Google Çeviriyi Her Uygulamada Kullanmak

Günümüzde akıllı cihazımız ve akıllı cihazımızın marketlerine her gün binlerce uygulama eklenmektedir. Bu uygulamalar zaman zaman bizim ülkemizin dilini destekler iken bazı uygulamalar ise ne yazık ki bizim dilimizi desteklememektedir.

 

Durum sadece bundan ibaret olmamakla beraberinde akıllı cihazınızda görmüş olduğunuz her hangi bir yabancı kelimenin bile o durumda anlamını merak edebiliyoruz. Böyle bir durumda hiç bir şey yapmadan sadece kelimeyi seçerek Google Translate sayesinde o anda ki yabancı kelimenin Türkçe karşılığını öğrenebiliriz. Diğer bir yandan ise diğer uygulamalar üzerinde seçmiş olduğumuz kelimenin karşılığını öğrenmek Google ‘ın kendi uygulamasına getirmiş olduğu Google Translate “Tap to Translate” özelliği sayesinde olmaktadır.

 

 

Google Çeviriyi Her Uygulamada Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda ki paragrafta bahsetmiş olduğum Tap to Translate özelliği sayesinde seçmiş olduğunuz kelime yada cümleyi Google Translate uygulaması algılayarak otomatik olarak karşınıza dilinize uygun olan seçeneği çıkarır. Hatta ve hatta siz yabancı bir kişi ile karşılıklı mesajlaşma işlemi gerçekleştiriyor iseniz onun yazdığını çevirebilir ve ardından bu uygulama sayesinde aynı ekrandayken yazmak istediğinizi kendi dilinizde yazıp diğer dile çevirebilirsiniz.

 

Bu konuda tap to translate nasıl kullanılır yada Google Translate nasıl kullanılır adlı soru aklımıza yerleşmektedir. Tek yapmamız gereken en basit şey ise kullanmış olduğunuz akıllı cihazın işletim sistemine göre kendi üzerinde yer alan marketinden Google Translate uygulamasını indirmek olacaktır.

 

  • Akıllı cihazınızın işletim sistemine göre uygulama marketine girip “Google Translate” uygulamasını indirin.
  • Daha sonrasında ise indirmiş olduğunuz uygulamayı açın.
  • Uygulama arayüzüne girdikten sonrasında en çok kullanılan 2 dili seçin.
  • Daha sonrasında sağ üst tarafta üst üste “üç çizgi” olan butona tıklayın.
  • Sol taraftan ekranın ortasına kadar açılan pencereden “Ayarlar” seçeneğini seçin.
  • Karşımıza gelen seçenekler arasında “Tap to Translate” butonuna tıklayın.
  • Ardından açılan ekrandan “Etkinleştir” butonunu seçin.

 

Bundan sonrasında bir Android programları Türkçeleştirme yada İOS programları Türkçeleştirme işlemlerini yapabilmek için ise tek yapmamız gereken işlem o uygulamayı çalıştırmak olacaktır.

 

Uygulama üzerinde ki öğrenmek istediğiniz yabancı kelimenin üzerine gelerek kopyalama işlemini yaptığınızda ekranınızın sağ üst tarafında Google Translate uygulamasının ikonunu göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda o kelimenin dilini otomatik olarak algılayarak sizin dilinizde ki karşılığını verecektir.

 

Eğer bir mesajlaşma içerisindeyseniz, bu uygulama üzerinden kendi dilinizden bir sözcük yazarak diğer dile çevirebilir ve anında kopyalayıp mesajlaşma ekranına iletebilirsiniz.


] }

Yorum yapın