Google Manuel İşlem Nedir ?

Google Search Console ile Webmasterların iletişim kurabilmesi ve site sahiplerinin yaptıkları ihlalleri bildirebilmek için bir bölüm bulunmaktadır; Manuel İşlemler Raporu. Manuel işlemler özellikle her web yöneticisinin ve SEO uzmanının bilmesi, hataya düşmemesi gereken bir konudur.

 

 

Google Manuel Spam Nedir ?

Google’ın web sitesi sahipleri için koyduğu, Web Yöneticisi Yönergeleri şartlarının ihlal edilmesi sonucunda siteye uygulanan bir inceleme ve ceza süreci olan manuel işlem, Google tarafından sorunlu olan sayfalar için başlatılmaktadır. Manuel işlemin uygulanma sürecinde, site inceleme sürecine sokulur ve bu inceleme süreci içerisinde site Google aramalarında eskisi gibi performans göstermeyebilmektedir.

 

Google’ın tutum ve uygulamaları sitenizin manuel işleme girme sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer ciddi bir spam sebebi ile manuel işleme girdiyseniz, Google sitenizin bazı ya da tüm sayfalarını arama sonuçlarından kaldırarak sizi cezalandırmak isteyebilir. Manuel işlemler ile uygulanan cezalar webmasterlar için daha zor bir süreçtir. Google’ın istediği çözümler bazen açık uçlu olabilmekte ve sorunun nerede olduğunu anlamakta güç olabilmektedir.

 

Tüm sorunları çözüme ulaştırdıktan sonra da siteniz için bir inceleme talep etmelisiniz. Kısa bir not halinde inceleme talebi oluşturduktan sonra, gerçek Google çalışanları tarafından talebinizin değerlendirilmesini beklemelisiniz. İnceleme talepleri genel olarak 48 saat içinde sonuçlandırılmaktadır. Fakat Google her ne kadar nadir olsa da sürecin 4 hafta kadar sürebileceğini bildirmektedir.

 

 

Google Manuel Spam Nasıl Anlaşılır ?

Manuel işlemde olduğunuzu internet siteniz arama sonuçlarında eski performansını göstermediğinde anlayabilirsiniz. Bu durumda Google Web Yöneticisi Yönergeleri şartlarını ihlal etmiş olmanız olasıdır.

 

Eğer sitenize uygulanan ya da uygulanacak olan manuel işlemlerden haberdar olmak istiyor iseniz, sitenizi Google servisi olan Search Console’a kayıt etmeniz ve doğrulamanız gerekmektedir. Buradan sitenize ilişkin bildirimleri gelen kutunuzu kontrol ederek öğrenebilmektesiniz.

 

Search Console ile gelen kutusunda manuel işlemler hakkında bir bildirime rastlayamıyorsanız da, menüden arama trafiğine, oradan da manuel işlemler bölümüne ulaşarak, burada bekleyen bir manuel işlem bildiriminizin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın