sipariş verdiğinizde DHL, EMS gibi kargo firmalarını seçtiyseniz ki en yüksek ücreti ödediğiniz anlamına gelmektedir. Bu durumda da kargonuz uçak yoluyla geleceğinden dolayı, 3-8 gün aralığında aldığınız ürün elinize ulaşabilir.

Gearbest Alışveriş Sitesinden Ürün Aldım Gelmedi

Gearbest`den ürün aldınız ve gelmedi mi? Bu durumlarda yapılabilecek bazı şeyler mevcut. Bu durum genellikle ücretsiz kargoyla alınan ürünlerde meydana gelir. Bir diğer sıkıntı da, ürününüzün gümrüğe takılmasıdır. Bildiğiniz üzere, Gümrük vergi limiti bulunuyor. 15 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan 1111 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla gümrük vergilerinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliğe göre yurt dışında bulunan e-ticaret sitelerinden yapacağınız alışverişlerde 22 Euro muafiyet bulunmaktadır.

  • Ürün satın aldınız ve gelmediyse yapmanız gereken tek şey, satıcı ile irtibata geçmenizdir. Bir havuz sistemi olmadığı için muhatabınız direkt olarak satıcı olmalıdır. Eğer satıcı ile sorununuzu çözemezseniz, bu durumda site müşteri hizmetleriyle iletişime geçmek probleminizi çözmenizde yardımcı olabilir.

 

SONUÇ

Gearbest, çok büyük bir alışveriş sitesidir. Güvenilir bir sitedir. Alışveriş yapmaya karar verdiyseniz, yukarıda size maddeler halinde sunduğumuz dikkat etmeniz gereken noktalarda da bir problem görmüyorsanız alışveriş yapabilirsiniz.


] }

Yorum yapın