Google Haritalar Çevrimdışı İndirme Özelliği

Google Maps, son yıllarda Yandex Navigasyon ile birlikte en çok kullanılan harita hizmetlerinin başını çeken uygulamalardan biridir. Uygulamanın tam kullanımı her ne kadar çevrimiçi olsa da çevrimdışı olarak sağladığı yararlarda bir o kadar fazladır.

Günümüzün bazı bölümlerinde her ne kadar yaşadığınız şehir bile olsa sık sık kullanmak zorunda olduğumuz uygulama olan Google Maps en çok şehirdışına çıktığımızda en iyi yol arkadaşımız konumuna geliyor. Uygulama Google tarafından geliştirilmiş olduğu için birçok özelliği kullanıma sunuyor. Çevrimdışı harita erişiminin yanı sıra yönünüzü kaybettiğinizde 3D yön bulma teknolojisi sayesinde sizi arapsaçından rahatlıkla kurtarabiliyor. Bu kadar özelliğin yanı sıra çevrimiçi durumdayken bir bölgenin haritasını indirdiğinizde çevrimdışı olsanız bile o haritaya erişebiliyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse; yurtdışına çıktınız ve  o ülkenin hattını kullanmadığınız için internet erişiminiz oldukça kısıtlı durumda. Buna rağmen kesinlikle ve kesinlike Google Maps’den yararlanmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Çevrimdışı harita indirme özelliği tam olarak bu noktada imdadınıza yetişiyor. Soluklanmak için herhangi bir kafeye oturarak oranın internetinden faydalanıp haritaları çevrimdışı indirebilirsiniz. Peki nasıl mı? hemen anlatalım..

Google Maps Çevrimdışı Harita İndirme Özelliği

Harita indirme özelliğini kullanmak için Google Haritalar’a girdikten sonra hangi konuma gitmek istiyorsanız o konumu girmelisiniz. Ardından kullandığınız cihazın sol üst kısmında bulunan arama çubuğuyla bitişik duran menü tuşuna basarak menüye girmelisiniz. Bu bölümden “çevrimdışı haritalar” sekmesine tıklayarak karşınıza çıkan ekranda “kendi konumunuzu seçin” butonuna basmalısınız. Eğer indireceğiniz bölgeyi yakından görmek isterseniz iki parmağınızı kullanarak yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyorsunuz.  Aynı zamanda Google kullanıcılarını düşünerek indireceğiniz haritanın kaç mb internet kullanacağına kadar bilgileri haritanın alt kısmında belirtiyor. Son olarak alanın seçimini tamamladıktan sonra haritayı indirebiliyorsunuz.

Eğer iOS kullanıcısı iseniz yapacağınız işlemler tamamıyla aynı, ekranın sol üst kısmında bulunan menü tuşuna basarak çevrimdışı haritalar kısmına giriş yapabilirsiniz. Bununla beraber bölgenin özelliklerinin belirtildiği bölümden paneli yukarı doğru kaydırırsanız çevrimdışı yol haritanızı kolaylıkla indirebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde herhangi bir faaliyet sebebi ile gittiğiniz bir bölgede ekstra internet harcamadan haritalardan konumunuzu inceleyebilirsiniz.


] }

Yorum yapın