iOS 13 ile Numaralardan Gelen Aramaları Engellemek

Apple iOS 13 ile birlikte iPhone kullanıcılarına birçok önemli özelliğin kullanılabilirliğini sundu. Bu özelliklerden biri de bilinmeyen numaraları çok rahat bir şekilde kontrol ederek engelleyebilmektir. Eğer herhangi bir şekilde telefon rehberinizde kayıtlı olmayan bir numaradan çağrı aldıysanız bu özellik ile birlikte çağrıyı engelleme imkanı buluyorsunuz. Bu durum en çok bankalardan ve firmalardan reklam amaçlı gelen çağrılardan kurtulmak için mükemmel bir imkan sunuyor. Bu özelliği aktifleştirmek için yapmanız gereken ilk adımın telefonunuzun güncel sürümünü iOS 13’e yükseltmektir. Bu işlemi tamamladıktan sonra yazımızın devamın vereceğimiz bilgileri kullanarak özelliği aktifleştirebilirsiniz.

İOS 13 ile Çağrı Engelleme Özelliği Aktifleştirme

iOS 13 ile gelen yeniliklerden biri olan bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları engellemeyi aktifleştirmek için aşağıda verdiğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  1. Menüden “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
  2. Ayarlar içerisinde bulunan “Telefon” kategorisine ulaşın.
  3. Açılan pencerede “Bilinmeyenleri Sessize Al” özelliğini aktifleştirin.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman aktifleştirme işleminden sonra telefonunuza rehberde kayıtlı olmayan kişiler tarafından arama geldiğinde kişi direkt olarak telesekretere yönlendiriliyor. Tabii ki telefonunuza herhangi bir arama bildirimi gelmiyor olsa da kimlerden çağrı geldiğini telefonunuzun son aramalar kısmında görebiliyorsunuz. Bu da dikkat çeken en önemli özelliklerden biri oluyor, nihayetinde kimlerin arayıp sessize düştüğünü görmek isteyebilirsiniz.

Bu özellik tamamen rehberinizde kayıtlı olmayan kişilerden gelen aramayı engellemek için kullanıldığı için eğer numarayı rehberinize kaydederseniz kişinin otomatik olarak engeli kalkacak ve bir sonraki aramalarında kolay bir şekilde size ulaşacaktır. Aynı zamanda o kişiden arama geldiğinde telefonunuza arama bildirimi düşecektir. iOS 13 kullanıcıları telefonla arayıp ulaşamayan kişilerin bıraktığı sesli mesajları “Arama” uygulamasının sağ alt köşesinde bulunan sekmeden kontrol altına alabiliyor. Tabii ki bilmeniz gereken bir diğer durum herhangi bir kişi sizi arayıp ulaşamadıysa telesekretere yönlendirildiğinde bilgi alması için telefonunuzda hattınıza ait telesekreter ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir. Bu işlemi sağlayıcınız ile görüşme sağlayarak aktif hale getirebilirsiniz. iOS 13’ün geniş dünyasında beraberinde getirdiği yeniliklerin ardı arkasının kesilmediğini ufak bir inceleme yaparak görebiliyorsunuz.


] }

Yorum yapın